Remont schronu w Dzierżoniowie

czwartek, 23.7.2015 07:50 6568 3

22 lipca 2015 roku pod hasłem „Czynem społecznym budować pamięć historyczną” członkowie dzierżoniowskiego Koła Miejskiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. 1 Korpusu Pancernego w składzie szer. Henryk GUTOWSKI, st. szer. Wojciech LOEWENAU oraz szer. Marek ZATORSKI dokonali kolejnego etapu renowacji schronu znajdującego się przy ul. Ignacego Daszyńskiego w Dzierżoniowie. Prace polegały na nałożeniu nowych tynków na słupy wentylacyjne i murek przy wejściu do schronu oraz na zebraniu śmieci.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Koła oficjalnie otrzymał zgodę na zagospodarowanie obiektu przy współpracy z Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie i wsparciu finansowym z Urzędu Miasta Dzierżoniów. Za kilka miesięcy będzie można zwiedzać ekspozycje poświęcone Polskiemu Czynowi Zbrojnemu lat II wojny światowej. Schron otwarty będzie w stałe dni tygodnia i godziny.

szer. rez. Marek Zatorski

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

czwartek, 23.07.2015 13:48
Schron, który jest naprzeciwko Biedronki powstał na terenie cmentarza, czy cmentarz był położony dalej, przy kaplicy Sadebecków? Z jakich lat jest ta budowla militarna ? Co tam w środku jest?
q piątek, 24.07.2015 12:36
W środku nie ma nic ciekawego, bo to zwykły schron przeciwlotniczy jakich u nas wiele. Gołe ściany, masa śmieci i g0wna. Schron ciągnie się od jednego wejścia do drugiego. Po środku masz w suficie małe drzwiczki. Takiego sprzętu jak w tym tytułowym schronie, to nie ma u nas w żadnym innym(poza tym Diorowskim, ale ten już jest zablokowany). Nie mam pojęcia kiedy to zbudowano, ale sądząc po sąsiedztwie cmentarza to obstawiałbym raczej czasy kiedy już ruscy tu byli. Oni nie mieli żadnego szacunku do grobów, bo to "poniemieckie", więc mogli na grobach budować schron. A czy to jest na terenie cmentarza czy na granicy to trudno powiedzieć. Cmentarz na pewno nie ograniczał się do bliskiego sąsiedztwa tego grobowca. Obok schronu na tym placyku z klombami, za komuny zbudowano knajpę. Knajpa nazywała się Bar Atlantycki, ale przez pijaczków zwana była "Trupek, lub Pod Trupkiem", bo w czasie budowy wykopano masę kości i grobów. A ponieważ to zaraz obok tego schronu to podejrzewam, że może on też zahaczać o cmentarz.
Tu masz najstarszą mapę tego terenu jaką udało mi się znaleźć...
https://drive.google.com/f
ile/d/0B7vcKeTOasHJZkV3S1ptUk9OMU0/edit?
pli=1
Wynika z niej, że cmentarz ciągnął się od Świdnickiej wzdłuż Daszyńskiego do Piłsudskiego. Z drugiej strony cmentarz ograniczała nieistniejąca już ulica, biegnąca między kościołami i za starym budynkiem liceum. Hala sportowa liceum leży na cmentarzu, co potwierdzają wykopane w czasie remontu kości.
z czwartek, 23.07.2015 11:47
Szkoda, że o pozostałe budowle militarne nie ma komu zadbać.