komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

niedziela, 7 marca 2021

Tomasza, Perpetuy

Lewiatan apeluje o dostęp do projektów programów operacyjnych na lata 2021-2027

czwartek, 14.1.2021 17:15 , komentarze: 1 , odsłony: 210
kategorie artykułu:

·         Pracodawcy i związkowcy nie mają dostępu do podstawowych informacji  i dokumentów dotyczących projektów programów operacyjnych na lata 2021-2027.

·         Partnerzy społeczni nie mogą włączyć się w prace nad programami i tym samym realnie oddziaływać na kształt przyjmowanych rozwiązań – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Programowanie perspektywy finansowej na lata 2021-2027 oraz instrumentów dotyczących przeciwdziałania i łagodzenia skutków pandemii nie przebiega z zachowaniem zasady partnerstwa.

- W styczniu br. partnerzy spoza administracji nie mają dostępu do podstawowych informacji (np. architektura programów operacyjnych) i dokumentów (np. projekty programów operacyjnych, założenia Krajowego Programu Odbudowy). Nie ma harmonogramu prac nad dokumentami, ani spójnej wizji zaangażowania partnerów w ten proces. Działania administracji prowadzone są punktowo, z zastosowaniem terminów, które nie dają szans na przygotowanie stanowisk danej organizacji (w tym kontakt z właściwymi podmiotami zrzeszonymi w organizacji i ekspertami) – mówi Małgorzata Lelińska, wicedyrektorka departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Porównując obecną sytuację do procesów programowania poprzednich perspektyw finansowych widać zasadnicze różnice na niekorzyść w jakości, poziomie i systematyczności zaangażowania partnerów. Dzieje się to wbrew przepisom unijnym i zasadom określonym w Europejskim Kodeksie postępowania w zakresie partnerstwa.

Standardem jest zwoływanie spotkań z dnia na dzień, dyskusja w oparciu o szczątkowe informacje. Tym samym organizacje pracodawców i pracowników nie mogą zaplanować własnej pracy, a próba śledzenia całego procesu wymaga ponoszenia nakładów niewspółmiernych do osiąganych efektów.

- Za realizację zasady partnerstwa nie można uznać udziału partnerów w planowanych (wielokrotnie odsuwanych już w czasie) powszechnych konsultacjach społecznych. Zgodnie z zasadą partnerstwa właściwe podmioty powinny być efektywnie włączone w prace nad rozwiązaniami, a nie być tylko recenzentami na finiszu ich przygotowania. Wielokrotne apele do administracji o udostępnienie informacji koniecznych do sformułowania propozycji i postulatów danego środowiska pozostają bez odpowiedzi – dodaje Małgorzata Lelińska.

Konfederacja Lewiatan

 

Wasze komentarze

piątek, 5.3.2021 13:15
1
piątek, 5.3.2021 12:15
czwartek, 4.3.2021 12:42
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Mobilna Myjnia Parowa
Mobilna Myjnia Parowa
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec