komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 17 września 2021

Franciszka, Roberta

Lewiatan: Przedsiębiorcy chwalą wyższe odpisy w uldze B+R

czwartek, 17.6.2021 14:50 , komentarze: 0 , odsłony: 179
kategorie artykułu:

·         Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w uldze badawczo-rozwojowej. Zgodnie z propozycją przedstawioną w projekcie ustawy o ulgach proinnowacyjnych, wysokość odpisów dla Centrów Badawczo-Rozwojowych wzrośnie ze 150 do 200 proc.

·         Dodatkowo wszyscy podatnicy prowadzący działalność B+R będą mogli odliczyć aż 200 proc. kosztów osobowych zamiast dotychczasowych 100 proc.

·         Podniesienie progu odpisów jest krokiem w bardzo dobrym kierunku – uważa Konfederacja Lewiatan.

Wzrost wartości odliczeń ulgi B+R był najczęściej podnoszonym postulatem ze strony rodzimych innowatorów. Nierzadko bywało tak, że nakład pracy związany ze skorzystaniem z ulgi, np. przygotowanie ewidencji kosztów kwalifikowanych oraz specjalistycznej dokumentacji projektowej, przewyższał możliwe do uzyskania korzyści. A to w konsekwencji prowadziło do rezygnacji z jej rozliczenia.

– Dotychczasowy dość niski poziom wykorzystania ulgi badawczo-rozwojowej (w 2019 r. rozliczyło ją zaledwie 2537 płatników PIT i CIT), wskazuje, że firmy potrzebują bardziej atrakcyjnych zachęt. Podniesienie progu odpisów jest krokiem w bardzo dobrym kierunku i należy ocenić go pozytywnie. Niemniej przedsiębiorcy oczekują również rozszerzenia katalogu kosztów kwalifikowanych m.in. o koszty związane z wprowadzeniem nowych produktów na rynek. Rekomendacje, które przygotowaliśmy, powinny zachęcić przedsiębiorców do działalności badawczo-rozwojowej i częstszego korzystania z ulg proinnowacyjnych – stwierdza Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik z Ayming Polska, przewodnicząca Zespołu ds. Ulg Innowacyjnych Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Wśród propozycji Konfederacji Lewiatan, które miałyby zachęcić przedsiębiorców do działalności innowacyjnej, znalazło się m.in. zwiększenie wysokości odliczeń dla wszystkich podatników, możliwość kwalifikowania kosztów związanych z zatrudnieniem w formie umów B2B, poszerzenie katalogu kosztów o te dotyczące wydatków związanych z usługami takimi jak np. konsultacje techniczne czy profesjonalne doradztwo technologiczne.

Rekomendacje Konfederacji Lewiatan

1.     Zwiększenie wysokości odliczeń dla wszystkich podatników

2.     Możliwość rozliczania w ramach ulgi B+R kosztów amortyzacji środków trwałych (ŚT) wytworzonych lub ulepszonych w ramach działalności B+R w takiej proporcji, w jakiej koszty kwalifikowane zostaną ujęte w wartości początkowej ŚT – tzw. amortyzacja prototypów

3.     Możliwość kwalifikowania kosztów związanych z zatrudnieniem w formie umów B2B

4.     Prawo do kwalifikowania kosztów związanych z konsultacjami technicznymi/ technologicznymi

5.     Możliwość rozliczania kosztów związanych z certyfikacją nowych produktów

 

Konfederacja Lewiatan

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
2
czwartek, 16.9.2021 13:40
12
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE