List Czytelniczki Doba.pl dotyczący grupy wsparcia dla osób z zaburzeniami odżywiania

wtorek, 21.4.2015 14:44 5304 3

                                        List Czytelniczki Doba.pl

Witam,
może Państwo są w posiadaniu informacji o istnieniu grup wsparcia w gminie Bielawa, lub gdzieś w okolicy dla rodzin osób chorych na zaburzenia odżywiania. Niestety w internecie nie mogłam znaleźć żadnych informacji z naszego regionu. Wiem że we Wrocławiu istnieją grupy z płatnych ośrodków, sam Wrocław jest stosunkowo niedaleko, dojazd dla osób pracujących i nie posiadających samochodu jest problematyczny. Zaburzenia odżywiania są problemem, który dotyka dużą liczbę rodzin, i w tym naszą, spotkania z ludźmi, którzy również walczą o życie swoich bliskich chorujących na bulimie czy anoreksję i wiele innych zaburzeń idących równolegle z tymi chorobami, byłyby niezmiernie pomocne. Kiedyś nie wierzyłam w działanie tego typu grup, ale po latach walki z chorobą mojej siostry, nasza rodzina jest wymęczona psychicznie, wzajemne wsparcie i kontakt z innymi rodzinami jest niezbędny w dalszej walce.

Przy okazji mogę zwrócić uwagę jak nieudolny jest system opieki nad chorymi z zaburzeniami odżywiania w naszym kraju. Osoby chore przez długie lata nie chcą się leczyć, nawet przy skrajnym wycieńczeniu organizmu. Dopiero przy orzeczeniu Sądu Rodzinnego (jeśli chodzi o osoby pełnoletnie)  mogą zostać przymusowo doprowadzone do leczenia, po oczywiście dość żmudnej procedurze. Choć w Polskim prawie (Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego) widnieje zapisek, iż jeśli lekarz badający stwierdzi bezpośrednie zagrożenie życia ma prawo, czy też obowiązek skierować taką osobę na hospitalizacje w szpitalu psychiatrycznym. Siostry BMI jest poniżej 14 co świadczy o skrajnym wygłodzeniu. Siostra niejednokrotnie trafiała do szpitali, czy też było wzywane pogotowie w związku z zaburzeniami pracy serca i wycieńczeniem,  żaden lekarz nie był chętny, widząc skrajnie wycieńczoną osobę używającą jeszcze alkoholu, pomóc....

Istnieje również taka instytucja jak Ogólnopolskie Centrum Zaburzeń Odżywiania, które prócz pięknej strony internetowej, płatnych zajęć i osrodków w żaden sposób nie potrafiło wskazać  odpowiedniego ośrodka do leczenia siostry, to jest już absurd, że nikt nie kontroluje tych instytucji.

Mogłabym się jeszcze troszkę żalić, aczkolwiek musimy działać. Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje na temat grupy wsparcia.

Czy ewentualnie byłoby możliwe zamiecić ogłoszenie u Państwa na stronce? może znalazło by się choć parę rodzin, które też potrzebują takiego kontaktu, miejsce spotkań byłoby do ustalenia.

    Pozdrawiam
Czytelniczka Doba.pl

.....................................................................................................................................................

                              Oświadczenie Urzędu Miasta Bielawa

Zaburzenia odżywiania to jednostki chorobowe, charakteryzujące się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym, co oznacza, że zaburzenia te należy leczyć specjalistycznie. Z treści maila nie wynika, w jakim wieku jest osoba dotknięta zaburzeniami odżywiania.

Jak ustalono, osoba taka powinna się udać do lekarza ogólnego w celu uzyskania skierowania. Biorąc pod uwagę wskaźnik BMI (poniżej 14), w trybie natychmiastowym należy się zgłosić do szpitala.

W Pieszycach na pl. Zamkowym  10 jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sudeckie Centrum Zdrowia (tel. 74/8175270), przy którym działa Poradnia Zdrowia Psychicznego  oraz Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. 

W przypadku osoby w wieku do 18 roku życia można skorzystać z usług świadczonych przez NZOZ Reha-Med (pawilon 7  na os. Tęczowym w Dzierżoniowie - naprzeciw jest os. Złote 4d), w ramach którego działa dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży - tel. 512222807.

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

ałtor wtorek, 21.04.2015 15:17
BEKA Z GRUBASÓW XD
środa, 22.04.2015 01:03
beke to mam z ciebie frajerze
pozdrawiam ignorantów wtorek, 21.04.2015 17:42
Zaburzenia odżywiania to nie tylko otyłość ale to też...