Mediacje - to działa

niedziela, 16.8.2020 07:00 10515

Mediacja jako jedna z form alternatywnego rozwiązywania sporów cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na to że jest 13 razy szybsza i pięciokrotnie tańsza od postępowania sądowego. Szczególne znaczenie ma to w czasie pandemii koronawirusa, kiedy skonfliktowane strony szukają sposobu na szybkie uregulowanie swoich spraw. O zaletach mediacji rozmawiamy z mediatorem Martą Masyk

                                                    MARTA MASYK

Czy obecna sytuacja związana z COVID 19 wpłynęła znacząco na pracę mediatora?

Myślę, że obecna sytuacja związana z pandemią wpłynęła na pracę wielu grup zawodowych również na pracę mediatorów. Znacząco zwiększyła się ilość osób, które zgłaszają się do mediacji, a zwłaszcza do mediacji w formie online.

Mediacje online?

Tak, mediacje online, znacznie pomagają w obecnej sytuacji. Było to odczuwalne zwłaszcza w początkowym etapie pandemii, kiedy z dnia na dzień większość osób została w domach, a kontakt bezpośredni został ograniczony.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

Mediacje to innowacyjne i skuteczne postępowanie, w którym strony dobrowolnie uczestniczą w rozwiązywaniu sporu przy pomocy osoby trzeciej, czyli mediatora. Uważam, że jest to forma rozwiązywania sporów, która pozwala zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale przede wszystkim pozwala ograniczyć stres towarzyszący sprawie toczącej się w sądzie. Mediacje pozwalają doprowadzić do porozumienia skonfliktowane strony w sposób polubowny i akceptowalny przez strony.

Kto korzysta z mediacji w czasie pandemii?

Liczną grupę osób zgłaszających się do mnie na mediację bądź konsultacje stanową przedsiębiorcy, na których obecny stan rzeczy związany z pandemią wymusił wiele zmian, a tym samym wymusił wypracowanie szeregu porozumień, ugód zarówno z zatrudnionymi pracownikami jak również w kontrahentami. Znaczną grupę osób stanowiły również osoby zgłaszające się po konsultacje i mediacje w kwestiach rodzinnych.

Należy pamiętać, że przez ostatnie lata spora część przepisów prawa została uzupełniona o regulacje dotyczące stosowania mediacji. Dlatego też zgłaszają się do mnie osoby chcące rozwiązać swój spór w niemal każdej dziedzinie życia. Mediacje prowadzone są w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, pracowniczych, karnych, a od niedawna również w sprawach administracyjnych.

Jakie standardy obowiązują w procesie mediacji ?

Mediacje opierają się na kilku ważnych zasadach między innymi takich jak: dobrowolność uczestnictwa w mediacjach, swoboda wyboru mediatora, poufność przebiegu mediacji oraz neutralność i bezstronność mediatora.

Trudno zachować obiektywizm podczas mediacji?

Bezstronność mediatora to jedna z podstawowych zasad mediacji. Dlatego bardzo ważne jest aby zachować dystans w procesie mediacji. Mediator zobowiązany jest zachować neutralność wobec stron co oznacza, że nie może narzucać stronom żadnych rozwiązań, a ugoda jest efektem wypracowanym przez same strony. Dla mnie niezachowanie neutralności i bezstronności wobec stron jest jednoznaczne z rezygnacją z prowadzenia mediacji.

Czy jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na mediacje?

Uważam, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Znikoma świadomość i wiedza społeczeństwa czym są mediacje, jakie korzyści wynikają ze stosowania mediacji oraz kiedy możemy z nich korzystać, to najczęstsze problemy z jakimi się spotkałam.

Dlatego uważam, że ważne jest propagowanie mediacji jako metody rozwiązywania sporów. Należy uświadamiać społeczeństwu czym są mediacje. Jednocześnie uważam, że naukę mediacji warto rozpocząć już w wieku szkolnym przez popularyzowanie chociażby mediacji rówieśniczych.

Czyli nauka mediacji od najmłodszych lat?

Tak. Należę do pokolenia, dla którego mediacje to coś stosunkowo nowego, pokolenia dla którego niejednokrotnie podstawą rozwiązania spornej sytuacji jest udanie się z problemem do sądu gdzie zostanie wskazany winny. Dlatego uważam, że warto jest uczyć dzieci jak radzić sobie w konfliktowych sytuacjach, jak rozwiązywać nieporozumienia korzystając z mediacji, tak aby dla kolejnych pokoleń ten sposób rozwiązywania sytuacji spornych był czymś naturalnym.

Gdzie szukać mediatora ?

Warto wejść np. na stronę Sądów Okręgowych gdzie znajdują się Listy stałych mediatorów bądź na stronę Sądów Rejonowych aby zapoznać się z  informacją o dyżurach mediatorów.

Rozmawiał Krzysztof Brzeźniak.