komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 21 kwietnia 2021

Anzelma, Bartosza

Lewiatan: Koniec z luką płacową. Kobiety powinny zarabiać tyle co mężczyźni

piątek, 5.3.2021 13:50 , komentarze: 0 , odsłony: 193
kategorie artykułu:

·       Firmy będą musiały ujawniać różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami – zaproponowała Komisja Europejska.

·       Projekt ustawy ograniczającej lukę płacową  w Polsce przygotował też Kongres Kobiet.  Konfederacja Lewiatan postuluje, aby zajęła się nim Rada Dialogu Społecznego.

- Kobiety od lat zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Zjawisko dyskryminacji płacowej kobiet w Polsce jest powszechne, pomimo istnienia zapisów konstytucyjnych, kodeksu pracy, dyrektyw unijnych. Aby je zlikwidować potrzebne są regulacje, które nałożą określone obowiązki na pracodawców. W tym kierunku idzie inicjatywa KE i do tego też zmierza projekt ustawy Kongresu Kobiet ograniczający lukę płacową  w Polsce – mówi Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

Według danych Komisji Europejskiej kobiety zarabiają w Unii Europejskiej  średnio 14% mniej niż mężczyźni, jeśli porównamy tylko pensje zasadnicze. Z premiami i bonusami finansowymi jest jeszcze gorzej. W Polsce, według danych krajowych, mężczyźni zarabiają ok. 19% więcej niż kobiety w pensjach, a ok. 30 proc. więcej w dodatkowych elementach wynagrodzenia.

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie obowiązku przedstawienia w ogłoszeniach o pracę informacji o początkowym poziomie wynagrodzenia lub jego przedziale. Pracodawca zatrudniający więcej niż 250 osób musiałby sporządzać sprawozdanie dotyczące różnic w wynagrodzeniach ze względu na płeć, a pracownik miałby prawo do zwrócenia się do pracodawcy o informacje o poziomie wynagrodzenia w podziale na płeć.

Projekt ustawyograniczającej różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce, którego pomysłodawcą jest Kongres Kobiet,  zakłada że pracodawca  miałby obowiązek sporządzania i przekazywania  najpóźniej do 31 marca każdego roku, rocznego sprawozdania o procentowej różnicy w wysokości wynagrodzeń brutto kobiet i mężczyzn za ubiegły rok.  Obowiązek ten dotyczyć miałby informacji o wynagrodzeniach uzyskanych z  umowy o pracę. Jeżeli z tych sprawozdań wynika, że na poziomie zakładu pracy istnieje taka luka płacowa, pracodawca musiałby przygotować plan naprawczy.

W poniedziałek, 8 marca, Konfederacja Lewiatan organizuje konferencję online „Polska równych płac. Propozycja rozwiązań prawnych”. Poniżej link do logowania na wydarzenie:

      https://lewiatan.clickmeeting.com/polska-rownych-plac

          Konfederacja Lewiatan

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
2
dzisiaj, 7 godz temu
1
poniedziałek, 19.4.2021 12:45
7
poniedziałek, 19.4.2021 09:45
1
niedziela, 18.4.2021 15:03
3
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
AMJ Dzierżoniów
AMJ Dzierżoniów
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mobilna Myjnia Parowa
Mobilna Myjnia Parowa
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny