Na rowerze przez gminę Dzierżoniów

środa, 22.7.2020 14:00 13524 23

Gmina Dzierżoniów to podgórska okolica, która rozciąga się od malowniczych Gór Sowich, poprzez pełne przyrodniczych skarbów Wzgórza Kiełczyńskie, aż po tajemniczy Masyw Ślęży. Nasze tereny są wyjątkowo atrakcyjne dla rowerzystów - dlatego ruszamy z nowym cyklem: "Na rowerze przez gminę Dzierżoniów". Przygotowaliśmy dla Państwa trasę rowerową, która pozwoli nie tylko aktywnie spędzić jeden z weekendowych dni, ale i dowiedzieć się kilku ciekawostek o naszym regionie.

Trasę rozpoczynamy na parkingu pod Urzędem Gminy Dzierżoniów przy ul. Piastowskiej 1. Z parkingu wyjeżdżamy w prawo na ul. Piastowską i kierujemy się do Ronda Kresów II Rzeczypospolitej (obok Intermarche). Opuszczamy rondo na drugim zjeździe. Jedziemy prosto i dojeżdżamy do Ronda Żołnierzy Wyklętych. Z ronda zjeżdżamy w ul. Szpitalną, którą jedziemy prosto, a następnie skręcamy w lewo w ul. Cichą i obieramy kierunek na Niemczę.

Pokonujemy ok. 4 km i dojeżdżamy do Dobrocina - Wsi Bajek i Legend. Pierwszy przystanek to "Zakątek zaczarowanego ołówka" przy zabytkowym Kościele pw. św. Piotra i Pawła. Świątynia została zbudowana w XIV w. Wewnątrz znajduje się cenny ołtarz przypisywany Mistrzowi Figur Lubińskich, przemalowany przez ewangelików w 1588 r. Na uwagę zasługuje również kamienna, XVII-wieczna chrzcielnica oraz zespół nagrobków z lat 1543-1721. Kościół wraz z dawnym cmentarzem otoczony jest XVI-wiecznym kamiennym murem. Świątynię można obejrzeć po wcześniejszym kontakcie z sołtys Dobrocina Grażyną Ziernik (nr tel.: 785 191 205).

Z kolei "Zakątek zaczarowanego ołówka" to wizytówka miejscowości. Głównymi bohaterami oferty Dobrocina są od kilku lat postacie z bajek i legend. Stowarzyszenie "Dobrocin - Wieś XXI wieku" kilkukrotnie organizowało plener rzeźbiarski, dzięki któremu wieś wzbogaciła się o rzeźby przedstawiające bajkowych bohaterów. W minionym czasie mieszkańcy zakupili też fotościanki z postaciami z bajek. Wszystko to, wraz z piękną roślinnością, znajdziemy w "Zakątku".

Chcąc kontynuować wycieczkę, obieramy kierunek w prawo - mijamy dobrociński "Skwerek na rozdrożu" (tam możemy zobaczyć kolejne fotościanki) i na rozwidleniu lekko skręcamy w lewo, kierując się w stronę Roztocznika. Po ok. 300 m docieramy do kolejnego przystanku - Centrum Kulturalno-Rekreacyjno-Oświatowego w Dobrocinie. Na miejscu możemy skorzystać z siłowni plenerowej, a także obejrzeć nowe boisko sportowe oraz kolejne bajkowe rzeźby.

Z Centrum wyjeżdżamy drogą transportu rolnego, która umiejscowiona jest w połowie boiska sportowego. Po kilkuset metrach skręcamy w lewo, dojeżdżając do drogi powiatowej nr 3012D i skręcamy w prawo, kierując się na Uciechów. Przejeżdżamy prosto przez drogę wojewódzką nr 384 (nowa obwodnica) i wjeżdżamy do Uciechowa. Docieramy do pierwszego skrzyżowania - tam jedziemy prosto i po lewej stronie mijamy "Skwerek Osadników" oraz pole do minigolfa.

Po kilkuset metrach po prawej stronie mijamy sklep spożywczy i kawiarnię. Następnie wjeżdżamy w prawo w ul. Sportową. Po ok. 200 m dojeżdżamy do Centrum Kulturalno-Sportowego w Uciechowie, przy którym zlokalizowany jest urokliwy "Park pod uciechowską lipą". Można tam odpocząć w cieniu drzew, podziwiając piękne widoki na Ślężę.

Wyjeżdżamy z parku (w prawo) i ul. Sportową dojeżdżamy do drogi powiatowej, gdzie ponownie skręcamy w prawo (kierunek na Jaźwinę). Po ok. 300-400 m zjeżdżamy w lewo na drogę transportu rolnego (ul. Wylotowa). Po kolejnych 200 m ponownie skręcamy w lewo, kierując się do Włók.

Po niecałych 3 km dojeżdżamy do drogi powiatowej nr 3009D i kierujemy się w stronę Dzierżoniowa. Na końcu miejscowości skręcamy w lewo w drogę szutrową, która doprowadzi nas bezpośrednio do naszej lokalnej perełki - Gnejsów we Włókach. To nieczynny poniemiecki kamieniołom, który chroniony jest jako pomnik przyrody nieożywionej. Miejsce jest szczególnie cenne przyrodniczo. Na początku 2016 roku rozpoczęły się intensywne prace zmierzające do przywrócenia temu miejscu jego unikatowego charakteru. Równolegle trwały prace nad stworzeniem optymalnej koncepcji zagospodarowania "Gnejsów". Pomocą w ich opracowaniu służyli m.in. studenci z Chin oraz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie teren ten jest jednym z głównych miejsc organizacji sołeckich inicjatyw.

Wyjeżdżamy z Gnejsów i wracamy do Dzierżoniowa - dojeżdżamy do ronda Polskiego Państwa Podziemnego i skręcamy na trzecim zjeździe w ul. Piastowską. Jedziemy prosto, dojeżdżamy do Ronda Gruzińskiego, które opuszczamy na drugim zjeździe. Po ok. 200 m docieramy do Urzędu Gminy Dzierżoniów - miejsca rozpoczęcia naszej wyprawy.

Ta i kolejne planowane trasy dostępne będą w zakładce "Dla Turysty".

Dystans: 19,1 km
Stopień trudności: łatwy
Zobacz trasę w Traseo

UG Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (23)

Komentarze (23)

Koniec z picowaniem środa, 22.07.2020 18:31
Dobrze, że Marcin zabrał się za Gnejsową Górkę we Włókach to Wójt ma czym się chwalić. Wcześniej przed Marcinem to jakoś nie była wizytówką gminy, bo było tam jedno dziadostwo. Wtedy towarzystwo z Urzędu jakość nie kwapiło się do ciężkiej pracy fizycznej w tym miejscu. Kiedy w urzędzie skończą z propagandą o chińczykach. Ich opracowania Gnejsów były słabe. A prawdziwą wiedzą i pomocą wykazali się naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i Geoparku Przedgórze Sudeckie. Na ten temat jest kilka relacji.
środa, 22.07.2020 18:58
Marcin zrobił największą atrakcję w naszej gminie. Jakiś okrągłe zamki, magiczne kamienie i wioski dobrego humoru to wszystko lipa i podpierducha. Włóki są najlepsze dzięki Marcinowi! Marcin na wojta
mieszkaniec środa, 22.07.2020 21:58
hahahaha taaaa..... i zrobimy w każdej miejscowości "górki" i będziemy się nimi chwalić! dobre :)
PG środa, 29.07.2020 10:18
Jasne, lepiej nic nie robić, niech sobie pokrzywy rosną. Brawo Pan Marcin, oby więcej takich ludzi a mniej malkontentów!
Maturzystka środa, 22.07.2020 17:45
Widziałam sekretarza Brzeskiego jak jeździł rowerem bez koszulki! Widok mało ciekawy. Ani to estetyczne ani ponętne bo lata i grawitacja zrobiła swoje. Blady tors i obwisły brzuch nie jest powodem do epatowania golizną mieszkańców naszej gminy. Zachowanie przyzwoitości jest wskazane na piastowanym przez Brzeskiego urzędzie. Proszę się więcej nie obnarzac sekretarzu!
Rowerzysta poniedziałek, 27.07.2020 09:18
Maturzystko zamiast kogoś krytykować,popracuj nad ortografią, bo matury nie zdasz, "obnażać" pisze się przez z kropką. Przyjmij do wiadomości, ze nie zawsze będziesz piękna i młoda.
czwartek, 23.07.2020 18:52
Kupił sobie rowere jajk został członkiem rady madzorczej ?
środa, 22.07.2020 17:45
Namawianie dorosłych i dzieci do jazdy po drogach publicznych określono jako łatwe. Należy dodać znających przepisy ruchu drogowego.Przejazd przez drogę Dzierzoniów-Wrocław. nazywacie przygotowanie. Wyznaczyliście Państwo drogę niebezpieczną dla rowerzystów
Aga środa, 22.07.2020 21:40
Akurat jest tam przejazd więc to już jest czepianie się - wiem do jechałam. Ale ok nikt nie zmusza do jazdy rowerem więc każdy niech robi to co lubi i co dla niego jest bezpieczne.
czwartek, 23.07.2020 15:35
Życie powodzenia i akurat wolnego przejazdu.
środa, 22.07.2020 20:45
Pięt przywlaszcza sobie wszystkie sukcesy wszędzie nawet w Owiesnie w chodniku.na górce nasz mieszkaniec Pan Bogdan pracował przez wiele tygodni pracownicy interwencyjny ale kto to zrobił
Oczywiście wiadomo
Tak samo koło sali kopie coś pracownik gminy A później będzie ja ja zrobilem
środa, 22.07.2020 21:32
Marcin nic sobie nie przywłaszcza. Tylko prawdą jest, że to Marcin na górce zaczął jej zagospodarowanie i nigdy nie mówił, że sam to zrobił. Wiele razy sam tam całymi dniami pracował i cały czas żyje tym miejscem, będąc autorem popularności tego miejsca. Ciekawe czy szanowny/a autor/ka komentarza chociaż w 1/100 zrobił/a tyle dla Włók co on. Zmodernizowana droga i zrobiony staw to on oto zabiegał a przy stawie lwią robotę zrobił. Nie mówię ile przez ostatnie 5 lat własnych środków przeznaczył na wioskę przy różnych imprzach. Na kościół w Kiełczynie to dzięki jego dobrze wnioskom napisanym pozyskała z ministerstwa parafia duże środki na remont. Marcin oby tak dalej.
PS. Koło sali powstanie pomnik. To też inicjatywa Marcina, którą zaaprobowali mieszkańcy podczas zebrania wiejskiego. On dzisiaj też tam pracował. Widziałam jak jechałam autem. Zawiść jest paskudna.
środa, 22.07.2020 22:24
Robotnicy interwencyjni to nie święte krowy! Łaski nie robią żyją na nasz koszt to niech za...dalają
czwartek, 23.07.2020 08:05
To jest nasz szacunek do ludzi...Brak słów co się z nimi porobilo...
środa, 22.07.2020 22:01
Dobrocin wygląda super. Dawno nie byłem chętnie się wybiorę. Pozdrawiam mieszkańców
mieszkaniec dzierzoniowa środa, 22.07.2020 21:31
A czy kościół w Roztoczniku też ktoś udostępnia? Podobno też warto zobaczyć. Ogółem fajna inicjatywa. Pozdrawiam
środa, 22.07.2020 21:24
widąc że w przeciewieństwie do Powiatu mapki są solidne przygotowane - a jakies pdf
Piotr środa, 22.07.2020 21:26
Super trasa. Warto poznać trochę lokalnych perełek
POpapraniec środa, 22.07.2020 21:08
Dzierzoniow to jedno wielkie nieporozumienie
środa, 22.07.2020 21:18
czemu tak sadzisz ?
środa, 22.07.2020 16:49
Ta tęcza to wójt dar dla uciechowa .
felek środa, 22.07.2020 21:14
Nazwy miejscowości pisze się duza litera!
Gminaxxxx środa, 22.07.2020 18:10
To w Uciechowie mają Centruk zamiast Centrum? Innowacyjna ta gmina.