komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 3 lipca 2020

Jacka, Anatola

Opactwo Krzeszów: sezon turystyczno-pielgrzymkowy 2019

wtorek, 26.3.2019 15:25 , komentarze: 0 , odsłony: 850
kategorie artykułu:

26 marca w Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie odbyła się konferencja medialna rozpoczynająca sezon turystyczno-pielgrzymkowy 2019. Spotkanie miało na celu przedstawienie aktualności z zakresu funkcjonowania Europejskiej Perły Baroku, oraz przedstawienie terminów i planów wydarzeń bieżącego roku.

Konferencje rozpoczął ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium i prezes fundacji Europejska Perła Baroku (dalej w skrócie EPB). Przedstawiciele fundacji EPB (administratora opactwa) podsumowali ubiegły rok zaznaczając wzrost ruchu turystyczno-pielgrzymkowego, w głównej mierze przypisując ten wskaźnik turystom i pielgrzymom odwiedzającym obiekt indywidualnie. Kluczowym elementem wyróżniającym Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie na tle obiektów sakralnych jest bogata oferta turystyczna, jak wspominał Jacek Trybuła z fundacji EPB - opactwo to przede wszystkim duchowa stolica Dolnego Śląska, ale coraz częściej także ważny punkt turystyczno-kulturalny.

Trwający Wielki Post, to w Krzeszowie czas nabożeństw i rekolekcji, przedstawiciele zachęcali do uczestnictwa w spotkaniach duchowych. EPB wraz z Teatrem Lalki i Aktora z Wałbrzycha zapraszają także na spektakl "Bolko Świdnicki: Mały-Wielki Książę", widowisko odbędzie się 12 i 13 kwietnia, ma ono charakter edukacyjno-historyczny, a dzięki wsparciu MKiDN wstęp na wydarzenie jest zupełnie bezpłatny - wejściówki są do odebrania w Biurze Obsługi. Przedstawiciele przypomnieli, że wraz z długim weekendem majowym rozpoczynają oni sezon turystyczny - otwierając dla zwiedzających klasztorne podziemia, strychy i inne obiekty w ramach Trasy Rozszerzonej - ta trasa funkcjonuje w weekendy (od maja do października). Na co dzień natomiast można zwiedzać Trasę Podstawową obejmującą Kościół Klasztorny, Kościół pw. Św. Józefa, teren klasztornego cmentarza, Mauzoleum Piastów Śląskich i kaplicę Marii Magdaleny. Trasy jak i infrastruktura turystyczna mają się w najbliższych latach zmieniać i rozbudowywać, nie tylko o dodatkowe multimedia, ale także o kolejne obiekty.

Kolejnym tematem konferencji był Festiwal Piosenki, który w tym roku rozszerzył się o dodatkowe wydarzenia. Planowane są trzy przeglądy muzyczne połączone z warsztatami - osobno dla dzieci (12 października), młodzieży (11 maja) i seniorów (5 października). W trakcie realizacji są także koncerty kameralne (m.in. w Mauzoleum Piastów Śląskich i w Klasztornych Podziemiach), oraz dwa koncerty dużych marek artystycznych - nazwy zespołów będą podawane w najbliższym czasie. Standardowo w lipcu i sierpniu odbędzie się 11. edycja letnich koncertów organowych "Muzyka Dawnych Mistrzów". Ponadto fundacja zaprasza po raz szósty na Zjazd Motocyklowy i Wielki Piknik Patriotyczny (12 maja), oraz na największe wydarzenie odbywające się w regionie, czyli Wielki Odpust Krzeszowski (15 sierpnia). Grzegorz Żurek, wiceprezes fundacji EPB wspomniał, że rozrost wydarzeń kulturalnych w krzeszowskim sanktuarium to efekt współpracy z licznymi podmiotami, m.in. Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także z samorządami i innymi partnerami. Grzegorz Żurek przypomniał także, że MKiDN wsparło w ostatnim czasie prace remontowe na bieżący rok m.in. wymianę pokrycia dachowego oraz renowację fresków kościoła pw. św. Józefa, dalszą renowację zabytkowych organów Michała Englera, prace w klasztorze, oraz renowację obrazów w Letnim Pawilonie na Wodzie.

Konferencja została zakończona informacją o trwającej zbiórce dla krzeszowianki - Pani Zofii Grońskiej, która zmaga się z przerzutem raka. Pieniądze na leczenie zbierane są w Biurze Obsługi w Krzeszowie oraz poprzez stronę internetową https://zrzutka.pl/g3s3dd.

 

Wasze komentarze

czwartek, 2.7.2020 14:00
środa, 1.7.2020 17:42
środa, 1.7.2020 17:01
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Mati Autogaz
Mati Autogaz
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec