Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

piątek, 27.1.2023 11:30 1379

27 stycznia przy dzierżoniowskiej synagodze odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele: wojewody, władz Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego, biur poselskich, stowarzyszeń, fundacji i mieszkańcy Dzierżoniowa.

- 27 stycznia, jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Został on oficjalnie ustanowiony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Data obchodów nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 27 stycznia 1945 roku doszło do wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau - mówił Marcin Żygadło z Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa dodając że: podczas II wojny światowej nazistowskie Niemcy dokonały szeregu straszliwych zbrodni na przedstawicielach najróżniejszych narodowości.  Swoje zbrodnicze zapędy w sposób szczególny ukierunkowali jednak w stronę Żydów, planując całkowitą eksterminację tego narodu. Zaczynając od  stosowania szerokich i z czasem coraz poważniejszych represji, stygmatyzowania ludzi, tworzenia gett, Niemcy przeszli ostatecznie do etapu eksterminacji, mordując na różny sposób miliony osób. Szacuje się że w czasie wojny zamordowano 6 milionów Żydów.

Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem. Pamiętajmy wszyscy o zamordowanych w obozach zagłady, gettach, innych miejscach kaźni.