komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

wtorek, 13 kwietnia 2021

Przemyslawa, Hermenegildy

Marzec w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

piątek, 5.3.2021 12:30 , komentarze: 0 , odsłony: 246
kategorie artykułu:

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z marcowym kalendarzem wydarzeń  w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. 

6-7 Kobieca Strona Kolei
Czy wiedzieliście, że w Polsce 19 pań wykonuje zawód maszynisty? To nieco ponad 0,1% wszystkich maszynistów. W krajach Unii Europejskiej odsetek ten jest znacznie wyższy. U polskich przedsiębiorców kolejowych zatrudnionych jest około 30% pań. Kobiety zdominowały odpowiedzialny zawód dróżnika przejazdowego oraz dyżurnego ruchu.

Te i wiele innych szczegółów podczas Weekendowego tematycznego weekendu z okazji Dnia Kobiet w towarzystwie kustosza Muzeum Zbigniewa Gryzgota, który wręczy każdej Pani kwiatek  Zapraszamy na tematyczne zwiedzanie od 10 00 do 16 00 od soboty do poniedziałku (6-8 marca)

13 marzec 73 urodziny Kustosza Muzeum
Dawny czar kolei jest wciąż żywy w jego pamięci. Zbigniew Gryzgot kończy 13 marca 73 lata i ani myśli rozstawać się z lokomotywami. Po szczeblach kolejarskiej kariery piął się przez wiele lat – od palacza w parowozach, przez pomocnika maszynisty, po maszynistę z uprawnieniami na wszystkie typy lokomotyw. Obecnie Zbigniew piastuje funkcję kustosza Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i nadal z wielką radością podróżuje lokomotywami parowymi wraz z turystami. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kolei, bliższych i dalszych znajomych naszego Kustosza na okazjonalne zwiedzanie z kustoszem zakończone wspólnym ogniskiem podczas którego, opowie o swoich 55 latach na kolei kolejnym pokoleniom. Zwiedzanie i spotkanie odbędzie się reżimie sanitarnym.
Prosimy o rezerwacje na maila rezerwacje@muzeatechniki.pl 

20 -21 marzec Przywitanie wiosny Muzealna bocznica budzi się się na wiosnę i uruchamiamy się na niej zabytkowe maszyny. Wagon Wars rozpoczyna swoją gastronomiczną działalność serwuje na wynos obiady i desery. Uruchomiona zostaje także strefa odpoczynku dla turystów wśród zabytkowych parowozów. A przejażdżki realizowane są po Trasie Parowozowej przez cały weekend.  27-28 marzec Weekend z Warszawami W dniach 19 i 20 grudnia 2020 r. Muzeum w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na spotkanie z wyjątkowymi klasykami w kolejowej odsłonie. W tych dniach zaprezentowane zostaną dwie drezyny kolejowe Warszawa M20. Warszawy drezyny powstały w 1956 roku na bazie samochodu Warszawa M20. Gotowe auta z FSO trafiały do zakładów w Nowych Skalmierzycach, gdzie dostosowywano je do ruchu po torach. Takich pojazdów wyprodukowano do 1973 r. około 200 na bazie wszystkich modeli Warszawy. Służyły do  inspekcji elementów infrastruktury czy szybkiego transportu ludzi lub towarów między stacjami, posterunkami. Nowością w Muzeum jest pojawienie drugiego egzemplarza drezyny prosto z Węgier, Węgrzy zbudowali swoją własna drezynę na bazie Warszawy M20 - ta zmodyfikowana wersja drezyny o nieznacznie zmienionej budowie pojawiła się w kolekcji Muzeum.

Warszawy drezyny co ciekawe aktywnie służyły aż do lat 90. Nowością w Muzeum jest pojawienie drugiego egzemplarza drezyny prosto z Węgier, Węgrzy zbudowali swoją własna drezynę na bazie Warszawy M20 - ta zmodyfikowana wersja drezyny o nieznacznie zmienionej budowie pojawiła się w kolekcji Muzeum.

Serdecznie Zapraszamy ! Droga Wolna ruszamy ! Wspieramy turystykę i ratujemy zabytki 

 

Wasze komentarze

niedziela, 11.4.2021 19:00
2
piątek, 9.4.2021 11:15
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mobilna Myjnia Parowa
Mobilna Myjnia Parowa