komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 15 sierpnia 2020

Napoleona, Stelii

List Czytelnika Doba.pl w sprawie składowiska odpadów w Dzierżoniowie

poniedziałek, 13.7.2020 08:50 , komentarze: 1 , odsłony: 1144
kategorie artykułu:

                                                   List do redakcji Doba.pl
Szanowna "Dobo",
jako, że temat "składowiska" jest już kolejny raz poruszany (od 2019r wielokrotnie przez mieszkańców), próbuje uzyskać podstawowe informację od Starostwa oraz od WIOŚ (gdzie również był ten temat poruszany) jednak nikt nie jest mi w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi:
- kto od czerwca odpowiada za zabezpieczenie odpadów przy składowisku na ul. Kilińskiego - skoro zezwolenie jest cofnięte a odpady nadal tam są?
- mając utrudniony kontakt z firmą Clever Sp. z o.o., czy ktoś zabezpieczał wcześniej te odpady ? Jeśli nie to dlaczego skoro składowisko znajduje się niedaleko ogródków działkowych oraz zabudowań i znajdują się na nim odpady komunalne?
- czy są i jeśli są to od kiedy prowadzone "opryski" odpadów celem niwelowania bakterii oraz odoru i zanieczyszczeń z rozkładu odpadów? Jeśli nie to dlaczego? Przecież lada moment wysokie temperatury spowodują szybki rozkład odpadów a co za tym idzie ogromny odór.
- na czyj koszt będą (jeśli będą) zabezpieczane te odpady ? Przecież "dziwnym" trafem na takich składowiskach dochodziło do samozapłonu, więc dla dobra mieszkańców trzeba ten teren zabezpieczyć.
- jakie koszta ( w przybliżeniu) poniesie Starostwo na wywóz odpadów oraz oczyszczenie terenu po składowisku ?
- czy ktoś ze starostwa poniesie odpowiedzialność za wydanie zgody na składowanie odpadów oraz ich wywóz ze względu na cofnięcie zgody, skoro mieszkańcy od samego początku informowali, że ww. firma zwozi na ten teren odpady komunalne?

Pozdrawiam i może Państwu jako portalowi uda się uzyskać takie podstawowe odpowiedzi.

Czytelnik

                            Oświadczenie Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie

W odpowiedzi na Państwa maila z 6 lipca 2020 roku, dotyczącego miejsca składowania odpadów przy ulicy Kilińskiego 15 w Dzierżoniowie wyjaśniamy:

Nie jest prawdą jakoby Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie nie udzielało odpowiedzi na pytania dotyczące wyżej wymienionej kwestii. Wszystkie osoby, które zwróciły się w tej sprawie do Starostwa anonimowo lub podając swoje dane osobowe, uzyskały odpowiedź (dokumenty w aktach sprawy Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju).

Odpady nie mają statusu porzuconych, więc za ich zabezpieczenie nadal odpowiada ich właściciel, czyli firma prywatna. Odpady magazynowane przy ulicy Kilińskiego 15 w Dzierżoniowie nie stanowią odpadów komunalnych, a zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu z 2 stycznia 2020 roku w sprawie Katalogu odpadów, posiadają one kod 19 12 12 - Inne odpady. Odpady zostały wysegregowane z odpadów komunalnych poprzez mechaniczną obróbkę i po tym wysegregowaniu nie stanowią już odpadów komunalnych.

Posiadacz odpadów na bieżąco i systematycznie monitoruje stan odpadów. Firma wprowadziła następujące działania zapobiegawcze: opryski antyodorowe, deratyzację i dezynsekcję. Potwierdza to dokumentacja znajdująca się w aktach sprawy Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju.

Teren przy ulicy Kilińskiego 15 w Dzierżoniowie, na którym magazynowane są odpady, objęty jest stałym monitoringiem wizyjnym, zgłoszonym przez posiadacza odpadów do Dolnośląskiego Inspektora Środowiska we Wrocławiu oddz. W Wałbrzychu (stały, bieżący dostęp).

Szacowanie kosztów uprzątnięcia odpadów nastąpi w czasie ewentualnego postępowania egzekucyjnego, w celu przymuszenia posiadacza odpadów do ich uprzątnięcia.

Należy podkreślić, że decyzja zezwalająca na zbieranie odpadów została wydana zgodnie z obowiązującym ówcześnie prawem i za zgodą wieczystego użytkownika terenu. Nie było podstaw do odmowy wydania takiej decyzji. Natomiast obecnie obowiązujące przepisy i brak prawa do zajmowanego terenu (nieprzedłużona umowa dzierżawy wieczystego użytkownika terenu z posiadaczem odpadów), umożliwiły wydanie decyzji o wygaśnięciu zezwolenia na zbieranie odpadów.

O toku postępowania na bieżąco informowani są: wieczysty użytkownik terenu, Burmistrz Dzierżoniowa, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, Rada Powiatu Dzierżoniowskiego, Rada Miasta Dzierżoniowa, Policja, Straż Pożarna oraz media.

 

Wasze komentarze

Wszystkie działania w majestacie prawa a my mieszkańcy ulicy Kilińskiego...
wtorek, 14.07.2020 10:25 autor: Mieszkaniec Kilińskiego
wczoraj, 10 godz temu
wczoraj, 11 godz temu
wczoraj, 15 godz temu
wczoraj, 15 godz temu
czwartek, 13.8.2020 14:35
8
czwartek, 13.8.2020 14:30
2
czwartek, 13.8.2020 14:27
czwartek, 13.8.2020 08:49
1
czwartek, 13.8.2020 08:43
czwartek, 13.8.2020 07:45
czwartek, 13.8.2020 07:38
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
KANTOR BIELAWA
KANTOR BIELAWA
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec