List Czytelniczki Doba.pl w sprawie opróżniania zbiorników bezodpływowych

wtorek, 11.6.2019 17:00 4421 17

                                                      List do redakcji Doba.pl

Proszę o wyjaśnienie: W ostatnim czasie wysyłane są wezwania z Urzędu Gminy Dzierżoniów, do mieszkańców Dobrocin  właścicieli nieruchomości, o przedłożenie umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych, w związku z donosami, iż wiele szamb ma odprowadzenie do rowów melioracyjnych. Ja mam pytanie, co z nieruchomościami gminy, na przykład Dobrocin ul. Ogrodowa 9, gdzie ścieki lecą prosto do rowu, koło budynku (smród nie do zniesienia). Co dalej z nieruchomościami w Ostroszowicach i innych miejscowościach, gdzie Urząd Gminy jest właścicielem? 

                                       Oświadczenie Urzędu Gminy Dzierżoniów

Gospodarką ściekową na terenie gminy Dzierżoniów zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Dzierżoniów.

Wszystkie lokale będące własnością Gminy Dzierżoniów i administrowane przez ZGK mają uregulowaną gospodarkę ściekową.

1. W Ostroszowicach administrujemy lokale w budynkach:
- ul. Bielawska 16, 35, 48, 60, 61 oraz ul. Krótka 1 i 3 we wspólnotach mieszkaniowych wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe;
- ul. Bielawska 44, 55 i 58, które posiadają przydomowe oczyszczalnie ścieków.

2. Dobrocin ul. Ogrodowa 9 (1 lokal) posiada przydomową oczyszczalnię ścieków, stanowiącą własność i obsługiwaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W pozostałych miejscowościach gdzie posiadamy lokale i obiekty gminne administrowane przez ZGK posiadamy sieć kanalizacyjną liniową, przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz zbiorniki bezodpływowe.

Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (17)

Komentarze (17)

wtorek, 11.06.2019 17:13
Zjawisko jest powszechne w miejscowościach bez kanalizy, w Gilowie czy Roztoczniku to samo
Józek z Gilowa wtorek, 11.06.2019 19:18
Urząd Gminy w Niemczy niech sprawdzi Gilow .Tam nieczystości płyną bezpośrednio do rowu.
Mieszkaniec wtorek, 11.06.2019 17:31
Niech Gmina udokumentuje, zużycie wody z wywozem ścieków. Ja nie widzę , aby szamba gminę były pompowane. Woda z ich szampon i tak leci do rowu, sami są nie lepsi, a ludzi się czepiają
wtorek, 11.06.2019 17:39
Wiele szamb jest dziurawych i ścieki sączą się do gleby, podłączonych okazjonalnie lu na stałe do burzanów, odprowadzenie bezpośrednio do rzeki lub opróżnianie do rzeki.Gmina bardzo opieszale i nieudolnie bierze się za ten temat. Same umowy nie wystarczą , aby uregulować w gminie temat gospodarki ściekowej należy od właścicieli szamb zażądać okazania rachunków za opróżnianie szamba i dodatkowo porównać z ilością zużytej wody i pojemnością szamba , okazałoby się kto opróżnia szamba zgodnie z przepisami a kto uprawia w tej materii wolną amerykankę. Czekam na skuteczne działania władz gminy. Panie wójcie do roboty, czyżby pan nie czuł smrodu ścieków dość często płynących rzeczką przez Piławę Dolną i wydobywającego się z burzanów. Następny temat, to spalanie gumy, tworzyw sztucznych i dym i smród spowijający miejscowość. Przecież jest pan mieszkańcem Piławy Dolnej i tego pan nie czuje i nie widzi?
Mieszkaniec Ostroszowic wtorek, 11.06.2019 17:41
Właśnie zbiorniki bezodpływowe, które często trzeba pompować, tyle mieszkańców mieszka na ulicy Bielawskiej i innych ulicach w Ostroszowicach, że beczkowóz musiałby jeździć, co godzinę.
Oburzony działaniami Gminy wtorek, 11.06.2019 22:12
Gminne zbiorniki są nieszczelne i mają odprawadzenie wody do rowów. Też więcej wody wlatuje ,niż jest pompowane. Nie wiem dlaczego Gmina czepia się mieszkańców, niech zrobi porządek na własnym podwórku.
środa, 12.06.2019 18:57
Ty chyba nie odróżniasz zbiorników bezodplywowych tzw. szamb od przydomowych oczyszczalni, z których ścieki mogą być odprowadzane do rowu, gdy ma się odpowiednie zezwolenie od starosty!
środa, 12.06.2019 20:10
Jeśli jest smród to znaczy , że oczyszczalnia nie została wykonana prawidłowo lub jest nieprawidłowo eksploatowana i aby rozwiać wątpliwości co konkretnie odprowadzane jest do rowu powinny być wykonane badania ścieków , czy są prawidłowo doczyszczone bo tylko na takie wydawane są pozwolenia .
wtorek, 11.06.2019 22:18
W Dobrocinie śmierdzi okropnie, śmierdzi z oczyszczalni obsługującej bloki przy ul. Kościuszki ( śmierdzi, wystarczy podejść w okolicę smerfów - w rowie stoją fekalia ) temat był "wałkowany" wielokrotnie, bez rezultatu jak widać, przepraszam - czuć, wieczorem trzeba zamknąć okna, inaczej się nie da, mieszkańcy pisma podpisywali i co to dało? śmierdzi w parku, śmierdzi również w kierunku Piławy Dolnej za tzw "ogrodem", ale jak ma nie śmierdzieć jak tam w rowach "stoją " fekalia. Sytuacja jest tragiczna, zapach zapachem, ale cała sytuacja wpływa na zdrowie mieszkańców "Bajecznej wsi Dobrocin". Zaczynam się zastanawiać czy komukolwiek zależy na zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców? Biorąc pod uwagę, że powyższa sytuacja jest niezmienna od kilkunastu miesięcy, należy jak najszybciej "pakować manatki" i się ewakuować, niedługo tu się już żyć nie da. Mam nadzieje, że temat nie pozostanie bez echa...
Odor środa, 12.06.2019 06:50
Smerfy że smrodu się sfilcowaly
Doba środa, 12.06.2019 06:52
Zamiast bajeczna to śmierdząca wieś
środa, 12.06.2019 16:56
Nie musisz się pakować, z tego co wiem to tą oczyszczalnię co obsługuje bloki wybudowano za kasę z UE. Wystarczy to zgłosić do tego kto dał kasę na tego bubla i po sprawie, od razu będą się wszyscy tłumaczyć
środa, 12.06.2019 07:48
Wójt jest już czwartą kadencję, a na budowę kanalizacji zbiorowej dla mieszkańców gminy dalej nie ma widoków, tyle środków unijnych przez ten okres było do pozyskania, ale nasi urzędnicy widocznie wolą ,, plenerowe imprezy na wsiach" zamiast konkretnej inwestycji.Przydomowe oczyszczalnie nie rozwiązują tego problemu ze względu na koszty obsługi !!
środa, 12.06.2019 08:47
Kilkanaście lat temu był robiony projekt kanalizacji dla Piławy Dolnej, wtedy nie udało się bo nie było środków. projekt odłożono gdzieś głęboko do archiwum. Obecnie realizowany jest kolektor Bielawa -Piława Górna i tylko nieliczna część nieruchomości może być podłączona do zbiorowej kanalizacji. Nieruchomości zlokalizowane po przeciwnej stronie drogo wojewódzkiej nie mają na co liczyć a to tym ciekawsze ,że właśnie po tej stronie drogi m.p.z.p. przewiduje duże obszary pod budownictwo mieszkaniowe , usługowe i produkcyjne. Wodociągi realizują swoje wizje, gmina swoje a ludziska muszą w temacie ścieków żyć jak za króla ćwieczka. Absurdalne ,że gmina będąca udziałowcem WiK Dzierżoniów nie jest w stanie prowadzić wspólnie inwestycji w celu poprawy gospodarki ściekowej i polepszenia środowiska .
środa, 12.06.2019 08:12
Czas na zmianę władzy lokalnej, może wcześniejsze wybory?
blenle środa, 12.06.2019 13:48
W Mościsku wylewają szamba gdzie popadnie,po nocach za pomocą pomp pływających
środa, 12.06.2019 16:47
A co tu wyjaśniać?! Bardzo dobrze, że kontrolują. Ja też jakiś czas temu musiałem pokazać, ze mam zawartą umowę na wywóz ścieków i rachunki, że płacę i ścieki są odbierane. Każdy kto ma szambo musi to udowodnić ze legalnie usuwa ścieki. Burzą się i szukają sensacji tylko Ci co przez tyle lat nie wywozili ścieków i nie płacili. I nagle wielkie zdziwnienie: jak oni mogą nas kontrolować, przecież mieszkamy na wsi, a tu mogą gówna lecieć nawet drogą!