komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 18 września 2021

Irmy, Stanislawa

Koncert "Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby"

piątek, 23.7.2021 16:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1152
kategorie artykułu:

                       DZIERŻONIOWSKI OŚRODEK KULTURY ZAPRASZA NA KONCERT
                      PO ŚWIATACH. POŚWIATOWSKA NA GŁOS I SKRZYPOTRĄBY

22.08.2021 r.  godz. 17:00/ sala koncertowa.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z poezją Poświatowskiej, zjawiskowym głosem Emose Uhunmwangho i unikatowym brzmieniem skrzypotrąb.

W „Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby” nieco zapomniana poezja Haliny Poświatowskiej na nowo wybrzmiewa w aranżacjach muzycznych. Treść wierszy jest całkowicie odarta z patosu. Poświatowska żyła trzydzieści dwa lata, prawie dwadzieścia spędziła w szpitalach. Właśnie w jednym z krakowskich szpitali tamtejszy profesor zauważył talent pacjentki, a w ślad za odkryciem przyprowadził do niej Wisławę Szymborską. To opowieść o miłości i śmierci, ale przede wszystkim o konieczności czerpania radości z danego nam życia.

Mądrość i piękno codziennych doświadczeń uwypuklają niecodzienne instrumenty: „Skrzypotrąby” (skrzypce Stroha). To rodzaj skrzypiec, wzmacniający swój dźwięk przez rezonator i czarę wykonaną z metalu, dzięki czemu posiada charakterystyczne brzmienie a dźwięk wzmacniany przez rezonatory staje się silniejszy i bardziej szorstki.

Występują: Emose Uhunmwangho – głos, Beata Wołczyk – skrzypotrąba, Emilia Danilecka – cellotrąba, Joanna Trzaska – skrzypotrąba, Dariusz Wołczyk – altotrąba, Piotr Hałaj – tuba, suzafon, dzwonki.

Wydarzeniu towarzyszyć będą prace malarskie stworzone specjalnie przez artystkę.

Emose Katarzyna Uhunmwangho – wokalistka, aktorka, plastyk i pedagog. W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Koszalinie, skąd pochodzi. W latach 2005-2009 studiowała w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku aktorsko-wokalnym. Od początków studiów związana jest z muzyką i sceną alternatywną. Współpracowała z Electric Rudeboyz, tworzyła skład grupy Mikrowafle, do dziś  współtworzy zespół Conga Line. Po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i związana jest z tą sceną do dziś. Współpracuje z najwybitniejszymi reżyserami spektakli muzycznych w Polsce. Często gości na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Naucza śpiewu w Studium Musicalowym Capitol. Artystkę często można posłuchać podczas comiesięcznych spotkań pn. Antykabaret. Dobry wieczór we Wrocławiu. W wolnych chwilach nie zapomina o sztukach plastycznych.

Wystawa stanowi wybór dzieł artystki z ostatnich lat. Inspiracją do jej powstania była praca nad spektaklem muzycznym Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby (premiera w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się w czerwcu 2021 r.). Podczas prób do wydarzenia Uhunmwangho wykonała czternaście malarskich prac dedykowanych wierszom Haliny Poświatowskiej. Podróżując po życiu i twórczości poetki, Emose opowiada o miłości i śmierci, ale przede wszystkim – wyzbywając się patosu – o konieczności czerpania radości z danego nam życia. Na wystawie prezentowane są także projekty okładek oraz wkładek do płyt:  Błędne Koło – Paśko i Zespół Co To oraz Nie Ma. Osiecka/Satanowski – Justyny Szafran. PO ŚWIATACH to również Rysunki z prób. Mock. Czarna Burleska – niezwykłe portrety postaci występujących w spektaklu reżyserii Konrada Imieli, którego premiera miała miejsce w 2019 r. w Capitolu (tam też, w ramach stałej wystawy wiszą oryginały prac). Artystka rysowała je w trakcie prób, poza swoimi scenami, łapiąc tym samym trudno uchwytny proces twórczy aktorów.

Bilety w cenie 15 zł/ 25 zł w dniu koncertu do nabycia w Kasie DOK, biletomacie oraz online: www.dok.pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 16.9.2021 13:40
13
środa, 8.9.2021 15:29
1
wtorek, 7.9.2021 11:25
poniedziałek, 6.9.2021 12:13
5
czwartek, 2.9.2021 11:37
środa, 25.8.2021 14:05
1
poniedziałek, 23.8.2021 14:49
1
poniedziałek, 16.8.2021 10:00
2
środa, 11.8.2021 09:00
2
poniedziałek, 21.6.2021 21:45
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE