komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 25 stycznia 2021

Pawła, Miłosza

Pochwała codzienności

wtorek, 20.10.2020 09:07 , komentarze: 26 , odsłony: 3512
kategorie artykułu:

Adam Lizakowski obchodził 40-lecie pracy artystycznej. Poeta odsłonił tablicę pamiątkową w kościele pw. św. Antoniego w Pieszycach. Gratulacje jubilatowi złożył również samorząd Piławy Górnej.

Adam Lizakowski* mawia o sobie - syn ziemi sowiogórskiej. W 2016 roku wrócił do Polski po 35 latach emigracji. Mieszkał w Stanach Zjednoczonych i, jak sam przyznaje, nie brakowało mu niczego. Choć w swoim przydomowym ogrodzie w Kalifornii zbierał figi i pomarańcze, tęsknił za zwykłą kromką chleba z masłem. W najbogatszym i najcieplejszym stanie marzył, żeby znów usiąść przy żeliwnym piecyku i wygrzewać plecy, czytając ulubioną książkę...

Dolny Śląsk w twórczości Lizakowskiego zajmuje centralne miejsce. Poeta sugestywnie opisuje sytuacje i obrazy, jakich nie brakuje na Przedgórzu Sudeckim. Zasłynął z obrazowego stylu, niezwykłego zmysłu obserwacji i umiłowania detalu. Codzienność regionu potrafi ukazywać jak rzadkie zjawisko.

Dolnośląski apologeta nie pomija Piławy Górnej. - Wrażliwość na piękno Małej Ojczyzny czynią z pańskiej twórczości wartościowe dziedzictwo. Tym cenniejsze dla piławian, że nasze miasto znalazło w pańskich wierszach swoje miejsce - podkreślał burmistrz Krzysztof Chudyk.

Z okazji 40-lecia pracy artystycznej poeta odsłonił tablicę pamiątkową w nawie bocznej kościoła pw. św. Antoniego w Pieszycach. W podziękowaniach wymieniał wielu ludzi i instytucji. Podkreślał między innymi owocną współpracę ze Zbigniewem Łupakiem, dawnym  dyrektorem piławskiego domu kultury.

W uroczystej mszy Świętej dziękczynnej uczestniczył razem z żoną, bo jubileusz poetycki stał się okazją do świętowania również pierwszej rocznicy zawarcia związku małżeńskiego. Wszystko wskazuje na to, że emigrant na dobre zapuścił korzenie w Pieszycach. 

*Adam Lizakowski, poeta, prozaik, tłumacz, dyrektor The Polish Arts and Poetry Association in America. Debiutował w czerwcu 1980 roku na łamach warszawskiego „Tygodnika Kulturalnego”. Wyjechał z Polski w 1981 r. Na emigracji publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, nowojorskim „Nowym Dzienniku” i chicagowskim „Dzienniku Związkowym”. Studiował na Columbia College i Northwestern University. Autor ponad tuzina książek. Po powrocie do kraju wydał tom „Jak zdobyto Dziki Zachód. Wiersze i poematy”. Aktualnie planuje publikację przekładów, interpretacji i analiz dwudziestu ballad Boba Dylana

UM Piława Górna

 

Wasze komentarze

Ryśku z magla, wołają cię do tablicy
poniedziałek, 23.11.2020 21:11 autor: Rysiek Mucha

Dlaczego ten Rysiek z magla tak bruździ? Przecież prawie każdy wpis atakujący A.L. jest jego autorstwa. Stary pryk nie zmądrzał na stare lata.
piątek, 20.11.2020 19:45 autor: Znam cię Rychu dobrze

Wszystkie niepochlebne komentarze są autorstwa.....Taaaak, zgadliście są autorstwa Ryśka vel Rynia
wtorek, 17.11.2020 21:01 autor: Marta Konarska z San Francisco

Następny kosmopolita ! wraca na starość aby użyznić ojczysta ziemię !!! brawo !
czwartek, 22.10.2020 10:26 autor:

Samemu sobie stawiać pomnik, no tego jeszcze nie było. Żenada.
A nazywanie tych rymowanek bez rymu poezją to hucpa i tyle.
czwartek, 22.10.2020 23:42 autor:

Hucpa to twoje wypociny Ryszardku
czwartek, 12.11.2020 19:29 autor: Turyno

Tylko podziwiać. Mi by się tak na starsze lata nie chciało.
czwartek, 22.10.2020 20:45 autor:

A co na to wieszcz Mierzejewski, jakos ucichl?
poniedziałek, 26.10.2020 16:40 autor: Jozek z Uciechowa.

Nie sadziłem że ty zostaniesz KABOTYNEM :):)
wtorek, 03.11.2020 16:11 autor:

Trochę jak epitafium wygląda ...rozumiem , że tylko dzięki sytuacji pandemicznej nie było młodzieży ze wszystkich szkół podstawowych z cyrkułu ? Ale gdzie tvn i CNN ?
piątek, 23.10.2020 07:49 autor:

Wszystkiego dobrego Państwu Lizakowskim należy życzyć co też czynię
piątek, 23.10.2020 01:33 autor:

to sie podpisz
piątek, 23.10.2020 08:58 autor:

A co na to drugi wielki wieszcz ziemi dzierzoniowskiej, siedzi cicho...!!!
czwartek, 22.10.2020 13:13 autor: Jozek z Gor Sowich.

Każdy materiał o ty "twórcy" przypomina konstrukcją i użytymi środkami wyrazu agitki komunistyczne "na cześć". Naprawdę to się czyta po prostu źle. Wazelina i brak wyczucia .
środa, 21.10.2020 11:32 autor: QWED

za życia wystawił siebie na ołtarz - to trzeba mieć tupet!!! Na starość większość ludzi tęskni 'do swoich korzeni! - gdzie mu będzie lepiej jak nie w Polsce- i jeszcze chce zaistnieć jako gwiazda i celebryta...gdzie był w tak trudnym momencie dla Polski ? zbierał migdały??? Trochę pokory i skromności panie Lizakowski....!!!
środa, 21.10.2020 12:30 autor:

czyli do picia w Mrowisku
:)
czwartek, 22.10.2020 07:59 autor:

Księża są przekupni!Zrobisz witraż masz tablice hahahahahahahahahha
środa, 21.10.2020 18:43 autor: mieszkaniec

Zenada - wypier----dzielił z kraju a teraz wielki bohater i wielbiciel Pieszyc-i nasuwa się pytanie - JAK PRZEKUPNI SĄ KSIĘŻA - WSTYD !!! Tablica w kościele ???jaka to ta praca twórcza ??? pisanie wrażeń, odczuć ???Dobo, nawet nie przystoi TAK MOCNO PODKREŚLAĆ TEN FAKT...NO NAPRAWDE - BEZ J..J
środa, 21.10.2020 16:16 autor:

Byłoby całkiem sympatycznie gdyby nie podkreślanie Pana materialnego wkładu - pierwszy komputer, ufundowany witraż . Panie Adamie więcej sympatii wzbudza skromność.Pozdrawiam
środa, 21.10.2020 13:01 autor: judit

a my gratulujemy sąsiedzi z" góry".Pozdrawiamy i składamy serdeczne życzenia z okazji rocznicy ślubu.
środa, 21.10.2020 15:20 autor:

dzisiaj, 7 godz temu