Małe Miasto Dzierżoniów. Uczyli sie dorosłego życia [WIDEO]

czwartek, 7.10.2021 10:58 2971 0

300 godzin nauki zawodu, 18.000 zarobionych Dzierżoni i 100 zadowolonych uczniów – to bilans projektu Małe Miasto Dzierżoniów, w którym młodzież z dzierżoniowskich podstawówek poznawała wartość pieniądza i uczyła się zarządzać własnym budżetem.

Wszystko dzięki pomocy 22 przedsiębiorców, 37 wolontariuszy i 5 warsztatowców, którzy wprowadzali ich w arkana świata dorosłych, w którym trzeba oszczędzać i płacić podatki. W specjalnej symulacji młodzi dzierżoniowianie przez pięć dni poznawali tajniki takich zawodów, jak: fryzjer, policjant, strażak, ratownik medyczny, grafik komputerowy, trener osobisty, florysta, ceramik/garncarz, hafciarka, tancerz, choreograf, dziennikarz prasowy, bankowiec, cukiernik, prezenter telewizyjny, optometrysta/stylista opraw okularowych, fotograf, szewc, programista, rehabilitant, arborysta. Otrzymywali za to wynagrodzenie, płacili podatki. Wpłacili do projektowego banku łącznie 16.346 Dzierżoni, uzyskując z tego odsetki z lokat w wysokości 1.662 Dzierżoni. Mogli za to kupić słodkie pokusy czy lody, albo zaoszczędzić na “poważne” zakupy w “sklepie marzeń”, w którym nabyli w ostatnim dniu projektu hulajnogi, deskorolki, plecaki, piórniki, gry, puzzle, piłki, przybory piśmiennicze, bidony, klocki lego, modele i mnóstwo, mnóstwo innych rzeczy.

Na realizację projektu Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska i miasto Dzierżoniów otrzymały blisko 180 tys zł. dofinansowania. Projekt trwał od 27 września do 1 października. Młodzież na cały tydzień przejęła od burmistrza Dariusza Kucharskiego symboliczne klucze do miasta.

W trakcie projektu uczestnicy dodatkowo głosowali nad jednym z trzech pomysłów na inwestycję, którą chcieliby w mieście zrealizować. Ich wybór padł na plac do gier chodnikowych (54 głosy), który powstanie przy Alei Bajkowych Gwiazd.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)