komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 18 czerwca 2021

Marka, Elzbiety

O co tak naprawdę chodzi z tym światłowodem?

czwartek, 3.6.2021 00:00 , odsłony: 5719
kategorie artykułu:

Od kilku lat mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego mają możliwość korzystania z najszybszego Internetu światłowodowego FTTH dzięki sieci telekomunikacyjnej INET Multimedia. Operator świadczy swoje usługi w oparciu o własną infrastrukturę. Zapewnia dostęp do Internetu światłowodowego w powiecie dzierżoniowskim już ponad 2 tysiącom mieszkańców i ponad 300 firmom i instytucjom publicznym.

O co tak naprawdę chodzi z tym światłowodem?

Szukając dostawcy Internetu czy tak naprawdę zastanawiałeś się jaki rodzaj połączenia będzie miał w swojej ofercie?

W zależności od tego, gdzie mieszkamy mogą być dostępne połączenia telefoniczne, radiowe, satelitarne, kablowe czy światłowodowe.

Najpopularniejszym z nich pod względem dostępności jest połączenie po kablach miedzianych. Wpisuje się w to połączenie technologia DSL, ADSL, VDSL i inne potocznie zwane kablówką. Jest to połączenie oparte o tradycyjne kable miedziane, za pośrednictwem których przesyłany jest sygnał elektryczny. Przy tej technologii jest możliwość podłączenia wielu użytkowników jednocześnie, jednakże wiąże się to ze spadkiem prędkości w związku współdzieleniem łącza. Spadek prędkości odczujemy również przy niskich temperaturach, na które kable miedziane są podatne, a także od odległości od centrali/szafy rozdzielczej. Im dalej od niej jesteśmy tym sygnał traci na jakości i prędkości.

Do wyboru mamy również możliwość podłączenia się do sieci bezprzewodowej, czyli połączenia radiowe czy satelitarne działające w oparciu o sygnał cyfrowy. O ile są łatwe w montażu, mobilne i mogą sięgać tam, gdzie trudno o połączenie przewodowe, o tyle mają ograniczone prędkości i przy złych warunkach pogodowych zauważymy problemy ze stabilnością połączenia.

Alternatywą dla bezprzewodowych połączeń jest Internet mobilny bazujący na sieciach 4G LTE. Przy tym połączeniu możemy uzyskać maksymalną przepustowość nawet 150Mb/s. Jednakże i tutaj spotkamy się z ograniczeniami prędkości w ramach cyklów rozliczeniowych u danego dostawcy.

Możemy również wymienić sieć 5G, która jest najszybszą z dostępnych aktualnie sieci bezprzewodowych. Jednakże jej niewielki zasięg i ciągle niewystarczająca liczba urządzeń na rynku mogących korzystać z tego sygnału, sprawiają, że to rozwiązanie jest dla nielicznych.

Wszystkie sieci bezprzewodowe mają to samo ograniczenie jakim jest współdzielenie łącza na wielu użytkowników podłączonych jednocześnie do tego samego nadajnika. Nie mamy wpływu na to ilu użytkowników podłączy się do tego samego nadajnika i jak intensywnie wykorzystają jego pasmo. Z tego powodu nie da się zagwarantować stabilnego i szybkiego połączenia o każdej porze. 

Jaką więc mamy alternatywę?

Odpowiedzią jest światłowód.

Wyjaśnijmy na początek co to jest światłowód.

Światłowód jest to przezroczyste włókno o średnicy ludzkiego włosa wykonane z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Przewód składa się ze szklanego rdzenia, które otacza płaszcz odbijający światło. To właśnie tym rdzeniem przemieszcza się światło niosąc ze sobą dane. Przed uszkodzeniem zabezpiecza go warstwa ochronna, która może być dodatkowo wzmocniona.

Aby przesłać dane światłowodem niezbędna jest zamiana sygnału elektrycznego na optyczny. Sygnał optyczny przemieszcza się po linii łamanej. Najprościej rzecz ujmując oznacza to, że światło odbija się od materiału, z którego wykonany jest płaszcz, jak od lustra. Na końcach znajdują się urządzenia przetwarzające sygnał optyczny na elektryczny. Tym sposobem możemy przesłać z dużą szybkością dane jak obraz czy dźwięk bez utraty jakości.

Dlaczego światłowód?

Wracając do naszych warunków domowych. Po co nam szybkie łącze?

Wystarczy spojrzeć na facebooka, gdzie materiały filmowe są już codziennością. Przez zwiększenie ilości zamieszczanych tam mediów portale wymuszają na nas odbiór coraz większej ilości danych. Na YouTubie czy innych portalach streamingowych są zamieszczane materiały w coraz wyższej rozdzielczości. Full HD zastąpiło 4K, a niedługo 8K może stać się standardem.

Przy najnowszych usługach nie tylko prędkość ma znaczenie, ale także stabilność połączenia. Tutaj światłowód jest nie do zastąpienia, dlatego nadal światłowód będzie głównym medium do transmisji najnowszych usług.

Podsumowując.

Światłowód w porównaniu do okablowania miedzianego cechuje się:

  • wyższą przepustowością
  • brakiem wpływu przez zakłócenia zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne
  • bezpieczeństwem – są mniej narażone na podsłuch
  • stabilnością niezależną od odległości
  • jest to rozwiązanie przyszłościowe.

Światłowód do domu czyli FTTB lub FTTH?

Na koniec, ale nie mniej istotne, jest to, jak jest przeprowadzony światłowód przez danego operatora.

FTTB z ang. Fiber to The Building – światłowód jest doprowadzany tylko do budynku, a wewnątrz rozprowadzany zwykłymi kablami miedzianymi.

FTTH z ang. Fiber to The Home – światłowód doprowadzany jest do domu/mieszkania, do urządzenia którym może być router.

Przy FTTH sygnał światłowodowy doprowadzany jest bezpośrednio do urządzenia użytkownika. Będziesz miał pewność, że pomiędzy serwerem, a Twoim routerem nie będzie dodatkowych urządzeń, które zakłócą bądź spowolnią sygnał.

 

Zadzwoń i sprawdź czy możesz już dziś skorzystać z sieci!

 

 Inet Multimedia - 74 62 62 003

 

 

 
wczoraj, 23 godz temu
6
czwartek, 17.6.2021 14:00
63
czwartek, 17.6.2021 10:00
29
poniedziałek, 14.6.2021 00:00
poniedziałek, 14.6.2021 13:30
8
poniedziałek, 14.6.2021 11:00
poniedziałek, 14.6.2021 07:00
84
niedziela, 13.6.2021 18:00
4
niedziela, 13.6.2021 14:00
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ