komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 28 lipca 2021

Aidy, Marceli

Na parkiecie zostawiam wszystko. Maria Sołtysiak

wtorek, 15.6.2021 01:00 , komentarze: 4 , odsłony: 1556
kategorie artykułu:

- Zwycięstwa? Jest ich sporo. Może i kilkadziesiąt - opowiada na co dzień skromna, cicha i niepozorna trzynastoletnia piławianka. Niedawno wróciła z brązowym medalem z Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Będzinie. Nieco wcześniej przywiozła do Piławy Górnej srebro, ale prawdziwą perłą w koronie jest zwycięstwo w międzynarodowym turnieju tańca towarzyskiego Probus European Latin Cup WDC AL & Stardance Festival.

Początki

Kiedy byłam mała, rodzice zabrali mnie na swoje zajęcia taneczne. Bardzo mi się to spodobało. Zachwyciła mnie technika ruchów instruktora. Kiedy wreszcie miałam 6 lat i mogłam już trenować, poprosiłam mamę, żeby mnie zapisała i tak się zaczęło. Trochę bałam się pierwszych zajęć, bo nic jeszcze nie umiałam, ale podpytywałam się rodziców. Podpatrywałam też zawodników na turniejach tanecznych. Mama z tatą nie uczestniczą w zawodach, więc traktują taniec jako rozrywkę, a ja bardziej jako sport.

Dlaczego?

To nie tylko układ figur, lecz przede wszystkim kształtowanie charakteru. Możliwości, jakie daje taniec, są ogromne. Uczymy się: cierpliwości, pokory, uczciwej rywalizacji, kondycji, wytrzymałości, a przy okazji prawidłowej postawy, poczucia rytmu czy nawet sztuki aktorskiej. Np. w rumbie (tzw. tańcu miłości) trzeba wiele wyrażać twarzą i mieć dobrze opanowaną mimikę. Takie umiejętności pomagają w szkole, bo kiedy uczę się cierpliwie kroków, to łatwiej mi zapamiętywać wiele innych rzeczy. Mam średnią ocen od 4,75 do 5,0. Z tańcem jest jak z każdą pasją. Bywa, że mam trochę mniej czasu na przygotowania do sprawdzianu lub kartkówki, ale jak się coś lubi, to i czas na naukę się znajdzie. Biorę udział w około 15 konkursach rocznie.

Zwycięstwa

Jest ich sporo. Może i kilkadziesiąt. Największym osiągnięciem było pierwsze miejsce w Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego Probus European Latin Cup WDC AL & Stardance Festival w Środzie Śląskiej.

Sędziowie

Tak naprawdę, zwracają uwagę na wszystko: na układ stóp, czy nimi „rysujemy” albo czy ręka jest odpowiednio wygięta…W niektórych tańcach, dla odmiany, nie wolno odrywać stóp od parkietu. Układy muszą być wykonywane prawidłowo. Trzeba się skoncentrować na wszystkim: żeby utrzymać „ramę”, dobrze stawiać kroki, nie opadać za szybko itd.

Stres

To zależy od osoby, ale ja staram się nie myśleć o strachu. Jak wychodzę na parkiet, zostawiam wszystko za sobą. To przyszło z czasem. Nie doświadczyłam jeszcze żadnego poważnego potknięcia. Najtrudniejszy okazał się czas pandemii. Zawody nie odbywały się przez półtora roku i trudno było wrócić do formy. Teraz trzeba dużo ćwiczyć, żeby pokonać konkurencję.

Trening czyni mistrza

Inspiruje mnie nasz instruktor tańca, pan Marcin Szuwarski, bo już jak był młody, osiągnął bardzo wiele w obydwu stylach turniejowych (tańce standardowe i latynoamerykańskie). Tak jak on chciałabym zdobyć najwyższą klasę S. Trzeba być pracowitym, systematycznym i wytrwałym w dążeniu do perfekcji, bo praca z bólem to dla tancerza codzienność. Wymaga się od nas nieustannych ćwiczeń. Bez tego niczego się nie osiągnie. Na początku był jeden godzinny trening, a teraz mam po dwa tygodniowo i jeszcze zajęcia indywidualne. W poniedziałki ćwiczymy nowe kroki i trenujemy technikę, w piątki wytrzymałość i praktykę układów, czyli zbiorów figur tanecznych. Z wiekiem uczymy się coraz trudniejszych.

Sekret

Jestem taką osobą, że jak się ktoś nie zapyta, to nie powiem, ale niektórzy wiedzą. Jedni podziwiają, a inni są obojętni, jakby to był jakiś „pikuś”. Kiedyś w szkole zatrzymała mnie nieznajoma dziewczyna i powiedziała, że jest pełna podziwu dla mojej pasji. To było bardzo miłe.

Marzenia

Te sportowe to pierwsze miejsce na Blackpool Dance Festival w Anglii, który odbywa się od 1920 roku w Empress Ballroom. Jest najstarszym na świecie, największym i najbardziej prestiżowym corocznym konkursem tańca towarzyskiego. Poza tym lubię podróżować. Bardzo spodobał mi się Budapeszt. Chciałbym zobaczyć wieżę Eiffla w Paryżu i stylowe kamienice w Nowym Orleanie.

Tańce standardowe: walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot, quickstep.

Tańce latynoamerykańskie: samba, cha-cha, rumba, pasodoble, jive. 

Źródło: UM Piława Górna

 

Wasze komentarze

Czy to jest wnuczka Krystyny Soltysiak?
wtorek, 15.06.2021 09:50 autor:
poniedziałek, 26.7.2021 15:45
poniedziałek, 26.7.2021 12:30
niedziela, 25.7.2021 19:00
piątek, 23.7.2021 12:00
wtorek, 20.7.2021 09:00
poniedziałek, 19.7.2021 21:45
piątek, 16.7.2021 09:00
niedziela, 11.7.2021 13:00
sobota, 10.7.2021 09:25
3
piątek, 9.7.2021 13:00
8
piątek, 9.7.2021 10:00
8
sobota, 3.7.2021 17:01
czwartek, 8.7.2021 14:00
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status