komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 25 września 2021

Aurelii, Wladyslawa

Koncert "Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby"

piątek, 23.7.2021 16:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1188
kategorie artykułu:

                       DZIERŻONIOWSKI OŚRODEK KULTURY ZAPRASZA NA KONCERT
                      PO ŚWIATACH. POŚWIATOWSKA NA GŁOS I SKRZYPOTRĄBY

22.08.2021 r.  godz. 17:00/ sala koncertowa.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z poezją Poświatowskiej, zjawiskowym głosem Emose Uhunmwangho i unikatowym brzmieniem skrzypotrąb.

W „Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby” nieco zapomniana poezja Haliny Poświatowskiej na nowo wybrzmiewa w aranżacjach muzycznych. Treść wierszy jest całkowicie odarta z patosu. Poświatowska żyła trzydzieści dwa lata, prawie dwadzieścia spędziła w szpitalach. Właśnie w jednym z krakowskich szpitali tamtejszy profesor zauważył talent pacjentki, a w ślad za odkryciem przyprowadził do niej Wisławę Szymborską. To opowieść o miłości i śmierci, ale przede wszystkim o konieczności czerpania radości z danego nam życia.

Mądrość i piękno codziennych doświadczeń uwypuklają niecodzienne instrumenty: „Skrzypotrąby” (skrzypce Stroha). To rodzaj skrzypiec, wzmacniający swój dźwięk przez rezonator i czarę wykonaną z metalu, dzięki czemu posiada charakterystyczne brzmienie a dźwięk wzmacniany przez rezonatory staje się silniejszy i bardziej szorstki.

Występują: Emose Uhunmwangho – głos, Beata Wołczyk – skrzypotrąba, Emilia Danilecka – cellotrąba, Joanna Trzaska – skrzypotrąba, Dariusz Wołczyk – altotrąba, Piotr Hałaj – tuba, suzafon, dzwonki.

Wydarzeniu towarzyszyć będą prace malarskie stworzone specjalnie przez artystkę.

Emose Katarzyna Uhunmwangho – wokalistka, aktorka, plastyk i pedagog. W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne w Koszalinie, skąd pochodzi. W latach 2005-2009 studiowała w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku aktorsko-wokalnym. Od początków studiów związana jest z muzyką i sceną alternatywną. Współpracowała z Electric Rudeboyz, tworzyła skład grupy Mikrowafle, do dziś  współtworzy zespół Conga Line. Po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i związana jest z tą sceną do dziś. Współpracuje z najwybitniejszymi reżyserami spektakli muzycznych w Polsce. Często gości na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Naucza śpiewu w Studium Musicalowym Capitol. Artystkę często można posłuchać podczas comiesięcznych spotkań pn. Antykabaret. Dobry wieczór we Wrocławiu. W wolnych chwilach nie zapomina o sztukach plastycznych.

Wystawa stanowi wybór dzieł artystki z ostatnich lat. Inspiracją do jej powstania była praca nad spektaklem muzycznym Po światach. Poświatowska na głos i skrzypotrąby (premiera w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się w czerwcu 2021 r.). Podczas prób do wydarzenia Uhunmwangho wykonała czternaście malarskich prac dedykowanych wierszom Haliny Poświatowskiej. Podróżując po życiu i twórczości poetki, Emose opowiada o miłości i śmierci, ale przede wszystkim – wyzbywając się patosu – o konieczności czerpania radości z danego nam życia. Na wystawie prezentowane są także projekty okładek oraz wkładek do płyt:  Błędne Koło – Paśko i Zespół Co To oraz Nie Ma. Osiecka/Satanowski – Justyny Szafran. PO ŚWIATACH to również Rysunki z prób. Mock. Czarna Burleska – niezwykłe portrety postaci występujących w spektaklu reżyserii Konrada Imieli, którego premiera miała miejsce w 2019 r. w Capitolu (tam też, w ramach stałej wystawy wiszą oryginały prac). Artystka rysowała je w trakcie prób, poza swoimi scenami, łapiąc tym samym trudno uchwytny proces twórczy aktorów.

Bilety w cenie 15 zł/ 25 zł w dniu koncertu do nabycia w Kasie DOK, biletomacie oraz online: www.dok.pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 6.9.2021 09:50
czwartek, 2.9.2021 11:27
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mati Autogaz
Mati Autogaz