Kredyt hipoteczny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem produktu finansowego. Zazwyczaj zaciągany jest na wysoką sumę, a jego spłata odbywa się w długim okresie. Pozyskane w banku pieniądze można przeznaczyć na zakup mieszkania lub domu, ale nie tylko. Kredytem hipotecznym sfinansujemy również budowę domu jednorodzinnego, zakup działki, wykończenie nieruchomości lub jej remont. Bank pożyczający klientowi pieniądze wymaga ustanowienia hipoteki, która będzie wpisana do księgi wieczystej – stąd nazwa kredytu hipotecznego. Jeśli planujesz starać się o kredyt, warto poświęcić chwilę na przeczytanie tego artykułu do końca.
Co pozytywnie wpływa na zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa jest najbardziej istotnym elementem, który wpływa na decyzję banku dotyczącą przyznania lub odmowy kredytu. Określa, czy jesteśmy w stanie spłacić zobowiązanie finansowe w terminie określonym w umowie o kredyt hipoteczny. Ocena zdolności kredytowej jest dokonywana przez bank i obejmuje przede wszystkim analizę naszych dochodów, wydatków, historii kredytowej oraz stabilności zatrudnienia. Im lepsza jest Twoja ocena w oczach banku, tym większe są Twoje szanse na zaciągnięcie kredytu na wyższą kwotę. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie (w tym kredyt konsolidacyjny: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-konsolidacyjny/), warto popracować nad zdolnością kredytową. Najlepszym sposobem jest oczywiście zadbanie o stałe i odpowiednio wysokie zarobki. Powszechnie znaną i skuteczną metodą, aby zbudować dobrą zdolność kredytową, jest również zmniejszenie zobowiązań ciążących na przyszłym kredytobiorcy, w tym spłacenie posiadanych kart kredytowych, a następnie zlikwidowanie ich.
Ile wynosi minimalny wkład własny i co może nim być?
Zapewne wiesz, że aby otrzymać kredyt hipoteczny w banku, musisz dysponować wkładem własnym - chyba, że możesz skorzystać z dostępnych rządowych programów finansowania nieruchomości. Jest to suma pieniędzy, którą należy przeznaczyć na poczet przyszłej inwestycji finansowanej tym kredytem. Przy standardowych ofertach bankowych wysokość wkładu własnego najczęściej wynosi 10-20% wartości kupowanego domu lub mieszkania. W tym miejscu warto nadmienić, że wkład własny nie zawsze trzeba mieć w gotówce. Niektóre instytucje zgadzają się udzielić kredytu hipotecznego, akceptując inne formy zabezpieczenia, takie jak działka budowlana,na której jest realizowana inwestycja budowlana czy środki ze sprzedaży nieruchomości.
Całkowity koszt kredytu – co zawiera i od czego zależy?
Kluczową rolę przy wyborze konkretnej oferty kredytowej odgrywają koszty związane z zaciągnięciem kredytu. Nawet najmniejsza oszczędność ma ogromne znaczenie. Choć na całkowity koszt kredytu składa się wiele elementów, to jego znaczącą część stanowią odsetki. Im niższe jest oprocentowanie kredytu, tym niższe będą odsetki. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto porównać oferty różnych banków i dokładnie obliczyć kwotę odsetek. Obliczeń można dokonać samodzielnie za pomocą wzoru, który znajdziesz na stronie https://www.creditspace.pl/odsetki-od-kredytu/. Przy tej okazji warto wspomnieć, że bardzo pomocne może być skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego zwanego potocznie doradcą kredytowym. Do zadań takiego specjalisty należy między innymi wsparcie swoich klientów w wyborze najkorzystniejszych dla nich ofert banków. Ekspert kredytowy może zaproponować oferty dostosowane do lokalnego rynku oraz Twoich indywidualnych potrzeb. Na jakim etapie najlepiej znaleźć takiego fachowca? Tak naprawdę – im wcześniej, tym lepiej. Na platformie Credit Space można skontaktować się z doradcą i uzyskać informacje na temat kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski. Możesz porozmawiać z ekspertem, siedząc wygodnie w domu: telefonicznie, poprzez czat albo wideorozmowę, lub umówić się na spotkanie z profesjonalistą osobiście.