komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 6 grudnia 2019

Mikołaja, Jaremy

Kontrowersje wokół placu zabaw dla psów

poniedziałek, 25.11.2019 08:00 , komentarze: 179 , odsłony: 22172
kategorie artykułu:

Spore kontrowersje pojawiły się wokół jednego z zadań wybranych w głosowaniu w tegorocznym dzierżoniowskim budżecie obywatelskim - placu zabaw dla psów. Autorka projektu, Karolina Zborowska, ma zastrzeżenia w kwestii wybranej przez miasto lokalizacji oraz wysokości środków finansowych, które mają być przeznaczone na tę inwestycję.

Dzierżoniowiance zależało, by plac zabaw utworzono w parku na Skałkach przy ul. Korczaka, tymczasem ostatecznie wybrano drugą z lokalizacji zawartych we wniosku - park na os. Błękitnym. Ponadto pani Karolina liczyła na to, że zadanie zostanie zrealizowane za kwotę 450 tys. zł, z kolei miasto stoi na stanowisku, że można je wykonać za dużo mniejsze środki, bez obniżenia jakości wykonania i zakresu prac. 

       Park przy ul. Janusza Korczaka w Dzierżoniowie

 

Rozmowa z Karoliną Zborowską:

Czy podano pani w Urzędzie Miasta przyczyny, dla których plac dla psów miałby być realizowany w innym wymiarze finansowym niż zakładał projekt?
Żadnych konkretnych przyczyn mi nie podano. Na spotkaniu usłyszałam, że przeznaczenie tak dużej kwoty na mój projekt jest bezsensowne. Zastanawiającym jest fakt, dlaczego nie zakwestionowano tej kwoty w moim projekcie na etapie składania wniosku. Kwota okazała się zbyt duża dopiero, kiedy były rozstrzygnięte wyniki głosowania. Uczestniczyłam przynajmniej w kilku spotkaniach, które odbywały się w urzędzie. Odbyła się także wizja lokalna w terenie. Podczas jednego ze spotkań usłyszałam, że mam być spokojna o realizację projektu zgodnie z wnioskowaną kwotą.
Jak zmniejszenie kwoty na ten projekt wpłynęłoby pani zdaniem na realizację tego zadania? Z czego trzeba byłoby zrezygnować?
Zmniejszenie kwoty w znaczący sposób zmieni zakres mojego pomysłu. Składając wniosek brałam pod uwagę place zabaw dla psów na wysokim poziomie (miałam mieć do dyspozycji większą kwotę). Wzorowałem się na obiektach znajdujących się poza granicami kraju. Miały tam być m.in. wodotryski. Jak się okazuje kwota 200 000 zł (w tym projekt) starczy na ogrodzenie i kilka drewnianych przeszkód. Wystarczy porównać koszty podobnych inwestycji. Nie kosztują one 80 000 czy 100 000 zł.
Z jakich przyczyn negatywnie ocenia pani także propozycję innej lokalizacji placu?
Wniosek, który składałam nie był pisany „na kolanie”. Konsultowałam to z wieloma osobami. Lokalizacja parku na Skałkach była w opinii mieszkańców optymalna. Natomiast wpisanie drugiej lokalizacji było tylko alternatywą, a ja przy każdej okazji podkreślałam, że Skałki są na pierwszym miejscu. Nikt z urzędników negatywnie na ten temat się nie wyrażał. Nawet na karcie do głosowania mój projekt był oznaczony, jako „Plac zabaw dla psów na Skałkach”. Późniejsze zmiany były spowodowane jednym (!) protestem, a miały związek z dawnym cmentarzem. Zastanawiam się, że nikomu to nie przeszkadzało choćby kilkanaście lat temu, kiedy teren był zaniedbany. Lokalizacja nowego placu jest dla mnie nieporozumieniem, chociażby ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo żłobka, przedszkoli i szkół.
Czy zamierza pani podjąć jakieś kroki lub rozmowy w związku z zaistniałą sytuacją?
Nigdy rozmów nie unikałam. Wspólnie z osobami zaangażowanymi w promocję tego projektu rozmawiamy z mieszkańcami Dzierżoniowa i tłumaczymy skąd pomysł zmiany lokalizacji parku. Przypominam, że na nasz projekt głos oddało ponad 820 osób. Jest to całkiem spora grupa wsparcia.
Jakie widzi pani wyjście z tej sytuacji? Czy w tej sprawie możliwy jest kompromis?
Liczyłam na konstruktywną rozmowę. Dojście do kompromisu oznacza akceptację pewnych rozwiązań z obu stron. Jak do tej pory wszystko zostaje mi narzucone, a ja mam się tylko na to zgadzać. Takie podejście do sprawy ma się nijak do idei budżetu obywatelskiego. Przed głosowaniem było oczywiste, że będą zwycięskie dwa projekty do kwoty 450 000 zł. A w przypadku mniejszych kwot wejdą do realizacji kolejne projekty. W moim projekcie była kwota 400 000 zł i za taką kwotę można taki plac wybudować. Tego chcieli mieszkańcy.

Urząd Miasta: racjonalnie gospodarujemy środkami

- Regulamin budżetu obywatelskiego zmienia się na przestrzeni lat, bo staramy się go dostosowywać do oczekiwań mieszkańców. Tegoroczny wyraźnie wskazuje, że koszt pojedynczego zadania nie może być wyższy niż 450 tys. złotych. To więcej niż w poprzednich latach, ponieważ mieszkańcy składali fajne wnioski, ale ich realizacja przekraczała kwoty zawarte w poprzednich regulaminach. Nie oznacza to jednak, że wybrane zadanie musi kosztować 450 tys. złotych. Jeśli można to wykonać za mniejszą sumę, to trzeba tak zrobić z uwagi na racjonalne gospodarowanie pieniędzmi mieszkańców. Przy takim podejściu możliwe jest też zrealizowanie większej liczby zadań z budżetu obywatelskiego – wyjaśnia Rafał Pilśniak, rzecznik Urzędu Miasta w Dzierżoniowie. - Pani Karolina w swoim wniosku zaproponowała dwie lokalizacje, a dyskusja, jaka się toczy, wynika z różnych punktów widzenia. Część mieszkańców bardzo chce placu zabaw dla psów i dlatego on powstanie, część uważa, że sama idea jest ok, ale teren dawnego cmentarza, to nie najlepsza lokalizacja. Wybrane miejsce wydaje się kompromisem. Po pierwsze plac zabaw powstanie w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę, po drugie ten wybór pozwoli uniknąć konfliktu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to teren znajdujący się pośrodku dzierżoniowskich osiedli, na których mieszka ponad 60 procent mieszkańców Dzierżoniowa.

Do urzędu w czerwcu tego roku trafiło pismo Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie. Wynika z niego, że do przedstawicieli Akcji Katolickiej zgłaszały się osoby, które były bardzo niezadowolone i protestowały przeciwko przeznaczeniu tego terenu na plac zabaw dla psów. „Nikt z protestujących nie ma nic przeciwko czworonogom, ale ten teren to były cmentarz ewangelicko-augsburski. W północno-wschodniej części tego parku znajduje się pamiątkowy kamień z tablicą informującą, że to był teren cmentarny” - argumentuje Piotr Pieszczoch, autor pisma, przywołując także historyczną notkę o powstałym w 1872 roku cmentarzu. „Zwracamy się z prośbą do burmistrza, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej lokalizacji parku dla psów wziął pod uwagę zgłaszane przez mieszkańców naszych osiedli zastrzeżenia co do lokalizacji tego zadania. W Dzierżoniowie są inne tereny nie budzące takich kontrowersji (...)” - czytamy w piśmie.

       Część parku na os. Błękitnym, przyległa do toru BMX Park Arena 

- Planujemy przeznaczyć przestrzeń o powierzchni 2000 m2, w parku pomiędzy osiedlami, w sąsiedztwie toru BMX. To miejsce, które po wybudowaniu „Alei Bajkowych Gwiazd” nie pełni już jak dawniej funkcji rekreacyjnej. Część ogrodzenia będzie wspólna z torem, co obniża koszty. To będzie naprawdę fajny plac zabaw dla psów, na wysokim poziomie, podobny to tych, jakie powstają we Wrocławiu, czy Poznaniu, ale też większy, niż najczęściej spotykane w Polsce. Teren zostanie ogrodzony, oświetlony, będą tu ławki, kosze, urządzenia do zabawy i tor przeszkód. To będzie miejsce kolorowe i zielone, w kontekście drzew dających cień, ale nie będzie ono kosztowało 450 tysięcy. Z naprawdę dużym sercem dla tej idei, po prostu nie jesteśmy jeszcze na tyle bogaci, by móc wydać na to prawie pół miliona złotych. Pani Karolina, to bardzo ważne, ma święte prawo o to walczyć, a my trudny obowiązek podjęcia decyzji z punktu widzenia potrzeb wszystkich mieszkańców – mówi rzecznik i przypomina: - Sama idea placu zabaw dla psów polega na stworzeniu miejsca, w którym możemy uwolnić naszego pupila od smyczy i dać mu się swobodnie wybiegać, bez konieczności spaceru poza miasto. Takie miejsce nie zwalnia jednak właściciela od obowiązków, jakie na nim ciążą. Mam na myśli i sprzątanie, i zapewnienie bezpieczeństwa zarówno ludziom i zwierzętom. Jeśli ktoś ma psa agresywnego lub mogącego przeskoczyć ogrodzenie, trzeba wziąć to pod uwagę. Rzeczywisty koszt zadania poznamy po otwarciu ofert przetargowych.

Aneta Pudło-Kuriata

 

Wasze komentarze

najwieksza radosc to zmycie z dziecka psiego go...na po...
wtorek, 26.11.2019 13:57 autor: senior
Nie wiadomo czy to akurat psie gówno, bo widok mamuś...
środa, 27.11.2019 09:24 autor: Właściciel kota
I co? Nie jest to znak, że koniec się zbliża?
piątek, 29.11.2019 07:25 autor: Mirek
Szluby też u Was w tej Ameryce są, z psami.
piątek, 29.11.2019 07:23 autor: we are living in america
Te komenty piszą trolle UM czy doba sama?Masakra cenzorska.
środa, 27.11.2019 11:48 autor: Lenin
może szef tej komisji będzie miał odwagę odpowiedzieć?
poniedziałek, 25.11.2019 10:08 autor:
Nie mała to znaczy jaka?
poniedziałek, 25.11.2019 12:33 autor:
Fajno bede chodzil z psiurem Sonikiem. Gnojek siersciuch sie wybiega
poniedziałek, 25.11.2019 21:38 autor: LPG+PB
Inwestować w dzieci a nie w zwierzeta . Dzieci to...
poniedziałek, 25.11.2019 19:21 autor:
Dokladnie ,i park bedzie bedzie i tak ocieniony dla pchlarzy...
poniedziałek, 25.11.2019 20:12 autor: Yani
Nie od nas tylko od ciebie inteligentniejszych.
poniedziałek, 25.11.2019 22:22 autor: Gucio
"Proszę nie obrażać o wiele inteligentniejszych istot od nas ludzi"...
wtorek, 26.11.2019 12:07 autor: Czy jest lekarz na sali?
W tym wypadku nie jest to powód do dumy...
środa, 27.11.2019 06:18 autor: Czy jest na sali lekarz
Ale to raczej nie jest powód do dumy ...
środa, 27.11.2019 07:25 autor: Czy jest na sali lekarz
Na co to komu ? Zróbcie dla dzieci ... Pies...
poniedziałek, 25.11.2019 08:57 autor:
Co ty człowieku piszesz? Przecież obok jest największy i najlepszy...
poniedziałek, 25.11.2019 09:04 autor: Racjonalista
A 20 metrów od Skałek jest są pola i...
poniedziałek, 25.11.2019 11:29 autor:
Ten park to głupota. Ciekawe kto będzie sprzątać po tych...
wtorek, 26.11.2019 21:54 autor: Przeciwnik
Taka niestety prawda
wtorek, 26.11.2019 16:34 autor:
Władze miasta wstęp wolny
wtorek, 26.11.2019 18:21 autor: Jano
Same cmentarze jak się okazuje
wtorek, 26.11.2019 14:26 autor: ggghh
Ogólnie pomysł budowy placu zabaw dla psów może nie jest...
wtorek, 26.11.2019 11:23 autor: Nie dajmy się zwariować
Albo po co tyle kasy na ukwiecenie rynku??? DBO to...
poniedziałek, 25.11.2019 12:18 autor: Marek
Rynek nie jest burmistrza tylko mieszkańców.
poniedziałek, 25.11.2019 15:01 autor:
Uwaga zbieram podpisy potrzeba mi ok 800 osób na centrum...
poniedziałek, 25.11.2019 12:58 autor: Kitekat
A ja organizuje wesela! Psów i Psów. Kotów i Kotów. Kotów...
wtorek, 26.11.2019 09:05 autor: Sala weselna
Zacznijcie w końcu brać śluby z tymi psami i kotami....
wtorek, 26.11.2019 07:08 autor: Właściciel Psa.
Bardzo dobrze ze ten plac powstanie gdzie indziej i nie...
poniedziałek, 25.11.2019 20:08 autor: X
Brakuje jeszcze parku dla chomików.
poniedziałek, 25.11.2019 21:59 autor: Jan
Żubrów i żab
wtorek, 26.11.2019 07:20 autor:
Wydaje mi się ,że decyzja władz miejskich jest słuszna. Jest...
poniedziałek, 25.11.2019 15:19 autor: Jan
A koszty eksploatacji i konserwacji owego parku będziemy pokrywać z...
poniedziałek, 25.11.2019 19:52 autor: Nielegalny ogródek na kolorowym
Podpisuje sie pod tym co pan napisal obiema rekami
poniedziałek, 25.11.2019 20:13 autor: Yani
otóż to !
wtorek, 26.11.2019 00:11 autor: maja
Błąd popełnili przy weryfikacji tego wniosku nie projektu(bo to nie...
poniedziałek, 25.11.2019 11:46 autor: Podatnik
Panie Podatniku żaden plac nie został wybudowany za mniej niż...
poniedziałek, 25.11.2019 12:30 autor: Podatnik
Remont remontowi nie równy ,jak i jakość jest adekwatna do...
poniedziałek, 25.11.2019 15:37 autor: Maja Kozioł
Na zlotym do dzis nie zrobili. Miala byc Zlota Przystań...
poniedziałek, 25.11.2019 15:37 autor:
Według mnie też nie powinien być koło placu zabaw dla...
poniedziałek, 25.11.2019 21:41 autor: Maja
Tak upada cywilizacja
poniedziałek, 25.11.2019 13:34 autor:
Ta lokalizacja to nieporozumienie, nie rozumiem co jest zlego w...
poniedziałek, 25.11.2019 20:42 autor: aniaaa
Napewno plac zabaw nie na błękitnym !!!!!!!!!!!!
poniedziałek, 25.11.2019 22:13 autor: Zxnk
W parku i tak już śmierdzi od ptasich odchodów. Także...
poniedziałek, 25.11.2019 21:21 autor:
Temat dla uwagi jak nic!
poniedziałek, 25.11.2019 17:52 autor: X
Czemu ma służyć wg plac zabaw dla psów ? x) Ja...
poniedziałek, 25.11.2019 13:07 autor: APBT
Tym bardziej że nie każdy sprząta po swoim psie a...
poniedziałek, 25.11.2019 13:39 autor:
Tak jest z tymi finansami. Dla osiru nie szczędzą, natomiast...
poniedziałek, 25.11.2019 12:25 autor: Sia
… i ani garaży i drogi przez ten park!
poniedziałek, 25.11.2019 09:38 autor:
#TEMATDLAUWAGI
poniedziałek, 25.11.2019 10:35 autor: brak słów
Na skałkach miał być plac dla psów a tu nagle...
poniedziałek, 25.11.2019 09:59 autor:
w innym miejscu i na terenie prywatnym, nie miasta. sprawdź
poniedziałek, 25.11.2019 10:07 autor:
no pewnie że przypadek i to jeszcze poświęcony:))
poniedziałek, 25.11.2019 10:20 autor:
Poważnie nie mamy na co pieniędzy wydawać? Teraz park dla...
poniedziałek, 25.11.2019 08:40 autor: osiedlowiec
Idealna lokalizacja to parka za ZBM, kolo targu... Tam nie...
poniedziałek, 25.11.2019 10:01 autor: RACJONALISTA
Nowa lokalizacja to bardzo duże nieporozumienie
poniedziałek, 25.11.2019 10:04 autor:
wczoraj, 22 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
czwartek, 5.12.2019 14:41
czwartek, 5.12.2019 14:02
21
czwartek, 5.12.2019 10:32
2
czwartek, 5.12.2019 08:45
środa, 4.12.2019 15:53
2
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec