Na dolnośląskie drogi wyjedzie „Wąsobus”

wczoraj, 20 godz temu 403 1

Na drogach Dolnego Śląska pojawi się „Wąsobus” - mobilny punkt pobrań, którego zadaniem jest zwiększenie dostępności do badań w kierunku wczesnego wykrycia raka prostaty. Badania będą bezpłatne dla mężczyzn w wieku 50 do 69 lat. Kampanię profilaktyczną prowadzi Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii razem z Samorządem Województwa Dolnośląskiego.

- Dziś inaugurujemy ważną kampanię profilaktyczną, ponad 5000 mężczyzn umiera każdego roku z powodu raka prostaty. Chcemy temu przeciwdziałać, dlatego na dolnośląskie drogi wyrusza mobilny punkt badań. Zależy nam na tym, aby badali się wszyscy mieszkańcy, również ci mieszkający poza dużymi ośrodkami miejskimi. Badania są bezpłatne, bezbolesne, serdecznie zachęcam do skorzystania, bo może ono uratować życie – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i co roku powoduje w Polsce ponad 5 600 zgonów. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii jako jedyny polski szpital został zaproszony do uczestniczenia w dedykowanym walce z tym schorzeniem unijnym projekcie PRAISE-U („Prostate cancer Awareness and Initiatives for Screening in the European Union” — Świadomość na temat raka prostaty i inicjatywy w zakresie badań przesiewowych w Unii Europejskiej). Ma on na celu opracowanie wzorcowej ścieżki badań przesiewowych w kierunku raka prostaty, która zapewni pacjentom właściwą opiekę.

Projekt jest to wspólnym przedsięwzięciem 25 instytucji z 11 krajów Unii Europejskiej wspieranym przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Do tej pory w jego ramach przebadano już blisko 2 900 mężczyzn. Jednak odsetek zgłaszających się na badania mężczyzn jest wciąż zbyt niski, aby uzyskać znaczący efekt populacyjny. Dlatego DCOPiH uruchamia “Wąsobus”, który w najbliższy weekend odwiedzi Kłodzko. Pojazd pojawiać się będzie w miejscowościach oddalonych od dużych miast. Jest to, obok otwartych już ośrodków we Wrocławiu (ul. Bończyka 20) i Bolesławcu (Szpital św. Łukasza), kolejny krok, by zapewnić jeszcze szerszy dostęp do badań.

- Uczestnicząc w tym projekcie chcemy przełamywać bariery. Nie tylko bólu, którego w tym przypadku nie ma, ale także dostępności. To ogromna szansa dla mieszkańców do zadbania o swoje zdrowie – dodaje Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

wczoraj, 16 godz temu
Idotyzm opanował idiotów