komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 12 czerwca 2021

Janiny, Onufrego

Kukurydziana sztuka Ewy Janusz w Oknie Artystycznym

piątek, 14.5.2021 07:00 , komentarze: 1 , odsłony: 295
kategorie artykułu:

Wszystko, czego potrzebuje do realizacji swojej pasji, znajduje na polu i w ogródku. Wystarczy trochę fantazji, zręczności i kreatywności, by z darów natury stworzyć nietuzinkowe, stylowe, ekologiczne, urocze lalki kukurydziane. Każda z nich jest inna. Można je obejrzeć na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza.

Ewa Janusz, która jest autorką owych kukurydzianych postaci, czerpie inspirację z otoczenia, materiałów, którymi dysponuje i z wyobraźni.

Zaczęło się od czasu, gdy moja wnuczka miała w szkole zrobić coś z naturalnego surowca na konkurs bożonarodzeniowy. Wykopałam w ogródku jakiś korzonek, po wysuszeniu była z niego doskonała laska dla św. Józefa do szopki – wspomina mieszkanka Uciechowa. Na początek powstała więc szopka z dorodnej słomy owsianej. Potem były dożynki, trzeba było wymyślić coś nietuzinkowego, powstały więc kwiaty z liści okrywowych kolby kukurydzy i laleczki Uciechowianek w wieńcu dożynkowym, które zostały nagrodzone w konkursie dożynkowym.

Z kukurydzianych osłonek kolb można zrobić wszystko, co tylko się chce. Nie tylko pojedyncze laleczki, ale i całe scenki, czy zwierzęta. To stało się moją pasją. Robię to całą zimę. Dni wtedy szybciej zlatują, a jest radość, gdy to się komuś podoba – opowiada twórczyni. Od niedawna podpatruje innych twórców kukurydzianych dzieł w internecie. Okazało się, że takie lalki robią też Meksykanie, Ukraińcy, Rosjanie, czy Czesi.

Gdy kukurydza jest prawie dojrzała, zrywam kolby w całości, delikatnie oddzielam liście i suszę na strychu. Przed robieniem lalek trzeba je zwilżyć, żeby się nie pokruszyły i łatwiej poddawały się formowaniu – instruuje Ewa Janusz. Można wykorzystać to, co się ma w domu – głowę lalki wypełnić chusteczką higieniczną czy kawałkiem zmiętej gazety, włosy zrobić z pakuł, trawy lub słomy, podkładkę z kawałka dykty, drewna… Dekoracje i dodatki znajdziemy wokół, np. kwiatki, które można wysuszyć do ozdoby laleczek. Można też spróbować eksperymentów z kolorami – barwić część  liści okrywowych kolby kukurydzy czy wykorzystywać znamiona słupków (tzw. wąsy kukurydziane) w różnych fazach rozwoju – z niedojrzałej kukurydzy powstaną potem włosy blond, z dojrzałej – włosy brunetek.

Chcecie spróbować? Szukajcie informacji o warsztatach prowadzonych przez panią Ewę, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna i nowa kukurydza. Albo spróbujcie swoich sił w przygotowaniu takich kukurydzianych dzieł w domowym zaciszu.

UM Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

Ciekawe :)
piątek, 14.05.2021 08:53 autor:
dzisiaj, 2 godz temu
3
dzisiaj, 3 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
6
wczoraj, 23 godz temu
piątek, 11.6.2021 10:45
1
czwartek, 10.6.2021 13:00
1
czwartek, 10.6.2021 12:30
7
czwartek, 10.6.2021 11:08
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie