komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

poniedziałek, 18 lutego 2019

Szymona, Konstancji

Okno Artystyczne zakwitło – ekologiczne kwiaty seniorek

wtorek, 12.2.2019 12:14 , komentarze: 0 , odsłony: 584
kategorie artykułu:

Te rośliny nigdy nie zwiędną – są dziełem trzech pań należących do dzierżoniowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Alicja Kotowicz, Władysława Kwiatek i Krystyna Pazdańska wyczarowały je dzięki zręcznym palcom, cierpliwości i kreatywności z drutu florystycznego, rajstop, plastikowych reklamówek, kordonka i krepiny. Inspiracje czerpały z natury i internetu.

Wszystkie trzy panie podkreślają, że kwiaty zawładnęły ich sercami. Każda z nich wcześniej robiła świąteczne ozdoby, próbowała decoupage’u, haftu czy szydełkowania. Rękodzieło nie jest im więc obce, podobnie jak inne dziedziny sztuki, np. śpiew, bo wszystkie trzy udzielają się wokalnie w zespole Dzierżoniowskie Wrzosy. Ale to właśnie kwiaty okazały się najwdzięczniejszym tematem ich ostatnich prac rękodzielniczych.

Wystawa w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza to ich florystyczny debiut. Alicja Kotowicz prezentuje w jego ramach kwiaty z rajstop i plastikowych reklamówek. - Nie z każdej folii można je zrobić. To musi być materiał elastyczny, cienki, nie nadają się do tego reklamówki z supermarketów – mówi. Ale kwiaty potrafi wykonać nawet w worków na śmieci. - Najlepsze pomysły przychodzą w nocy – rano wiem już, jak zrobić to, co bym chciała – zdradza. Narzeka tylko na brak dostępności rajstop w kolorze zielonym...

Władysława Kwiatek, adekwatnie do swego nazwiska, potrafi wyczarować kolorowe, delikatne płatki na szydełku. - Jeden kwiatek to około 1,5 godziny pracy. Szybciej idą małe, bukiecik można zrobić w jeden wieczór, na duże trzeba poświęcić ich kilka – zdradza. Kiedyś robiła większe formaty – bluzki, swetry, serwety, spódnice. Ale jak widać, drobne, precyzyjne elementy też wychodzą jej doskonale, choć jest samoukiem. Potrafi zrobić na szydełku wszystko, wystarczy, że popatrzy na wzór.

Krystyna Pazdańska woli krepinę. Z jej pomocą tworzy rośliny, co do prawdziwości których naprawdę można się pomylić. Zabierając się do pracy nad poszczególnymi gatunkami, studiuje ich budowę z dokładnością botanika. - Najlepsza jest krepina włoska, ta polska niekoniecznie daje radę – wyznaje. Zaczynała od kwiatów z origami, robi też plamy wielkanocne z motywami kwiatowymi.

Która z pań nie chciałaby dostać takich kwiatów na Walentynki czy Dzień Kobiet? A więc panowie – do dzieła… Polecamy zwłaszcza, gdy zapomina się czasem o podlewaniu.

UM Dzierżoniów

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 11 godz temu
1
niedziela, 17.2.2019 19:40
2
niedziela, 17.2.2019 15:35
niedziela, 17.2.2019 09:00
6
sobota, 16.2.2019 15:00
21
piątek, 15.2.2019 14:38
2
piątek, 15.2.2019 11:10
1
piątek, 15.2.2019 11:00
7
piątek, 15.2.2019 09:46
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Tomograf3D
Tomograf3D
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny