Olga Tokarczuk: pierwsze spotkanie po Noblu

wtorek, 22.10.2019 11:25 49262 106

Na przestrzeni dwudziestu ostatnich lat pisarka Olga Tokarczuk trzykrotnie spotkała się z czytelnikami w Dzierżoniowie. Podczas spotkań opowiadając o literaturze częstowała także sosem pieczarkowym czy odpierała zarzuty o antypolskość. Noblistkę wspomina też jej przyjaciel, poeta i krytyk literacki Karol Maliszewski, z którym wspólnie organizują noworudzki Festiwal Góry Literatury:

- Spotykałem ją często w Nowej Rudzie, kiedy jadła zupę w barze, grzebała w ciuchach w miejscowym lumpeksie czy szła załatwić sprawę w urzędzie. Znam każdą linijkę jej prozy. Na pewno będzie teraz bardziej w podróży niż kiedykolwiek wcześniej, ale Nagroda Nobla jej nie zmieni.

Na pierwszej konferencji prasowej z noblistką, 21 października w Klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury, ogłoszono powołanie Fundacji Olgi Tokarczuk, mającej wspierać innych twórców.   

Tort z muchomora: jeść powoli, czekać

Po raz pierwszy Olga Tokarczuk przyjeżdża na spotkanie autorskie do Dzierżoniowa 30 września 1999 roku - „Prawiek i inne książki” z cyklu „Portret...”. Widzowie mogli wówczas obejrzeć monodram „Marek Marek”, w wykonaniu Adama Wnuczko z Teatru Wierszalin. Było to przedstawienie premierowe, prapremiera odbyła się w Supraślu, w siedzibie Teatru Wierszalin.

Olga Tokarczuk z Janem Peszkiem w Dzierżoniowie w 1999 roku

Premierowo wystawiono również spektakl Teatru Telewizji pt. „E.E.” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz. W spotkaniu oprócz pisarki uczestniczyli zaprzyjaźniony z Olgą Tokarczuk krytyk literacki Karol Maliszewski, który poprowadził spotkanie, a także aktor Jan Peszek. Szczególną atrakcją był przygotowany przez DOK, a serwowany czytelnikom przez samą pisarkę sos z pieczarek, nawiązujący do przepisu na muchomora w śmietanie i tortu z muchomora z książki „Dom dzienny, dom nocny”.

TORT Z MUCHOMORA CZERWONEGO
Trzy dojrzałe, barwne kapelusze muchomora, 2 i pół szklanki cukru pudru, 5 żółtek, kostka masła, cytryna, dwie łyżki rumu. Kapelusze skropić rumem. Utrzeć żółtka z dwiema szklankami cukru pudru i masłem. Dodać drobno posiekaną skórkę z cytryny. Przekładać kapelusze masą. Czerwony kropkowany wierzch tortu oblać lukrem zrobionym z reszty cukru pudru i soku cytrynowego. 
Jeść powoli. Czekać.

W 2003 roku pisarka odwiedza Dzierżoniów po raz drugi. Przyjeżdża na wieczór autorski w Pegazie, 20 lutego, w ramach organizowanej co roku Stajni Poetyckiej. W programie "Szkic do spektaklu wg powieści Olgi Tokarczuk" Teatru Antrakt z Wałbrzycha. Gościem jest także reżyserka Maria Zmarz-Koczanowicz.

Olga Tokarczuk z reżyser Marią Zmarz-Koczanowicz w 2003 roku w Dzierżoniowie

Nie mam biografii, moje życie jest rozrzucone po książkach

- Bardzo długo starałam się o spotkanie z pisarką, dzwoniłam, napisałam e-mail, ale nie było odpowiedzi. Wreszcie udało mi się z nią porozmawiać po spotkaniu dla młodych twórców w ramach Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie – wspomina polonistka Jolanta Maniecka, pracująca w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Dzięki tamtej rozmowie we wrześniu 2016 roku Tokarczuk szlakiem spotkań autorskich po wydaniu „Ksiąg Jakubowych” po raz trzeci odwiedziła Dzierżoniów.

- W pisaniu Olgi Tokarczuk jestem zakochana od dawna. Cenię ją niesamowicie za narrację i stworzenie pewnego klimatu. Książka "Prawiek i inne czasy" wywarła na mnie ogromne wrażenie, dotyka sacrum. Dzierżoniów też może być Prawiekiem - uważa Jolanta Maniecka. 

Podczas spotkania pojawiły się wątki o mitach, feminizmie, historii, literaturze. Olga Tokarczuk ukończyła psychologię, pracowała też jako psychoterapeutka, i zapytana, czy zdobyta wiedza akademicka "przydaje się" przy pisaniu książek, odpowiedziała, że wykształcenie może pomagać w rozumieniu ludzi. Zaskoczyła jednak wyznaniem:

- Wrażliwy czytelnik widzi mnie jak na dłoni, aż drżę na myśl o tym, choć z drugiej strony nigdy nie jestem wprost. Ja nie mam biografii, moje życie jest rozrzucone po moich książkach, to prawdziwe, codzienne, jest bardzo banalne – mówiła wówczas pisarka.

Największym objawieniem była dla niej swego czasu lektura dzieł Freuda. Przeżyła wtedy szok związany z jego metodą pracy opierającą się na nieustannej gotowości do interpretacji życia i zachowań człowieka, braku zaufania do tego, co się widzi, doszukiwaniu się głębszych znaczeń. W jej domu rodzinnym zawsze dużo się czytało.

- "Podróż ludzi księgi" jest powieścią złożoną z tego wszystkiego, co przeczytałam. Dopiero potem zaczęłam wyrażać siebie. Ktoś, kto nie czytał w dzieciństwie, nie mógłby być pisarzem. Tej wyrwy w rozwoju wrażliwości, wyobraźni i znajomości ludzi nie da się niczym zastąpić. Moje początki nie były łatwe. Pamiętam, jak po długiej ciszy pojechałam w końcu odebrać swój rękopis z jednego z warszawskich wydawnictw. Pracownica zaprowadziła mnie do sali, gdzie na półkach leżały setki takich rękopisów i poleciła: "proszę sobie znaleźć". Oczywiście nie udało mi się go odszukać i zrozumiałam wtedy dość intensywnie, że ludzi piszących, takich jak ja, jest bardzo dużo. Komu się uda, a komu nie? - zapytała retorycznie dodając, że od lat analizując źródła historyczne zastanawia się nad tym, jak mało kobiet trafia do historii. Piszą poezje, działają w kulturze, a potem znikają.

    Spotkanie autorskie w 2016 roku prowadzone przez Jolantę Maniecką

Nie będziemy zdrowym społeczeństwem chowając trupa w szafie

Olga Tokarczuk musiała wówczas także stawić czoła argumentom osób zarzucających jej szkalowanie historii Polski w książce historycznej "Księgi Jakubowe".

- Pańszczyzna była systemem niewolniczym, jest na to ogromna liczba dokumentów, a jeśli ktoś zaprzecza pogromom Żydów w Polsce... Nigdy nie będziemy zdrowym społeczeństwem, dopóki będziemy chować trupy w szafie. Po publikacji książki grożono mi nawet śmiercią, ale nie cofnęłabym ani słowa. Na podobnej zasadzie jak człowiek, także społeczeństwo podlega psychoterapii. Głośne mówienie o popełnionych błędach odkrywa i niweluje źródło cierpienia, pozwala się uleczyć i iść do przodu. Pisząc "Księgi Jakubowe" opierałam się na źródłach historycznych, niektóre dialogi, jak ten pomiędzy dwoma odłamami Żydów, są wręcz przepisane. Jestem zbyt inteligentna, by w takich okolicznościach puścić wodze wyobraźni.

Na podstawie kryminału "Prowadź swój pług przez kości umarłych" – o walce starszej pani z legalnymi w świetle prawa mordercami powstał film w reżyserii Agnieszki Holland. Ujęcia kręcono w Kotlinie Kłodzkiej, jedną z ról (listonosza) odtwarza pochodzący z Dzierżoniowa aktor Sebastian Pawlak.

Olga Tokarczuk zdradziła wówczas także, że pracuje nad powieścią o Dolnym Śląsku, której akcja toczy się między innymi w tajemniczej scenerii Gór Sowich, w Bielawie oraz Dzierżoniowie.

- Fascynuje mnie okres po 1946 roku, kiedy po wojnie trzeba było na tych obcych ziemiach zbudować społeczeństwo od podstaw, z kompletnego niebytu w poniemieckiej, niezrozumiałej przestrzeni. Tygiel wielokulturowy – Polacy z Kresów, ocaleli z Holokaustu Żydzi, którzy przyjeżdżali zza Uralu, gdzie przeżyli wojnę - opowiadała wówczas.

Zaglądaliśmy wzajemnie do swoich tekstów

Poeta i krytyk literacki Karol Maliszewski pamięta Olgę Tokarczuk z 1991 roku, jeszcze przed wydaniem pierwszej książki. Pisała wtedy wiersze i opowiadania. Zorganizował spotkanie literackie w czytelni noworudzkiej biblioteki. Przyszło dziewięć osób. Olga przyjechała autobusem.

- Drobna, nieśmiała, niepozorna. Ale kiedy otworzyła usta, mówiła rzeczy konieczne, trafiała w punkt, na tle innych wydawała mi się jakimś niesamowitym zjawiskiem. Nie spotkałem wcześniej nikogo takiego. Wtedy uważała, że powinna przestać pisać wiersze, bo są lepsi – wspomina Karol Maliszewski.

W 1989 roku, jako redaktor działu literackiego w „Niezależnym Słowie”, zorganizował konkurs literacki. Olga Tokarczuk przysłała krótkie poetyckie prozy, gęste, z mocno zmetaforyzowanymi opisami, o specyficznym sposobie narracji, który jest jej znakiem rozpoznawczym do dziś. Otrzymała pierwszą nagrodę do spółki z poetą Krzysztofem Śliwką. Na I Noworudzkich Spotkaniach z Poezją jako jedyna miała prawo czytać prozę.

- Szukała domu na wsi, Wałbrzych przytłaczał ją, chciała uciec. Poprosiła mnie o pomoc, bo w gazecie prowadziłem dział z ogłoszeniami. Udało się znaleźć dom na uboczu, wybrała doskonałe miejsce do schowania się przed światem. Ukoronowaniem tego okresu są „Prawiek i inne czasy”, Dom dzienny, dom nocny”. Szukała odludzia, ale jako osoba otwarta i kontaktowa, nie potrafiłaby uciec do końca. Zawsze była obecna w życiu lokalnej społeczności, reagując na to, co się we wsi dzieje: festyny, akcje pomocy, renowacje okolicznych kapliczek. Spotykałem ją wówczas często w Nowej Rudzie, kiedy jadła zupę w barze, grzebała w ciuchach w miejscowym lumpeksie czy szła załatwić sprawę w urzędzie. Zaprzyjaźniliśmy się. Zaglądaliśmy wzajemnie do swoich tekstów, żywo je komentując. Bardzo często była pierwszą czytelniczką moich tekstów. Zatrudniła mnie potem jako recenzenta wewnętrznego w swoim wydawnictwie Ruta. Spełniała swoje marzenie: mogła wydawać książki odrzucane przez inne wydawnictwa. Gust mamy podobny, więc do kłótni nie dochodziło, ufała moim opiniom i wyborom.

Myślałem, że świat dojrzeje do tego Nobla za jakieś dziesięć lat

Naturalną koleją rzeczy, pierwsze spotkania autorskie pisarki zawsze organizowano tradycyjnie w czytelni noworudzkiej biblioteki. Olga Tokarczuk czuła się związana z miejscem, w którym stawiała pierwsze literackie kroki. W 2015 roku wspólnie z Karolem Maliszewskim zaczynają prowadzić Festiwal Góry Literatury. Akcje edukacyjne, debaty, koncerty, panele, pokazy i spotkania organizowane są głównie w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Wałbrzychu. Przyszłoroczną edycję festiwalu także mają współprowadzić, choć Karol Maliszewski zdaje sobie sprawę, jak Nobel zmieni życie jego przyjaciółki.

- Na pewno teraz Olga będzie bardziej w podróży niż kiedykolwiek wcześniej. Ten wybór Szwedzkiej Akademii wskazuje, że to kobiece spojrzenie jest absolutnie potrzebne, a ratując świat możemy wspierać się taką literaturą. Myślałem, że świat dojrzeje do tego za jakieś dziesięć lat, ale to dzieje się już teraz. W jej spieraniu się o kształt świata nigdy nie było męskiej agresji, raczej uczyła, jak patrzeć inaczej na życie, na kobiety, na porządek społeczny i historię. Jestem wzruszony tą nagrodą, bo to nieporównywalne z niczym innym uczucie. Czytałem każdą linijkę tej prozy, jest mi niezwykle bliska, zresztą jak wielu ludziom na naszej noworudzkiej ziemi. Zdaję sobie sprawę, że teraz świat nam Olgę ukradnie. Może dojść do zatracenia intymności, do brutalnego wejścia w jej życie i burzenia spokoju koniecznego, by dalej tworzyć. Natomiast o jej pracowitość, energię i talent jestem zupełnie spokojny. Spodziewajmy się nowych, wspaniałych owoców.

We Wrocławiu powstała Fundacja Olgi Tokarczuk

Na konferencji prasowej 21 października w Klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury noblistka komentując zamieszanie wokół nagrody wyznała, że nie może się doczekać, kiedy zaszyje się znowu w samotności, by móc kontynuować pisanie. Wydanie nowej książki, która jak określiła pisarka - "zaskoczy wszystkich" zaplanowano na przyszły rok.

- Chciałabym, żeby Polacy czytali dużo, jak na przykład Czesi. Zdaję sobie jednak sprawę, że literatura, powieść jest wyrafinowanym sposobem komunikacji. Trzeba mieć określone kompetencje, żeby go zrozumieć. Bardziej chodziłoby więc o jakość czytania, o przełożenie myśli i przeżyć wiążących się z czytaniem na życie zewnętrzne, relacje międzyludzkie, umiejętność interpretacji zdarzeń i poziom kultury.  Literatura daje nam możliwość zmiany perspektywy. Odwrotnie niż media, dążące do stworzenia wspólnej perspektywy poprzez uproszczenia, literatura pokazuje, że rzeczywistość może być oglądana z różnych stron, te perspektywy się różnią. Są tak samo uprawnione i nie powodują pójścia na wojnę. Dobra powieść daje nam możliwość życia życiami innych ludzi, doświadczania świata, który już przeminął albo go jeszcze nie ma. Dla psychiki człowieka to nieprawdopodobnie ważne. Porzucamy własne ego, kontrolujemy jego rozrost. Wydaje mi się, że jest jakiś statystyczny związek pomiędzy wielkim ego a nieczytaniem.

Podczas spotkania ogłoszono powołanie Fundacji Olgi Tokarczuk, mającej wspierać pisarzy i tłumaczy literatury. W zamierzeniach fundacja "ma stać się przestrzenią dla międzynarodowej rozmowy o możliwościach literatury w diagnozowaniu świata widzialnego i niewidzialnego, w opisywaniu rzeczywistości, w której niebezpiecznie szybko narastają nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne, wreszcie przestrzenią dedykowaną rozmowie o sztuce i człowieku jako części natury. Ma stać się miejscem spotkań autorów i tłumaczy z całego świata, zajmować się programami edukacyjnymi, stypendialnymi czy rezydencyjnymi". Na siedzibę fundacji decyzją prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka przeznaczono ważny pod kątem historii literatury budynek - willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29. 

Konferencja prasowa w Klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury

 Aneta Pudło-Kuriata

W tekście wykorzystałam fragmenty mojego artykułu „Pisarz bez biografii” dla Tygodnika Dzierżoniowskiego z 2016 roku oraz zdjęcia archiwalne ze spotkań autorskich z Olgą Tokarczuk z kroniki Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury.

Przeczytaj komentarze (106)

Komentarze (106)

M.KK niedziela, 01.12.2019 06:21
Zachowanie ? po pierwszym posiedzeniu sejmu ? tyle pomyj a ty byś był ? Ja mam pytanie czy prokuratura w Kłodzku jest polityczna na rozkaz byłego ? niedługo prawda na cały kraj i świat . Umorzenia dla byłego a atak w uczciwych ? Prawda się obroni i wygra czy ten urzędnik potrafi spojrzeć w lustro ? czy PiS Partia wiary ,wierzy w prawdzie Bogu a niszczy niewinnych ludzi a chroni złych ? Pani Olga to Honorowy Ambasador Polski , PiS BOI I ATAKUJE . Przyjdzie dzień że zostanie rozliczony .
Halny czwartek, 14.11.2019 20:13
Zachowanie, po zlekceważeniu zaproszenia na pierwsze posiedzenie nowego sejmu i tłumaczenie, że nie przyjedzie bo pisze mowę noblowska świadczy o poziomie tej pani i jej stosunku do naszego Kraju. Dno.
cysto prawda czwartek, 24.10.2019 23:36
Fetowana obecnie pisarka Olga Tokarczuk znana jest głównie z nienawiści do Polski i skrajnego filosemityzmu.

– Zaczynam myśleć, że my śniliśmy własną historię. Wymyśliliśmy sobie historię Polski, jako kraju niezwykle tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości – mówiła w 2015 roku na antenie TVP Info Tokarczuk.

Następnie podkreśliła, że temat pogromów z okresu II wojny światowej i późniejszego, jako Polacy zamietliśmy pod dywan, a zaczęliśmy sobie wyobrażać, że jesteśmy narodem, który walczy o „wolność waszą i naszą”.

Postuluje wręcz napisanie historii Polski od nowa.
– Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów.
Arek sobota, 26.10.2019 21:54
Boli, bo pisze prawdę. Mówi Ci coś Pogrom Kielecki, sprzedawanie Polaków przez Polaków podczas okupacji czy stanu wojennego?
Za to teraz robi się bohaterów z tzw wykl~tych którzy potrafili wymordować całą wieś tylko dlatego że nie zostali ugoszczeni. Pamiętam jak mój dziadek opowiadał jak w jego wsi zabijał dzieci i kobiety a że było ich tylko czterech to szybko zawisneli na stodole, bo znalazło się kilku odważnych chłopów.
BRAWO Pani Olgo, Polski naród to często ciemnota, stoją za pedofilami i jeszcze sami prowadzą dzieci do czarnej zarazy.
gzk czwartek, 07.11.2019 00:21
Gdyby nie Żołnierze Wyklęci to pisałbyś cyrylicą. Swoją drogą wielu żołnierzy armii ludowej podawało się za wyklętych i grabili, mordowali, a to szło na konto ŻW. O wielu rzeczach już się i tak nie dowiemy.
poniedziałek, 28.10.2019 07:27
Winy niewielkiej części polaków przypisujesz całemu narodowi. Tak tylko postępowali nkwd-ziści. Brawo, miałeś wspaniałych dziadków morderców.
wtorek, 22.10.2019 12:12
Rozdają te noble komu popadnie
wtorek, 22.10.2019 12:50
A kaczemu bobkowi dać nie chcą...
xyz wtorek, 22.10.2019 13:15
To akurat nobilitacja. Wielu innym też nie chcieli dać. Na przykład Janowi Pawłowi II.
wtorek, 22.10.2019 15:50
A dlaczego temu panu mieli by dać ? Za samo bycie zwierzchnikiem kościoła nie dostaje się nobla.
wtorek, 22.10.2019 20:10
A za co dostał Obama, za nicnierobienie jeszcze przed objeciem urzedu?Ten Zwierzchnik Koscioła został Swietym i cały swiat Go zna i Jego zycie oraz prace dla ludzkosci w odróznieniu od ciebie.
wtorek, 22.10.2019 20:16
Hitlerowi i Stalinowi też nie dali...
środa, 23.10.2019 08:23
I np. Jaserowi Arafatowi też dali nobla... ta nagroda od pewnego czasu nie ma takiego znaczenia jak niegdyś i budzi wiele kontrowersji... Nie otrzymał jej Jan Paweł II, choć jego wkład w pojednanie między religiami i nie tylko był ogromny...
wtorek, 22.10.2019 16:33
Kaczy bobek...czekaj czekaj...to mowisz o tym smiesznym gosciu co juz drugi raz z rzędu was tak sromotnie zmłucił (a w sumie to już może nawet i czwarty albo piąty) i radzi sobie lepiej niż wy od 89 roku wszyscy razem wzięci?
Czy o kogos innego chodzi?
wtorek, 22.10.2019 16:36
Wszyscy razem wzięci mający za sobą cały Eurokołchoz,ruską i niemiecką agenture,homolobby,greenpeace i Bog jeden wie kogo jeszcze....zapomnialem dodac
wtorek, 22.10.2019 20:17
kaczy kał to ten co dyma swój elektorat za miskę ryżu
Tygrysek środa, 30.10.2019 09:42
Przemyślenia, po przeczytaniu dzieł noblistki?
środa, 23.10.2019 08:58
Ja ci powiem tak...chocby nawet i za miske ryżu,to i tak będzie to po stokroć więcej niż poprzednie ekipy.Ludzie mając do wyboru po jednej stronie "absolutne dno" a po drugiej "miske ryżu" to i tak wybraliby te miske ryżu.To jest coś czego nie potraficie pojąć.
andy nr piątek, 01.11.2019 07:55
Kaczy bobek dobrze wyczuł , że w najlepszym sorcie tkwi pierwiastek feudalizmu wyssany z mlekiem matki .Stracone generacja . ps.dla pana/pani dodatkowa miska ryżu ,ça va
środa, 23.10.2019 19:01
z wszystko co dali zapłacisz podwójnie,potrójnie ,może i poczwórnie ,nie miej złudzeń ,rozdają nie swoje pieniądze i odbierają wielokrotność oto prawda o rozdawnictwie pisowkim
środa, 23.10.2019 20:43
Ta i jeszcze internety zbiorą jak twierdziła przed wyborami Ostaszewska. To ten sam sort co Tokarczuk
czwartek, 24.10.2019 02:16
pisowcy lubią sortować ,wszyscy muszą być równie ograniczeni jak wy?
czwartek, 24.10.2019 23:08
jasne ze nie swoje, tylko te zabrane od złodziei
Waleria matka boska okienna. wtorek, 29.10.2019 17:26
Nie wiem czy wiesz ale tak jak to się zachowuje patologia . Dno .
... środa, 30.10.2019 07:57
W Nowej Rudzie chcą tej kobiecie zabrać honorowe obywatelstwo miasta i chwała im za to...
wtorek, 22.10.2019 20:24
zauważcie jak pisowcy z nieprzychylnych sobie ,inaczej myślących ,mądrzejszych robią wrogów Polski ,tak robili z sędziami ,nauczycielami ,Wałęsą ,Wajdą, próbują zaklinać rzeczywistość ,manipulować a najśmieszniejsze jest to ,że to niewykształcony elektorat i w zasadzie ich opinie są warte zero
Anka wtorek, 29.10.2019 15:42
Nie, nie zauważyliśmy, jak tak dobrze się przyjrzeć danym , to jest tam przekrój całej społeczności ,jaka żyje w Polsce i robotnicy i rolnicy,urzędnicy,profesorowie,pisarze, historycy itd, to tylko tobie nakładli do głowy ,ze jesteś elektoratem jakiejś lepszej partii, taka rasa panów która jest zadowolona tylko z tego ,że jest.
Waleria matka boska okienna. wtorek, 29.10.2019 17:19
Czy ja coś pisałem, że jestem jakimś lepszym elektoratem ? Czy ja uważam , że ktoś coś mi nakład do głowy? To nałożenie do głowy to są slogany tych którzy przegrali i nie mogą się z tym pogodzić - obrażają, prowokują i wyszydzają .... Uważaj z przekrojem społecznym SWOJEGO ELEKTORATU bo możesz zobaczyć przy tytułach, funkcjach , stanowiskach czarno na białym jak przez roztargnienie chowają do kieszeni cudze parę groszy bądź sprzęt z elektronicznego marketu. Zdziwko cię może zaskoczyć duże , oj duże .
PiSowcy wtorek, 22.10.2019 20:58
Z wrogów Polski (i zdrajców...bo zdrajca tez jest wrogiem) nie trzeba robić wrogów Polski,bo oni już tymi wrogami są (z takich czy innych powodów...najczęsciej finansowych,ale także strachu-a przed czym to już wy najlepiej wiecie towarzysze i pociotki towarzyszy).Także tutaj to jest zupełnie niezależne od nas ani naszej pracy.Takie wyjaśnienie tylko.
środa, 23.10.2019 04:35
pisowskie konfabulacje i demagogia ,otaczacie się pisowcy kłamstwem i w nie wierzycie,za to bym was nie karał ale za to ze otumaniacie tymi ciemnotami polaków to sądy kapturowe i pręgierz
środa, 23.10.2019 07:44
Ja myśle,że jak ludzie będący w mniejszosci i mówiący,że walczą o demokracje,zaczynają przebąkiwać coś o kłamstwach,to jest to dla nich bardzo niebezpieczny grunt.
środa, 23.10.2019 07:48
większość Polaków nie głosowała na pis ,gdyby nie ordynacja pis nie miałby większości ,w senacie jednomandatowe i lipton ,pisuar pełen
środa, 23.10.2019 08:39
W Senacie również wygrał PiS chciałbym zauważyć a ordynacja zawsze była taka sama i jakoś nikomu to nie przeszkadzało
środa, 23.10.2019 18:57
powtarzam jeszcze raz większość Polaków w wyborach nie poparła pisuaru, w skali kraju są to miliony,nie opowiadaj głupot ,większości z nas nie toleruje tej bezmózgiej bandy
środa, 23.10.2019 08:53
I teraz takie gadanie.
"jak bysmy zmienili ordynacje wyborcza (ktora zawsze byla taka sama) to PiS by nie mial wiekszosci a jak policzymy glosy wszystkich pozostalych ugrupowan (z ktorych niewiadomo jak ludzie beda glosowac bo jest tam nie tylko PO) to PiS tez nie ma większości.
A wiesz co ja mysle?
Ze ludzie ktorych Ty bys widzial w parlamencie to poprostu sa wariaci,ktorzy przez 4 lata nie zrobili nic zeby te wybory wygrac...wrecz przeciwnie.Moze Wam poprostu potrzeba jakis normalnych politykow ktorzy potrafia cos wiecej niz wtracanie w każde zdanie słowa PiS i Kaczynski?Bo sama nienawiść (ktora w tym narodzie zawsze miala sie dobrze...fakt) to poprostu okazuje się za mało w tym przypadku.
MMK poniedziałek, 28.10.2019 10:46
Metoda przeliczania głosów na mandaty nie była zawsze taka sama. Metodę d'gonta stosujemy od 2002 roku.
środa, 23.10.2019 07:45
pisowskie eseje to dla pisowskiej cebuli
czwartek, 24.10.2019 18:07
a skad ty to wiesz ,ze jestes madrzejszy od pisowcow i inaczejej myslacych ..
jz piątek, 25.10.2019 23:10
ich wściekłość na noblistkę wzięła się od odwrotnej numeracji stron "Ksiąg Jakubowych". Nie poradzili sobie z tym.
Waleria matka boska okienna. wtorek, 29.10.2019 12:07
Przeginasz ! Wymienić ci jakie wykształcenie mają zwolennicy twojej opcji politycznej ? Ci dawni - nazywani ,, magistrami " , ,,profesorami " , pamiętasz? A dzisiejsi prywaciarze jakie mają szkoły a może rodzinną przeszłość ( genezę) ? Okrągły Stół : my wam oddamy władzę a wy nam nic nie zróbcie . I to się ciągnie do dnia dzisiejszego a będzie dalej .
wtorek, 22.10.2019 14:36
Szlysze Tokarczuk Tokarczuk...Nobel...mysle "fajnie"...Ale juz wtedy cos mi nie grało,bo jak to ni stąd ni z owąd dostaje Nobla jakaś pisarka z Polski,o której w życiu nie słyszałem.
Sprawa jednak szybko się wyjaśniła po tym jak Pani Tokarczuk zamiast o swojej twórczosci,to zaczęła się wypowiadać na tematy bardzo mocno polityczne i bardzo mocno uderzające w Polski rząd.Tylko współczuć takiej transakcji.
wtorek, 22.10.2019 16:01
Jakaś pisarka z Polski? O której w życiu nie słyszałem? No brawo....troche wstyd się przyznawać...
Waleria matka boska okienna. wtorek, 29.10.2019 11:59
Wstyd , wstydem .... ale faktem jest ,że po otrzymaniu nagrody zaczęto drukować jej książki w ilościach handlowych . Dla info : do tej pory drukowane w śladowych ilościach i to zalegały półki .
Noblowskie aforyzmy wtorek, 22.10.2019 16:53
Wstyd to kraść i z tokarki spaść.
wtorek, 22.10.2019 16:03
BUahaha, dobre, ale ostatni bestseller Antoniego znasz?
czwartek, 24.10.2019 03:49
A ostatni bestseller tego tytana intelektu przykurcza genialnego wodza totalnych pomyleńców Shreka który poleciał do Brukseli płakać nad swoim losem przegranym i skarżyć się na rządzących jakie oni faszystowskie praktyki uprawiają... Pomóżcie temu wodzowi bo zesra się o swoją wodzowska pozycję...
wtorek, 22.10.2019 13:10
Kiedy 2 lata temu napisala, że Polscy mordowali żydów Michalkiewicz napisał, że na pewno będzie Nobel Jasnowidz
wtorek, 22.10.2019 13:59
Wie kto rozdaje nagrody :)
Kemp sobota, 26.10.2019 22:01
Polacy mordowali Żydów! Wystarczy trochę poczytać, popytać starszych ludzi. Polacy strzelali w plecy Polakom taki to wybrany naród.
abc poniedziałek, 28.10.2019 07:25
Polacy jako jedyni w europie systemowo ratowali żydów, podczas gdy pozostałe kraje europejskie systematycznie wysyłały ich do komór gazowych. I to pomimo najwyższych w europie kar za pomaganie żydów.
ellea środa, 23.10.2019 03:26
Jak juz o tym piszesz to obejrzyjcie to...

https://www.youtube.com/watch?v
=kkvdRr3Z31s
Arek sobota, 26.10.2019 21:59
Oj boli Polaczków prawda zawsze Wam wmawiano jaki to zdolny i piękny naród. Jak można było tak Was okłamywać, jak?
Polacy mają za paznokciami tylko samo brudu co inne narody tylko ciężko nam się do tego przyznać.
abc poniedziałek, 28.10.2019 07:23
tylko że inne narody się wybielają, u nas nasi rodacy nas opluwają robiąc z polski jedynych w europie pogromców żydów
wtorek, 22.10.2019 21:58
Tokarczuk to dno literackie.Jej książki to jeden bełkot.Nobel za znieważanie swojego kraju ??.Nie trzymanie się prawdy historycznej.Posłuchajcie Ewy Kurek historyka z klasą i wiedzą.
autorka niedziela, 27.10.2019 19:06
Popieram Twą wypowiedz ,,autor''
Ania sobota, 26.10.2019 22:02
Dno to Twoją rodzina ale to już wiesz.
wtorek, 22.10.2019 22:43
Albo Antka,, albo O.R.
czwartek, 24.10.2019 17:00
Jak się pluje i oczernia Polskę to Nobel pewny , Biedroń bardzo się stara z schetyną .
Ben sobota, 26.10.2019 21:57
Oczywiście masz na myśli psycholi pokroju Kaczyńskiego czy Pawłowicz brawo Ty
xxxxxxx czwartek, 24.10.2019 16:09
Byłam na tym pierwszym spotkaniu z Olgą Tokarczuk . To wtedy zaraziłam się jej pisarstwem. Olga zasłużyła na tę wielką nagrodę. Bądźmy dumni, że to właśnie Polka została wyróżniona wśród tylu pisarzy.
autorka wtorek, 22.10.2019 12:09
Minister ,za przeproszeniem kultury,wyraził się o twórczosci Olgi Tokarczuk jasno.Po prostu powiedział tyle,na ile był w stanie zbudować, i to bez pomocy prezesa PiS,samodzielną wypowiedz. Szkoda czasu na jej analizę,bo jest ona odbiciem poziomu pisowskiego ministra.Jeszcze kilka dni i zwróci się Gliński do Komitetu Noblowskiego o unieważnienie decyzji .Czy to sie pisowcom podoba ,czy nie Pani Olga Tokarczuk jest wybitną pisarką a Jej ogrom wiedzy jest imponujący!
czwartek, 24.10.2019 23:11
taki ogrom wiedzy ,ze aż historii Polski nie zna. I to jest imPOnujace????????????
xyz wtorek, 22.10.2019 13:10
Imponujący tylko w zestawieniu z Twoją wiedzą. Niewątpliwy talent pisarski to, mimo wszystko jeszcze nie wiedza. A o tych kryteriach wypowiadał się sam komitet noblowski przy okazji uzasadnienia nagrody dla drugiego laureata. Tam, o dziwo, oddzielono dorobek literacki od działalności osobistej. Tylko że gdy ktoś w Polsce robi to samo, to odzywają się ... No właśnie kto? Wiedza w Polsce i na świecie mierzona jest np. tytułami naukowymi - ma go na przykład profesor Gliński, przez Ciebie obsobaczony, co świadczy o Tobie, nie o nim.
czwartek, 24.10.2019 04:00
Niech pomyślę: to w całym świecie literackim całego Zachodu ( USA, Francji, Niemiec, Włoch, Skandynawii itp) Rosji, Azji itd nie ma lepszego intelektu literackiego od niejakiej Tokarczuk? Toż to niewiarygodne...A może jest tak że np w Niemczech nikt nie opluwa Niemców czy w USA nikt nie pisze o ich winie w nieratowaniu Żydów ... Chodzi triki Zydo- lewackie aby stłamsić moralny kręgosłup takiego narodu który nigdy nie kolaborował i śmie być patriotyczny, o to chyba chodzi
A bo środa, 23.10.2019 18:28
Szczury wylazły z kanalizacji i zatruwają przestrzeń swoim smrodem.
Do nor śmierdziele!
autorka środa, 23.10.2019 18:42
Dla prawdziwego Polaka patrioty i katolika nie do zniesienia jest myśl,że ktoś osiągnął sukces i zawodowy i finansowy!Prawdziwy Polak myśli o tym jak opluć,choćby słowem,złą opinią i kumulowaną w sercu nienawiścią!Latwiej mu z tym uczuciem żyć.Prawdziwy Polak będzie złorzeczył światu i każdemu,komu lepiej jak jemu. A w niedzielę pójdzie na mszę św.i przekaże urbi et orbi znak pokoju ,co poprzedzi modlitwa powszechna mea culpa!
Zdegustowany środa, 23.10.2019 10:08
Inteligencji popierający PO tacy wykształceni inteligentni oczytani i tak ślepo zapatrzeni w człowieka po podstawówce niby elektryk to się jakaś kłóci
środa, 23.10.2019 13:01
Ten s
środa, 23.10.2019 13:02
Ten system nie dobierał na podstawie wysokiego ilorazu inteligencji,bo tumana latwiej trzymac na pasku.Zaczelo sie to mscic od 2015 roku ale to inna historia.
wtorek, 22.10.2019 19:33
Sytuacja jak z średniowiecza, to smutne. Przecież wynalezienie druku mogło zmienić wasze życie, wiedza przekazywana w książkach naukowych czy literaturze jest bezcenna. Telewizja i internet was rozleniwiły, pozbawiły samodzielnego myślenia, powtarzacie cudze opnie, cudze sądy - głównie polityków, którzy chcieliby przycinać i kleić kulturę na swoją modłę. Nie rozumiecie, jak śmieszni w gruncie rzeczy jesteście, wyobrażając sobie, że to wasze opinie, wasz światopogląd. Nie wiem nawet, czy rozumiecie tę różnicę - czytanie, analiza i tworzenie własnego światopoglądu, a powtarzanie tego, co powiedzieli w telewizji, na youtube czy napisali w sieci. Dorośli ludzie przerażeni wolnością. Pozornie tylko zjednoczeni przeciw pisarce z doklejoną łatką antypolskości, a tak naprawdę skłóceni, jątrzący i pełni jadu. To jest patriotyzm? Czy patriotyzmem jest też brukanie polskich autorytetów? Szymborska to, Wałęsa tamto, Miłosz to, a Tokarczuk tamto. Kim byście bez nich byli? Społeczeństwem szaraków.
Macie swojego wieszcza, Mickiewicza. To o was:

Gęby za lud krzyczące sam lud w końcu znudzą,

I twarze lud bawiące na końcu lud znudzą.

Ręce za lud walczące sam lud poobcina.

Imion miłych ludowi lud pozapomina.

Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie

Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie.
obiektywna wtorek, 22.10.2019 20:49
Brak mi juz slow. Jestesmy spoleczenstwem chlopow panszczyznianych, dla ktorych pojecie wolnosci ogranicza sie do mozliwosci wypicia nieograniczonej ilosci wodki. Niskiego wzrostu miernota uskrzydlila w mym narodzie chama, ktory z bezczelnym usmiechem na twarzy przewraca wszystkie autorytety. Zal mi was ludzie. Nikt o was nie bedzie pamietal.
wtorek, 22.10.2019 21:03
Na początku piszesz MY a potem piszesz WAS.Rozdwojenie jaźni albo coś takiego.
Druga sprawa,że ta pedagogika wstydu to już od 2015 roku nieaktualne,bo czasy w ktorych na nic nie zaslugowalismy z jakis dziwnych niewyjaśnialnych powodów (na szczęście) brzpowrotnie minęły.Nagle sie okazało,że mamy piękną historię której niejedni mogą nam zazdroscic,mamy swoich bohaterów i w ogole jestemy narodem ktory w sumie nie ma sie czego wstydzic...w przeciwienstwie do naszych sąsiadów na przykład...cholera,że wczesniej tego nie rozumieliśmy...No ale ty najwyrazniej czegos nadal sie wstydzisz...Co tam sie nie udało powiedz?
Mąż Cię zostawił...poszedł do innej?
Czy co się stało,że aż tyle w Tobie pogardy do samej siebie?
obiektywna środa, 23.10.2019 09:46
Nie wiem co mam ci odpisac. Nagle sie okazalo, ze mamy historie?! A moze to pedagogika ciemniactwa jest? Niby potrafisz przeczytac pojedyncze wyrazy, ale masz problem ze zrozumieniem nieskomplikowanego zdania. Do tego jestes tak przewidywalny, jak zalosne paski grozy. Ojciec gadal, ze w czasie wojny Ruskim w okopach polewano spirytus. Takich jak ty polewaja teraz tanim, zwietrzalym patriotyzmem. Efekt koncowy bedzie taki sam. Wstydze sie, ze kiedy jade na urlop do Czarnogory i ktos rozpoznaje, ze jestem Polka, to nie kojarzy mojego kraju z Szymborska czy Tokarczuk, tylko z toba albo gosciem w klapkach, ktory podpalil las.

PS
Zone mam, ciolku. I nic ci do tego. Ja Kaczynskiej, Kurskiem, Zbonikowskimu i innym Tymkom do rozporka nie zagladam.
środa, 23.10.2019 10:15
Widzisz...przez 8 lat rządów kreowaliscie sie na kompetentnych fachowców.Dlatego wygrywaliscie.Pod koniec rządów zaczelo z was wychodzic chamstwo,ale nadal ludzie uwazali was za fachowców,dlatego wciaz mieliscie szanse.Po 2015 okazalo sie,ze wszystko mozna zrobic lepiej i sprawniej i zadni z was fachowcy...zostało tylko chamstwo,ktore okazalo się niewystarczajace do wygrania.Mieliscie 4 lata na wyciagniecie wniosków,a wy z uporem maniaka zaczeliscie wzbijac sie na wyzyny chamstwa.Tym sie roznicie od PiSu.Kaczynski wyciagnal wnioski z lat 2005-2007...wy nie wyciągniecie nigdy.Przeczytaj swoja wypowiedz jeszcze raz i powiedz co ona wnosi merytorycznego do tej rozmowy?
Inwektywy plus poczucie wstydu...nic wiecej.Wy wsadziliscie flage Polski w go#wno.My wyjelismy te flage.Wam zostalo to drugie.Tym sie roznimy.
obiektywna środa, 23.10.2019 10:42
Nie mam i nigdy nie mialam nic wspolnego ani z PO, ani z zadnym ugrupowaniem politycznym. Rozmowa z toba to lot nad kukulczym gniazdem. Spokojnie poczekam, az sam wyciagniesz wnioski. Samodzielnie, bez pomocy Kaczynskiego.
ANTY PIS środa, 23.10.2019 09:42
ALE BOLI PISIORÓW TEN NOBEL HEHEHEHEHEH.
środa, 23.10.2019 09:44
Skąd u Was ten jad ? Przypuszczam,że większość komentarzy jest od ludzi którzy nie czytają książek a zwłaszcza Tokarczuk. Schowani pod płaszczem anonimowości plujecie pod wiatr.
autorka środa, 23.10.2019 09:11
Jestem po lekturze kolejnej książki Pani Olgi Tokarczuk .Co za erudycja,jaka głębia i mnogość przemyśleń i celnych konkluzji nad światem i tym,co nas otacza!Dziękuję Pani Olgo za to,że mogę więcej i lepiej rozumieć!Jak dobrze,że możemy sami dokonywać wyborów czytelniczych!Aż strach pomyśleć,co będzie,jak o losach czytelnictwa w Polsce będzie decydował PiS oraz ,,intelektualista ,,Gliński !
środa, 23.10.2019 09:16
Biedroniowi też Nobla , tak samo pluje na Polskę .
środa, 23.10.2019 09:08
Wystarczy ubolewać nad pewną „ nacją” i być przeciw PiS aby dostać Nobla politycznego .
autor wtorek, 22.10.2019 21:28
Ci co krytykują Tokarczuk niech się rozglądną dookoła siebie. A to ze mordowali Zydów...Niemcy, Polacy, Ukraincy, Litwini, Łotysze itd wcale nie dziwi. Antysemityzm był niesamowity. I nadal kwitnie w Polsce mimo że Żydów już nie ma. Kiedyś mordowano Żydów, mordowano także Polaków (Niemcy i Ukraincy). A jeszcze wcześniej Polacy uciskali chłopów Ukraińców i BIałorusinów...Takie były czasy, więc nie okłamujmys ię że nic nie było.
wtorek, 22.10.2019 19:26
..... ogladalem sesje w Nowej Rudzie,wypowiadala sie tam pewna ,,pani"to co widzialem i slyszlalem,to wolalo o pomste do nieba,tu Nobel!!! Ciekawe jak teraz sie czuje...........................ta noworudzka RADNA?
wtorek, 22.10.2019 20:02
Radna miała rację, cytując słowa wypowiadane przez p. Tokarczuk,to słowa antypolskie kwestionujace nasza polską historie
wtorek, 22.10.2019 20:33
Suwener ma ciotke,jak sie okazuje.....ma na imie-Roza.Nazwiska nie podaje bo-podobno jest antypolskie?
wtorek, 22.10.2019 14:30
Jezeli Nobla dostają ludzie jak Wałęsa i Tokarczuk,to ja chyba bym raczej odmówił.
Wiesiek wtorek, 22.10.2019 15:48
widzę że prawie się otarłeś o tego nobla ;-) Rozumiem twoje rozgoryczenie że tej nagrody nie dostali wielcy Polacy jak Rydzyk, Kaczor, Pinokio, Budyń i inni twoi idole
wtorek, 22.10.2019 20:06
Wiesiu, te osoby powyzej nie pluja na Polskęa wrecz przeciwnie Ja kochaja i dla Niej pracują
wtorek, 22.10.2019 16:06
Twój komentarz świadczy o tym, że nie śledzisz zbyt pilnie trendów w partii.
obiektywna wtorek, 22.10.2019 16:40
Pacierz sobie odmow.
Swawolny Dyzio wtorek, 22.10.2019 19:07
Ja nie odmawiam pacierza i alkoholu.
wtorek, 22.10.2019 19:16
Chyba raczej nigdy w zyciu nikt ci nie zaproponuje...ha ha ha...
baba jaga wtorek, 22.10.2019 19:34
Ezoteryka(satanizm) to jej swiat/religia...ech :(
autorka wtorek, 22.10.2019 17:20
Przeczytaj książkę,abyś poznał,co myśleli inni.Zamknij ,abyś sam zaczął myśleć!Wtedy jesteś wewnętrznie wolny,bo jestes zdolny do syntezy i analizy.Jeżeli człowiek nie czyta,to nie myśli!Nie ma obowiązku ani czytania,ani modlenia się,ani wielbienia kogokolwiek.Ale nikt nie ma prawa wyrażać się o drugim człowieku w sposób pełen pogardy i nienawisci.Dla niektórych autorów tych wypowiedzi jest nie do przyjęcia fakt,że książki Pani Tokarczuk czytają w tak wielu krajach!Ale chyba najtrudniej przyjąć do wiadomosci,że w ślad za tym idą pieniądze .Bardzo duże pieniadze!
wtorek, 22.10.2019 17:51
Nie.Najtrudniej przyjac do wiadomosci,ze nawet nagrode Nobla można upolitycznić a Pani Tokarczuk zamiast ladnie podziekować i się uśmiechnąć,to zaczyna pluć jadem na lewo i prawo.I fakt...idą za tym pieniądze,tu masz racje.I te pieniądze niekoniecznie mają coś wspólnego z literaturą samą w sobie i jakimkolwiek dziełem samym w sobie.To jest najtrudniej pojąć właśnie tak samo jak pogardę dla wlasnego(?) narodu.Widzisz świat na zasadzie zerojedynkowej tymczasem dno nie jest jedno,bo pod każdym jest następne i następne i następne i każde coraz bardziej śmierdzące.
Taka prawda wtorek, 22.10.2019 19:19
Pani Olga Tokarczuk po prostu widzi tę tutaj rzezywistośc i o tym pisze.To tak boli?
Adam wtorek, 22.10.2019 17:01
Ot taka jakaś sobie pisarka coś doastała od żydów a wrzask jakby św.Grala znalazła.
"Pani" Tokarczuk chetnie zapłace pani za bilet do Hajfy w jedną strone.Tam też pluć na Polskę można nawet po hebrajsku.
wtorek, 22.10.2019 16:15
Dlaczego w dzisiejszych czasach nic nie może być apolityczne i akatolickie.
Strach otworzyc lodówke,bo moze z niej wyskoczyć Biedroń z Timmermansem i zacząć mnie wyzywac od homofobów,albo jakiś chłop z pejsami nazwać antysemitą.Ja bym poprostu chciał posłuchać muzyki,przeczytać coś..nie wiem...obejrzeć film...i nie musieć przy okazji słuchać bzdur o tym jak powinienem żyć,na kogo głosować i jak wychowywać moje dzieci.Czy wy ludzie opamiętacie się kiedyś i zrozumiecie,że każdemu chodzi tylko o to,żeby was zmanipulować a nie o żadne Noble,Woodstocki,kinematografie i literature?
Przeciez to co ta kobiecina zaczela wyrabiac zaraz po otrzymaniu tego nieszczesnego Nobla,to nic nie ma wspolnego z litetaturą,a to jest taka perfidna polityka dla ćwierćinteligentów o jakich mówił poseł Neuman.Ludzie otrzasnijcie sie,bo albo ten kraj podpalicie albo sami siebie jak "szary czlowiek"
wtorek, 22.10.2019 14:22
Jak wyciągnięcie te trupy z szaf - to zrozumiecie, dlaczego mamy płacić za to, że Niemcy zbombardowali nam kraj i wymordowali 6 mln Polaków różnej narodowości...
Mleko się wylało wtorek, 22.10.2019 14:36
Babcia mi mówiła, że na Wołyniu oprócz rezania wszystkich Polaków pomiędzy 18 a 65 rokiem, rezali też wszystkich Żydów. Ciekawe czy ta książka, która ma nas zaskoczyć też będzie o tym, jak to my rezaliśmy tych Żydów, i co znaczy słowo "my" w jej ustach.
wtorek, 22.10.2019 17:04
no wlasnie "my" ???? Hm
wtorek, 22.10.2019 14:09
fajnie że każdy płaci podatki itp a ta pani została zwolniona z opodatkowania nagrody... żygam :)
wtorek, 22.10.2019 14:33
Nie rozumiesz,ze ta Pani nie dostala Nobla za to jak pisze,tylko za to o czym pisze i rząd poorostu chciał wyprzedzić uderzenie,które (już wtedy) wiedział,że nastąpi.Grubsza polityka.Nic nie jest takie jakim wydaje się być...pamiętaj.
PiS a cooltura wtorek, 22.10.2019 13:26
Gliński nie doczytał Tokarczuk, Duda konstytucji a ... Rydzyk biblii :)
E wtorek, 22.10.2019 13:05
Ten Nobel to rodzaj nagrody leninowskiej.
Hel wtorek, 22.10.2019 13:12
To przeczytaj człowieku choć jedną książkę Olgi Tokarczuk i zrozum o czym pisze . Potem może będziesz uprawniony co nieco do wydania opinii.
wtorek, 22.10.2019 11:51
Nadmiar kadzidła sprowadza mdłości. Tak jest i tym razem.Holland,Peszek (wraz z córunią),Tokarczuk i Sutryk-towarzycho co się zowie.