komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 20 stycznia 2021

Fabiana, Sebastiana

Dyrektorka sanepidu o sytuacji w powiecie dzierżoniowskim

piątek, 23.10.2020 11:29 , komentarze: 36 , odsłony: 19367
kategorie artykułu:

Rozmowa z Wiesławą Bronowicką, dyrektorką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzierżoniowie. 

Jaka jest przyczyna tak dużego wzrostu zachorowań w naszym powiecie? Jakiego rodzaju są to transmisje? Czy są obecnie lub były jakieś duże ogniska zakaźne, np. w zakładach pracy?
W październiku odnotowujemy szybki wzrost liczby zakażeń zarówno na świecie, w Polsce i w naszym powiecie. W naszym powiecie sytuacja przedstawiała się następująco:
1 października 2020 r. - liczba osób zakażonych od pierwszego dodatniego: 76, liczba osób tzw. aktywnych: 12, natomiast 20 października 2020 r. - liczba osób zakażonych od pierwszego dodatniego: 374, liczba osób tzw. aktywnych: 215. 
Jak widać na początku października było 12 osób (zdiagnozowanych), które mogły zakażać, w ciągu dwudziestu dni ich liczba wzrosła do 374. Wirus ulega mutacji i obecnie, jak twierdzą epidemiolodzy i lekarze zakaźnicy wirus jest mniej śmiertelny, a bardziej zakaźny. To jedna z przyczyn wzrostu zakażeń. Nie wiemy, czy my sami nie jesteśmy bezobjawowymi nosicielami, czy może każda napotkana osoba. Koronawirus jest przenoszony wraz z kroplami oddechowymi o wielkości ponad 5 mikronów i w wyniku kontaktu z zakażonymi wydzielinami.
Dlatego tak ważna jest samokontrola i kontrola swoich zachowań oraz stosowanie reżimu sanitarnego. Lekceważenie podstawowych obowiązków w czasie szerzenia się pandemii przyczynia się do jej rozszerzania, stanowiąc zagrożenie zarówno dla naszego zdrowia i życia, jak i naszych bliskich. Odnotowaliśmy 3 ogniska w powiecie: w zakładzie Broen, Szpitalu Powiatowym oraz Zespole Ośrodków Wsparcia. 
Koronawirus SARS-CoV-2 jest bardziej zaraźliwy i bardziej śmiertelny niż wirus grypy. Jak niedawno podawało CNN, z powodu COVID-19 zmarło więcej ludzi niż w ostatnich pięciu sezonach grypowych łącznieTylko od nas wszystkich i naszego postępowania zależy w jakim stopniu poradzimy sobie z zaistniałym realnym niebezpieczeństwem.

Jak chorują mieszkańcy naszego powiatu? Czy większość choruje w izolacji domowej, będąc pod opieką lekarzy rodzinnych?
Ponad 90% osób jest bezobjawowych lub skąpoobjawowych i ci pacjenci są pod opieką lekarza rodzinnego. Zdarza się, że osoba kwarantannowana mieszkająca z izolowaną stwierdza pogorszenie stanu zdrowia, kontaktuje się wówczas z lekarzem rodzinnym, który zleca wykonanie testu. Jeśli osoba jest zakażona, kwarantanna zmienia się w izolację domową. Odsetek chorujących dzieci jest niewielki.

Czy obecnie bada się osoby bezobjawowe z kontaktu, czy bada się tylko osoby, które mają objawy?
Zgodnie z jesienną strategią Ministra Zdrowia osoby z objawami kontaktują się z lekarzem rodzinnym i lekarz decyduje, czy zleca wykonanie badań w kierunku SARS-CoV-2. Lekarz POZ opiekuje się osobami zakażonymi, także bezobjawowymi, daje zwolnienie lekarskie i informuje pacjenta, czy będzie w izolacji domowej, czy musi być hospitalizowany. O terminie izolacji decyduje lekarz. Osoba z wynikiem pozytywnym jest wpisywana do systemu teleinformatycznego EWP, gdzie jest również wpisany okres izolacji. Do systemu EWP mają m.in. dostęp laboratoria diagnostyczne, ZUS, Policja i stacje sanepid. W praktyce wynik dodatni przesyła także na adres PSSE sam pacjent (elektronicznie na adres psse.dzierzoniow@pis.gov.pl). Z osobą zakażoną kontaktują się pracownicy sanepidu w celu przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego i ustalenia osób z bliskiego kontaktu. Osoby te są objęte kwarantanną, również wpisane do systemu teleinformatycznego (m.in. okres kwarantanny). Uwaga! Osoba izolowana przebywa w odosobnieniu min. 10 dni, natomiast współmieszkająca -10+10 dni, łącznie 20. Jeśli ma możliwość zamieszkać w innym miejscu niż izolowany - wówczas kwarantanna trwa 10 dni.

Ile trzeba w naszym powiecie czekać na wykonanie testu w ramach NFZ?
Wymazy wykonywane są w Mobilnym Punkcie Pobrań, które zlokalizowane są w Dzierżoniowie, w Ząbkowicach, Kłodzku, Strzelinie we Wrocławiu. Pacjent zwykle telefonicznie informuje się gdzie czas oczekiwania jest najkrótszy i tam się udaje. Punkt Pobrań w Dzierżoniowie obecnie czynny jest do godz. 18.00. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

APK
Fot. Pixabay

 

Wasze komentarze

Sanepid jest ogniwem zbędnym w leczeniu tej choroby!Sam przeżyłem kwarantanne i Sanepid ograniczył sie tylko do zebrania danych kto mieszka pod danym adresem i decyzją o terminie kwarantanny.Zadnej innej pomocy!
Dodzwonić się do Sanepidu to cud!Całym leczeniem i testami zajmuje sie lekarz POZ,do ktorego dodzwonić sie to drugi cud.Po 10-ciu dniach kwarantanny Sanepid już sie niczym nie interesuje!Jak są jakies powikłania to do lekarza!Leczy wydaje zwolnienia lekarskie itd.Uważam że Sanepid jest ogniwem zbędnym i nic nie pomagajacym w kwarantannie oraz leczeniu.Niepotrzebnie generuje koszta!
piątek, 23.10.2020 18:30 autor: pacjent

Co tu mówić dzierżoniowski beton i kolesiostwo
poniedziałek, 26.10.2020 12:45 autor: polak

https://www.youtube.com/watch?v=W8EKoHqe
j5o
sobota, 24.10.2020 15:48 autor: Jurek

szalona kobieto piszesz o firmie Broen jest lub bylo3 przypadki a w firmie LS 23 osoby, I NADAL PRACUJĄ źadnej izolacji A PANIE Z SANEPIDUsiedza i karzą sie obserwować.rusz dupe i zamknij ta firmę
sobota, 24.10.2020 18:26 autor: ralf

Zadbajcie o formatowanie tekstu. Nie da się tego przeczytać.
piątek, 23.10.2020 23:41 autor:

Na testy w Ddz czeka się 6 dni, w Świdnicy cały dzień stania na czczo w kolejce na dworze i też lipa. A w tym czasie rodziny nie są objęte kwarantanną, chodzą zarażają razem z chorym który szuka kolejnego punktu poboru wymazu. Super organizacja! Już macie odpiwiedz CZEMU JEST TYLE ZAKAŻEŃ!!
niedziela, 25.10.2020 09:37 autor: Szukająca gdzie zrobić test

pani nie odpowiedziała ile się czeka na test a jeszcze inna sprawa ile się czeka na wynik..
piątek, 23.10.2020 11:55 autor:

"Jak niedawno podawało CNN, z powodu COVID-19 zmarło więcej ludzi niż w ostatnich pięciu sezonach grypowych łącznie. ". Nie ma to jak porządne, mocne, nie do podważenia dane naukowe.
sobota, 24.10.2020 10:25 autor: WTF?

20 pazdziernika pozbawili nas już wszystkiego. Klepnięta została ustawa o przymusowych szczepieniach. Oczy jak zwykle zostały skutecznie zamydlone tematem zastępczym jakim jest aborcja. Nie widzicie, że zawsze kiedy przepychają coś co nas niszczy to tematami zastępczymi są lgbt albo aborcja? Obudźcie się w końcu!!!!
Dz.U.2020.1845 t.j. | Akt obowiązujący
Wersja od: 20 października 2020 r.
Art. 36. [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego]
1. Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.
2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera.
4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymusu bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby.
5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny. W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie.
6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej.
7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa.
8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby - bez jej zgody.
piątek, 23.10.2020 19:46 autor:

kto by to czytał ,ludzieeee
sobota, 24.10.2020 09:38 autor:

Bzdura!!! nikt nie umiera na zapalenie płuc, na cukrzyce i inne choroby !!!!!!
nie oszukujcie ludzi!!!
piątek, 23.10.2020 13:21 autor:

dziadostwo w bielawie , dzierzoniowie powinny byc darmowe wymazy na koronowirusa jak na zachodzie ,,
piątek, 23.10.2020 19:25 autor:

Nie ma odpowiedzi ile się czeka na wynik testu !!!
piątek, 23.10.2020 14:35 autor:

Ja znam więcej ognisk niż te 3 wymienione przez tą panią, tylko zakłady produkcyjne zatajają tę informację, bo wtedy większość załogi musiałaby przejść na kwarantannę :)
piątek, 23.10.2020 14:17 autor:

A gdzie pani była wcześniej jak zgłaszano naruszanie warunków sanitarnych
piątek, 23.10.2020 12:25 autor: rysiu

dzisiaj, 7 godz temu
niedziela, 17.1.2021 10:25
14
sobota, 16.1.2021 13:00
56
sobota, 16.1.2021 11:00
czwartek, 14.1.2021 10:00
poniedziałek, 11.1.2021 10:10
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe