Niemcza: rewitalizacja Baszty oraz terenów przyległych

poniedziałek, 27.9.2021 11:25 324 1

Przed nami w sobotę 2 października  nasze lokalne niemczańskie  święto,  podczas którego obok wielu atrakcji  upamiętniony zostanie  start, do wielkiego dzieła rewitalizacji naszego historycznego miasta.

Podczas sobotnich wydarzeń będzie można obejrzeć i ocenić obecny etap renowacji  Baszty Miejskiej oraz terenów do niej przyległych. Ten obiekt  stanowi ważny zabytkowy identyfikator przestrzenny naszego miasta. Jest to bardzo duża inwestycja ze względu na koszty, ale też ogrom prac. Od czasów powojennych obiekt ten nie przechodził tak gruntownego remontu. Zamiast być ozdobą miasta, wprowadzać w klimat historycznej zabudowy, niestety już podupadał, a wnętrza nie nadawały się do użytkowania. Mamy nadzieję, że będzie to prawdziwa rewitalizacja, bo nie tylko upiększymy basztę ale także ją ożywimy. W baszcie bowiem prowadzona będzie działalność promocyjna Miasta i Gminy Niemcza.

Również plac, który powstał w wyniku całkowitej przebudowy będzie nie tylko funkcjonalny dla mieszkańców i gości przyjezdnych, ale stanie się ozdobą i odsłoni południowy fragment wjazdu do miasta. Mamy nadzieję, że ta zmiana w krajobrazie będzie korzystna i dobrze oceniona przez mieszkańców. Trzeba dodać, że w następnym etapie tj. wiosną przyszłego roku plac zostanie zagospodarowany oraz  ukwiecony i ozdobiony różnymi formami zieleni.

W projekcie nie znalazły się mury przylegające do baszty, a będące już w bardzo złym stanie. Dlatego też kolejne prace będą skoncentrowane na poszukiwaniu funduszy i odbudowie murów przy baszcie. Prace prowadzone pod nadzorem konserwatora są zgodne z harmonogramem, który przewiduje zakończenie prac w pierwszej połowie przyszłego roku.

Prezentujemy zdjęcia baszty i jej okolic przed i po zakończeniu obecnego etapu prac oraz informacja o projekcie  „Nimptsch Nas Łączy”, w ramach którego  prowadzone są i będą dalsze prace przy Baszcie.

UMiG Niemcza

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

piątek, 01.10.2021 12:28
Rewitalizacja przez zburzenie