Nowe obiekty na Dolnośląskiej Mapie Zabytków Techniki

wtorek, 28.5.2019 11:48 3010 2

Nowy szlak turystyczny - Dolnośląską Mapę Zabytków Techniki, na której znajduje się już ponad 20 obiektów, promowano uroczyście w  dzierżoniowskim Młynie Hilberta. Certyfikaty odebrali kolejni przedstawiciele zrewitalizowanych  zabytków poprzemysłowych. 

Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki to nowy szlak turystyczny na Dolnym Śląsku, promujący obiekty będące częścią industrialnego dziedzictwa naszego regionu. Na Mapie znalazło się ponad 20 obiektów, które ze względu na swój charakter i pełnione funkcje stanowią przykład narodzin i rozwoju przemysłu na Dolnym Śląsku. Celem projektu Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki jest ochrona najważniejszych, charakterystycznych dla Dolnego Śląska, śladów rozwoju gospodarczego i przemysłowego.

- By zdać sobie sprawę, jak ważnym motorem rozwoju miast był przemysł, wystarczy spojrzeć na mapę XIX-wiecznego Wrocławia. Bogactwo jakie przyniósł rozwijający się przemysł zaowocowało powstaniem wielu obiektów użyteczności publicznych, a także wspaniałych rezydencji i pałaców, a ich zagęszczenie jest wyjątkowe w skali Europy. Z kolei zabytki przemysłowe, będące świadectwem rośnięcia w potęgę Dolnego Śląska, są niedoceniane  z powodu stosowania złych kryteriów oceny. Nie można ich mierzyć tą samą miarą co zamki i pałace, w których podziwiamy piękno architektury, obrazy, freski. W obiektach przemysłowych najważniejsze są zachowane linie produkcyjne - maszyny, urządzenia techniczne, waga zastosowanych rozwiązań technicznych oraz ich unikatowość i stopień wpływu na rozwój miasta -  tłumaczył Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. - Adaptacja zabytków przemysłowych na hotele czy mieszkania połączona z likwidacją zabytkowego ruchomego mienia jest dewastacją, oszukiwaniem za unijne pieniądze. 

Dolny Śląsk od stuleci był ważnym europejskim ośrodkiem gospodarczym, a intensywny rozwój regionu ściśle związany był z narodzinami rewolucji przemysłowej, której początki sięgają końca XVIII wieku. To tutaj już od XVIII wieku rozwijało się górnictwo węglowe, a koksownictwo należało do najlepiej rozwiniętych technologicznie w Europie. Włókiennictwo oparte o wełnę, len, a w końcu o bawełnę, należało do najważniejszych dziedzin gospodarczych Dolnego Śląska. Na przełomie XVIII i XIX wieku blisko 40% zatrudnionych pracowało przy wytwarzaniu tkanin. To na Dolnym Śląsku opracowano i wdrożono produkcję cukru z buraka cukrowego; w końcu XIX wieku region stał się największym producentem cukru w Europie. Skalę europejską osiągnął również przemysł maszynowy, szczególnie produkcja taboru kolejowego.

Obiekty, które znalazły się na turystycznym szlaku można odnaleźć na stronie www.mapazabytkow.pl:

- Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
- Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie
- Młyn papierniczy w Dusznikach Zdrój
- Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
- Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
- Elektrownia Wodna Wrocław I
- Linia kolejowa 286
- Huta Szkła Julia w Piechowicach
- Młyn Gospodarczy w Siedlimowicach
- Stara Kopalnia Uranu – Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna w Kletnie
- Muzeum Powozów w Galowicach
- Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku
- Kolejka Wąskotorowa w Krośnicach
- Linia kolejowa 285
- Dawna Kopalnia Nowa Ruda
- Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu
- Centrum Wiedzy o Wodzie HYDROPOLIS we Wrocławiu
- Gazownia Sobótka
- Centrum Kulturalno – Kongresowe WITOLD w Boguszowie Gorcach
- Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku w Piotrowicach Świdnickich

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

turysta wtorek, 28.05.2019 23:28
A co z ławkami na wyspie jeziora Bielawskiego, które Pan...
J wtorek, 28.05.2019 12:48
Najlepiej zamknąć coś co było dobre zrobić z tego to...