Odkryj więcej!

poniedziałek, 2.9.2024 00:00 1925

Odkąd 20 lat temu Polska powiedziała „tak” Unii Europejskiej, na Dolnym Śląsku wiele się zmieniło. W sumie region otrzymał z unijnego budżetu ponad 27 miliardów złotych, z czego wspartych zostało blisko 13 tysięcy różnego typu inwestycji. Dla mieszkańców. Dla turystów. Dla przedsiębiorców. Dla klimatu.

Odkryj nowe możliwości.  Odwiedź odnowione atrakcje turystyczne i skorzystaj z programów wspierających przedsiębiorczość. Dolny Śląsk to miejsce pełne życia, innowacji i zielonych rozwiązań. Nasze województwo wykorzystało szansę i przeszło metamorfozę.

Zobacz spot promujący Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska:

Wyruszaj!

Wybierz się na wędrówkę po Górach Sowich i przejdź nowoczesną kładką nad jeziorem Bystrzyckim.  Wejdź na wieżę widokową na Trójgarbie i podziwiaj niezapomniane widoki.  Zanurz się w historii i odwiedź twierdze w Srebrnej Górze lub Kłodzku. A jeśli lubisz wypoczywać aktywnie - koniecznie sprawdź jedną z wielu dolnośląskich tras rowerowych, np. Singletrack Glacensis. Twoje dzieci ciekawią egzotyczne zwierzęta? Koniecznie zajrzyj do wrocławskiego ZOO, gdzie spotkacie pantery śnieżne, wydry i nosorożce indyjskie na nowych wybiegach.

Dolny Śląsk, czasami nazywany polską doliną Loary, czyli miejscem z wieloma pałacami, rezydencjami i zamkami, zachęca turystów z całego świata do zwiedzania, a dzięki funduszom unijnym niektóre z tych obiektów, np. pałac w Łomnicy czy pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim odzyskały blask.

Dla ciebie, dla firmy

Fundusze europejskie przyczyniają się także do rozwoju przedsiębiorstw i samozatrudnienia. Na przykład Baza Usług Rozwojowych to ważny adres dla tych, którzy chcą podnosić swoje kompetencje. Z dofinansowanych z UE szkoleń mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne z własnej inicjatywy zainteresowane zdobyciem nowych umiejętności i kwalifikacji, jak i przedsiębiorcy, którzy wyślą swoich pracowników na istotne dla firmy kursy i szkolenia.  A jeśli masz pomysł na start-up, InQube, centrum innowacji na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, jest miejscem dla ciebie. Podobnych inkubatorów przedsiębiorczości jest w regionie znacznie więcej.

EKO Dolny Śląsk

Dolny Śląsk stawia też na ekologię i zrównoważony rozwój, a fundusze europejskie odgrywają kluczową rolę w realizacji tych celów. Kilkulatki ze Strzegomia czy Jelcza-Laskowic bawią się i uczą w nowoczesnych, energooszczędnych przedszkolach i żłobkach, które przez to, że są budynkami demonstracyjnymi przyczyniają się do ochrony środowiska. Inwestycje kolejowe oraz wprowadzenie ekologicznych autobusów to kroki w kierunku zrównoważonego transportu, który ma minimalizować emisję szkodliwych substancji i poprawiać jakość życia mieszkańców. Inwestujemy w odnawialne źródła energii, dbamy o stan wód, budujemy magazyny energii i nowoczesne oczyszczalnie ścieków.

To tylko niektóre z wielu inwestycji, które zostały dofinansowane ze środków unijnych.

Odkryj więcej na: facebook.com/FunduszeUEdlaDolnegoSlaska

logotypy 900x92

 Materiał informacyjny - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego