Która polisa na życie jest najlepsza na rynku?

czwartek, 1.1.1970 01:00 1361

Ubezpieczenie na życie już nie jest tylko produktem chroniącym finansowo na wypadek zgonu, po którym to zostaje rodzinie wypłacone odszkodowanie. W wersji rozszerzonej ubezpieczenie może zapewnić pomoc w wielu sytuacjach. I pod tym kątem warto szukać produktu, który okaże się najlepszy, a nie tylko najtańszy.

Sam jednak zakup ubezpieczenia bywa dosyć kłopotliwy – klient najczęściej zna tylko kilka najbardziej znanych firm ubezpieczeniowych, sceptycznie podchodzi do firm zagranicznych o krótszym stażu na polskim rynku, a brak wiedzy na temat jak szukać dodatkowo utrudnia sprawę. Warto zatem przyjrzeć się ubezpieczeniom na życie, by wiedzieć na co można liczyć i w jakiej cenie.

Ubezpieczenie na życie – co to dzisiaj oznacza?

Dzisiejsza polisa na życie znaczy zdecydowanie więcej niż było to kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu.

Przede wszystkim oprócz swojej podstawowej formy – ubezpieczenie może zapewnić znacznie więcej niż ochronę życia. Polisa na życie może zapewnić ochronę w zakresie zdrowotnym, wypadkowym czy w kwestii planowania przyszłości.

Warto więc zwrócić uwagę na to, co oferuje znaleziona przez nas polisa. Jeśli ogranicza się jedynie do wypłacania świadczeń – należy wiedzieć, co jeszcze może przysługiwać nam w podobnej cenie:

  •         wizyta domowa lekarza;
  •         wizyta domowa pielęgniarki;
  •         dowóz leków zapisanych przez lekarza;
  •         pomoc w opiece nad dziećmi w razie hospitalizacji;
  •         dodatkowa konsultacja u specjalisty bez kolejek;
  •         transport medyczny;
  •         pomoc psychologa;
  •         środki na leki nierefundowane;
  •         pomoc w zorganizowaniu niezbędnego sprzętu ortopedycznego.

Jak widać – z pomocy ubezpieczyciela warto dzisiaj skorzystać. Ważne zatem, by znaleźć ofertę, która zapewni nam jak najwięcej.

 

Najlepsza polisa to dopasowana polisa

Dopasowana oferta może nam służyć przez długie lata. Jednak by była ona faktycznie pomocna, należy zastanowić się dobrze czego właściwie oczekuje się względem ubezpieczenia. To pytanie wydawać by się mogło dość proste, jednak bywa, że klienci nie biorą pod uwagę wszystkich aspektów swojego życia, jak np. sposobu spędzania wolnego czasu, wysokości zobowiązań finansowych, obciążenia genetycznego konkretnymi chorobami, sposobu odżywiania czy czasu spędzonego w samochodzie.

W każdej we wspomnianych kwestii – pojawia się inne ryzyko, które dobrze uwzględnić przy wyborze ubezpieczenia. Jeśli zatem spędzamy wolny czas w domu przed telewizorem – ryzyko chorób cywilizacyjnych jak zawał serca czy udar mózgu są zdecydowanie większe, z kolei jeśli uprawiamy aktywnie jakiś sport – większym zagrożeniem niż choroby będą z pewnością kontuzje.

Osoby, które posiadają kredyt hipoteczny – liczą się z tym, że każda niedyspozycja może przekładać się na ich zarobki, wówczas dobrze, by ubezpieczenie obejmowało swoją ochroną zarówno urazy ciała, pobyt w szpitalu, jak i poważne zachorowania. Wsparcie finansowe w takich sytuacjach pomoże utrzymać dotychczasowy poziom życia.

W sytuacji, gdy wśród bliskich często pojawia się konkretna choroba, np. nowotworowa – warto wziąć pod uwagę ryzyko zachorowania i wcześniej się ubezpieczyć – można uzyskać łatwiejszy dostęp do specjalistów, jak również środki na lepsze i szybsze leczenie, również za granicą.

Te osoby, które codziennie dojeżdżają do pracy, dużo podróżują lub w ogóle w codziennym życiu korzystają z samochodu lub komunikacji miejskiej są narażone na wypadki. Pobyt w szpitalu i kosztowna rehabilitacja również może mocno odbić się na naszym dotychczasowym życiu.

Im więcej własnych potrzeb uwzględnimy, tym lepiej później wybierzemy. A najlepszy produkt na rynku nie musi wcale odpowiadać wszystkim naszym potrzebom, dobrze więc zatem, by uwzględniał nasze, indywidualne potrzeby.

 

Wysokość składki wciąż ma znaczenie

Najlepsza polisa na życie nie powinna należeć ani do najtańszych ofert, ani do najdroższych. Jednak wśród klientów wciąż wyznacznikiem, który ostatecznie decyduje o zakupie bywa właśnie cena.

Dlatego warto sprawdzać bieżące notowania na stronach, które prowadzą rankingi ubezpieczeniowe. Dzięki nim możemy dowiedzieć się o najlepiej ocenianych przez specjalistów polisach. Rankingi podają również ceny poszczególnych produktów, dzięki czemu możemy znaleźć ofertę odpowiadającą naszym oczekiwaniom cenowym.

Należy wiedzieć, że wśród tańszych ofert jest sporo o wysokiej jakości, z kolei niska cena umożliwia swobodny zakup umów dodatkowych, które zwiększą naszą ochronę i szansę na odszkodowanie.

Korzystną ceną może być zatem 40 zł miesięcznie, co oferuje firma Prudential w polisie „Komfort Życia” czy grupa Macif Życie w wariancie „Acti Ochrona” za 100 zł rocznie. Sprawdzenie rankingu sprawi, że znajdziemy jeszcze kilka równie tanich ofert.

Pamiętajmy o tym, że na cenę wpływa wysokość sumy ubezpieczenia. Im niższa więc cena składki, tym niższa suma, na którą się ubezpieczamy. Ważne jest więc, by dopasować sumę ubezpieczenia do naszych potrzeb, a nie kierować się wyłącznie niską składką. Inaczej, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej, świadczenie które otrzymamy nie pokryje wszystkich niezbędnych kosztów leczenia czy rehabilitacji.

Na cenę wpływa również liczba wybranych umów dodatkowych. Oczywiście nie każdy porwie się na zakup większości dostępnych rozszerzeń, jednak zdarza się, że zbyt pochopnie decydujemy się na rozszerzenie, które w gruncie rzeczy bywa całkowicie zbędnym wydatkiem. Jeśli zatem większość wolnego czasu spędzamy w domu, a do pracy chodzimy pieszo – rozszerzenie dotyczące wypadków komunikacyjnych może okazać się zbędne. Podobnie jak u młodej osoby, która stawia na aktywność fizyczną i zdrową dietę – ryzyko udaru mózgu nie będzie wysokie. Zastanówmy się nad realnym ryzykiem i tym kierujmy się podczas wybierania dodatkowej ochrony.

Z całą pewnością najlepsza polisa na życie to polisa maksymalnie dopasowana do naszych potrzeb – aby taką znaleźć, należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację rodzinną, bytową oraz finansową, a następnie zastanowić się nad zagrożeniami, jakie mogą nas w życiu spotkać. Polisa kupiona w pośpiechu z czasem może okazać się niewystarczająca lub zbyt droga, co spowoduje niekorzystną dla nas rezygnację z ubezpieczenia. Warto więc by był to dobrze przemyślany zakup.