komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

niedziela, 21 kwietnia 2019

Anzelma, Bartosza

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie? Poznaj porady ekspertów

poniedziałek, 11.2.2019 10:34 , komentarze: 0 , odsłony: 311
kategorie artykułu:

Codzienne życie bez swobodnego dostępu do Internetu wydaje się dziś niemożliwe. Jesteśmy online niemal 24 godziny na dobę – i nie dotyczy to wyłącznie dorosłych, ale także coraz młodszych dzieci. Przedszkolak sprawnie korzystający ze smartfona czy tabletu to dziś widok zupełnie naturalny. Dla dzieci Internet jest oknem na świat –  w wirtualnym świecie bawią się i poszerzają wiedzę. Należy jednak pamiętać, że cyberprzestrzeń nie jest miejscem całkowicie bezpiecznym. Czyha w nim wiele zagrożeń, szczególnie na najmłodszych. Jak uchronić przed nimi naszych podopiecznych? Oto kilka cennych wskazówek.

Bądź obecny

Dobrze, aby dzieci swoją przygodę korzystania z Internetu rozpoczęły z rodzicami, to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Dzięki temu dzieci będą miały kontakt ze stronami przyjaznymi, bezpiecznymi oraz zawierającymi wartościowe treści, a rodzic będzie miał możliwość szybko zareagować, jeżeli dzieckoprzypadkiem natrafi na treści nieodpowiednie do jego wieku. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, warto zadbać o spokój i w zależności od treści, na które dziecko się natknęło, spróbować z nim porozmawiać o tym, co widziało i jak rozumie to, co zobaczyło.  Warto również pokazać dziecku, jak my rozumiemy dane treści i dlaczego decydujemy, że nie może ich oglądać. Zadbajmy także o to, by czas spędzony wspólnie w Internecie był czasem nauki i zabawy. Potraktujmy go jako inwestycję – poznając preferencje dziecka i pokazując jak korzystać z sieci, dajemy mu narzędzia, by mogło poruszać się po wirtualnym świecie bardziej samodzielnie. Jednak dopóki dziecko jest małe, nic nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku, czujności i tzw. kontroli rodzicielskiej. Wraz z wiekiem i rozwojem dziecka przyjdzie czas na jego większą wolność i odpowiedzialność. Ważne, by mieć pewność, czy nasze dziecko jest w stanie  rozpoznać treści nieodpowiednie dla siebie, czy będzie wiedziało jak zareagować – podkreśla Anna Słaboń, psycholog, dyplomowany coach i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka.

Naucz dziecko weryfikować informacje

Należy wytłumaczyć dziecku, że nie każda znaleziona w Internecie informacja jest wiarygodna i warta zapamiętania. Warto zachęcić najmłodszych do ich weryfikowania na przykład poprzez porównanie treści odnalezionych w sieci z encyklopedią, podręcznikiem lub w rozmowie z osobą dorosłą. Będzie to znakomity pretekst nie tylko do pogłębienia wiedzy, ale także do wspólnych rozmów i szukania informacji na interesujący młodego odkrywcę temat.

Ostrzeż przed fałszywymi przyjaciółmi

Internet to nie tylko źródło zdobywania wiedzy, ale także miejsce spotkań, niestety nie zawsze przyjemnych. Łatwowierność dzieci chętnie wykorzystują oszuści i przestępcy, podając się za inne osoby. Przykre konsekwencje mogą mieć także internetowe znajomości. Należy uświadomić dzieci, że umawianie się z osobą poznaną w wirtualnym świecie wiąże się z dużym niebezpieczeństwem, ponieważ nie musi ona być tym, za kogo się podaje. Dlatego nie należy wierzyć w każde słowo, jakie przeczytamy na monitorze. Wytłumaczmy dziecku, że w przypadku otrzymania takiej propozycji, powinno natychmiast poinformować o tym rodziców. Ewentualne spotkania powinny się odbywać za zgodą opiekunów. Jeśli już wyrazimy na nie zgodę, to zadbajmy, by odbyło sięw miejscu publicznym i w towarzystwie starszej, zaufanej osoby – podkreśla podinsp. Dorota Dąbrowska-Baborz Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Wytłumacz dlaczego należy chronić prywatność

Dzieci poruszając się po Internecie bardzo często nie mają świadomości, że dzielenie się prywatnymi informacjami niesie za sobą duże niebezpieczeństwo. Dziecko powinno zawsze pytać rodziców o zgodę na podanie swoich danych osobowych w Internecie. Tam, gdzie można używać loginu (nicku), warto go stosować. Przede wszystkim należy uczulić najmłodszych, aby nie podawali przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu. Ale nie tylko. Nie powinny też rozmawiać w sieci na temat wyposażenia domu czy o zawodach wykonywanych przez rodziców. Niebezpieczne może być też publikowanie zdjęć pokazujących okolicę zamieszkania dziecka czy innych informacji, które mogłyby pomóc w ich lokalizacji– podkreśla podinsp. Dorota Dąbrowska-Baborz Komendy Głównej Policji.

Ważne, aby wspólnie z dziećmi tworzyć bezpieczną cyberprzestrzeń. W tym celu konieczna jest edukacja najmłodszych nie tylko w domu, ale też w szkole. Nauczyciele i rodzice mogą skorzystać z materiałów dydaktycznych programów społecznych poruszających tematykę bezpieczeństwa, takich jak Akademia Bezpiecznego Puchatka. Dzięki zaangażowaniu szkoły również dzieci z domów, w których nie porusza się tematyki bezpieczeństwa będą mogły surfować po sieci bez obaw. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie www.akademiapuchatka.pl

O Programie
„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest od 10 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Wydziałem Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu KGP. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie około 2 000 000 dzieci. Szczegóły na www.akademiapuchatka.pl

 

Wasze komentarze


wczoraj, 18 godz temu
15
czwartek, 18.4.2019 16:30
czwartek, 18.4.2019 16:18
czwartek, 18.4.2019 11:45
1
czwartek, 18.4.2019 11:00
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Tomograf3D
Tomograf3D
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Majówka na Węgrzech
Majówka na Węgrzech
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie