Nie trać czujności podczas zakupów

czwartek, 2.4.2015 10:43 2776 0

Okres przedświąteczny to między innymi czas zakupów zarówno w sklepach znajdujących w pobliżu naszego miejsca zamieszkania jak i w dużych centrach handlowych. Zwiększony napływ klientów do sklepów, zakupy w gorączkowej atmosferze, nieraz przy udziale wszystkich członków rodziny w tym również małych dzieci. Mnogość promocji, kuszące propozycje, działania marketingowe ukierunkowane na psychologie kupujących, wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami często zapominamy o podstawowych tych najprostszych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy zabierać ze sobą całego naszego dobytku. Powinniśmy zabrać tylko te karty płatnicze lub tylko tyle pieniędzy ile jest nam potrzebne do opłacenia zakupów.

Nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby były cały czas przez nas widoczne. Najczęściej wchodząc do sklepu, wkładamy do koszy na zakupy swoje kurtki, torby, portfele, saszetki, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o pozostawionych w koszach rzeczach. Nie zwracamy na nie uwagi. Wtedy wystarczy właśnie ta chwila, aby złodziej który nas obserwuje wyjął portfel lub inne dokumenty pozostawione w koszu i poszedł z naszymi pieniędzmi lub z naszymi kartami płatniczymi.

W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i w środkach komunikacji miejskiej.

Co zrobić aby nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej?

• Portmonetki i portfele powinniśmy trzymać w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni kurtek, płaszczy, a już w żadnym przypadku do tylnej kieszeni spodni.

• Większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze sumy i włożyć do kilku kieszeni.

• Nie trzymajmy przy sobie więcej pieniędzy niż to jest konieczne.

• Zgubnym nawykiem wielu pań jest noszenie pieniędzy w koszykach, otwartych torbach i reklamówkach. Wsiadając do pociągu czy też autobusu, bagaże z pieniędzmi (torebki, teczki) trzymajmy przed sobą.

• Ważne jest prawidłowe noszenie torebki. Zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku właścicielki. W zatłoczonym pojeździe, w sklepie czy na targowisku najlepiej torebkę trzymać w dłoni przed sobą.

• W miarę możliwości należy unikać tłoku. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie i torebki. Złodzieja nie interesuje towar wyłożony na ladę.

• Gdy ktoś nas naciska, dotyka bagażu czy kieszeni, należy dokładnie przyjrzeć się osobom z otoczenia. Kieszonkowiec w czasie „roboty” najlepiej chciałby pozostać anonimowy.

• Przypominamy, aby w samochodach nie pozostawiać: dokumentów, kluczyków, części garderoby, ani też żadnych innych wartościowych przedmiotów.

Źródło: KPP w Dzierżoniowie

Dodaj komentarz

Komentarze (0)