komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

czwartek, 23 stycznia 2020

Ildefonsa, Rajmunda

Nowa restauracja TKALNIA nawiązuje do tkackich tradycji Dolnego Śląska

piątek, 6.12.2019 08:00 , odsłony: 6634
kategorie artykułu:

Już w najbliższą sobotę nastąpi oficjalne otwarcie Tkalni - nowej restauracji Hotelu Dębowego Biowellness & SPA w Bielawie. To pierwsza restauracja, która nawiązuje do tradycji tkackich Dolnego Śląska - zarówno koncepcją wizualną, jak i wystrojem oraz rzemieślniczym podejściem. Jednym z podstawowych elementów filozofii Tkalni jest czerpanie z bogatej tradycji kulinarnej Gór Sowich.

Szacunek do tradycji

Bielawa przez blisko 200 lat pozostawała ważnym centrum przemysłu włókienniczego. To tu rozgrywa się akcja dramatu “Tkacze” noblisty Gerharta Hauptmanna, tu rezydowała rodzina Dierigów, słynnych przemysłowców, dawnych właścicieli willi, w której mieści się dzisiaj Hotel Dębowy. Rezydencja Dębowa, gdzie obecnie znajduje się Tkalnia, była zaś willą fabrykancką Heinza Rosenberga, który odegrał kluczową rolę w procesie unowocześniania włókiennictwa na Dolnym Śląsku.

- Tkalnia powstała z szacunku do miejsca i jego historii - stąd fototapeta, przedstawiająca historyczną Bielawę oraz wykorzystanie symboli tkackich w naszym menu i logo restauracji. Włókiennictwo to dla nas także rzemieślnicze podejście i dążenie do perfekcji. - powiedziała Monika Kwiędacz, właścicielka Hotelu Dębowego Biowellness & SPA.

Marchewnik i spółka

Dbałość o detale jest widoczna nie tylko w samym wystroju, ale i starannie opracowanym menu. W karcie znajdziemy dania z wykorzystaniem ziół, owoców i warzyw, uprawianych we własnym, przyhotelowym ogródku. Nie zabraknie potraw w pełni wegańskich, bezglutenowych, zawierających produkty lokalne czy przygotowanych na bazie naturalnego miodu, będącego symbolem regionu.

- W Tkalni wszystko przygotowywane jest od podstaw. - Współpracujemy z wieloma lokalnymi dostawcami - jajka kupujemy od zaprzyjaźnionego dostawcy ze Świebodzic, wina - z bielawskiej winnicy, a piwa, które mamy w karcie, pochodzą od regionalnego browarnika. Mamy też w menu lokalne mięsa i ryby, takie jak pstrąg kłodzki, którego tradycja sięga jeszcze przedwojennego Hrabstwa Kłodzkiego. Stawiamy na szczerość i naturalne smaki - podsumowuje Monika Kwiędacz.

W kolejnych odsłonach menu Tkalni znajdą się składniki, które niegdyś stanowiły o sile kuchni Gór Sowich, takich jak marchewnik, zioło, które ze wszystkich regionów Polski upodobało sobie właśnie tę część Sudetów. 

Wszyscy goście, którzy odwiedzą Tkalnię w najbliższy weekend, zostaną poczęstowani grzanym winem.

 
wczoraj, 20 godz temu
poniedziałek, 20.1.2020 12:00
3
piątek, 17.1.2020 09:15
2
czwartek, 16.1.2020 00:15
czwartek, 16.1.2020 00:00
środa, 15.1.2020 00:00
6
poniedziałek, 13.1.2020 21:30
5
niedziela, 12.1.2020 20:40
63
piątek, 10.1.2020 14:14
12
piątek, 10.1.2020 12:55
5
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna