komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 26 czerwca 2019

Jana, Pawla

Lepiej wybierz! Jak zagłosować będąc w podróży?

środa, 22.5.2019 11:08 , komentarze: 0 , odsłony: 170
kategorie artykułu:

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w niedzielę 26 maja. Warto wziąć w nich udział nawet, jeśli tego dnia będziemy w podróży. Wystarczy wziąć ze sobą zaświadczenie uprawniające  do głosowania w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą, a nawet na statku.  Warto też pamiętać, jak oddać ważny głos.

Jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania?

•    Należy zgłosić wniosek o wydanie takiego dokumentu do urzędu gminy, w której jesteśmy ujęci w rejestrze  wyborców. Można zrobić to pisemnie, ustnie, faksem lub mailem. Trzeba zrobić to koniecznie do 24 maja włącznie. Zaświadczenie wydawane jest „od ręki” i bezpłatnie.

•    Do odbioru zaświadczenia można kogoś upoważnić pisemnie. Takie upoważnienie można przesłać do urzędu gminy faksem; nie wymaga ono notarialnego poświadczenia. W upoważnieniu trzeba podać imię (imiona) i nazwisko wyborcy, numer paszportu albo nazwę i numer innego dokumentu tożsamości, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.

•    Na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania zostaniemy dopisani przez obwodową komisję wyborczą – w dowolnym lokalu, do którego sie udamy – do spisu wyborców. To zaś jest warunkiem wydania nam karty do głosowania. Jeśli okaże się, że zgubiliśmy lub zniszczyliśmy zaświadczenie, stracimy szansę udziału w tych wyborach, ponieważ kodeks wyborczy nie dopuszcza możliwości wydawania duplikatów. Nasze głosowanie będzie wówczas niemożliwe nawet w miejscu zameldowania lub tam, gdzie dopisaliśmy się do rejestru wyborców, bo przy wydawaniu zaświadczenia do głosowania zostaliśmy wykreśleni ze spisu wyborców w tej gminie.

„W wyborach liczy się każdy głos, nie bagatelizujmy jego znaczenia. W kampanii „Lepiej wybierz!” zachęcamy do poznania kandydatów i świadomego udziału w głosowaniu oraz informujemy jak oddać ważny głos: jeden krzyżyk na całej karcie do głosowania, przy nazwisku wybranej osoby” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

Załącznik: infografika Jak oddać ważny głos?

---

Kampania „Lepiej wybierz!” zachęca Polki i Polaków, aby w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego uczestniczyli licznie i świadomie. Sposobem zachęcania do tego są krótkie, zabawne teksty, zwane „lepiejami”, które może napisać każdy i zgłosić w konkursie na fanpage’u kampanii https://www.facebook.com/lepiejwybierz/ Zapraszamy do udziału!

Organizatorami kampanii są organizacje Frontu Europejskiego: Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Bronisława Geremka, Fundacja im. Roberta Schumana, Projekt: Polska, a także Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Więcej na: www.lepiejwybierz.pl

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 2 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
2
poniedziałek, 24.6.2019 14:45
poniedziałek, 24.6.2019 12:30
5
poniedziałek, 24.6.2019 09:04
poniedziałek, 24.6.2019 08:57
3
piątek, 21.6.2019 16:28
2
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Praca na GoWork
Praca na GoWork
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Tomograf3D
Tomograf3D
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca