Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne ruszy w pierwszej połowie stycznia

środa, 19.12.2018 01:35 59860 67

W pierwszej połowie stycznia 2019 roku planowane jest oddanie do użytku Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego, czyli dworca na stacji kolejowej Dzierżoniów Śląski. Taką oficjalną nazwę, mającą kojarzyć się z główną atrakcją turystyczną regionu – Górami Sowimi, ma przyjąć zmodernizowane centrum przesiadkowe.

To jedna z największych dzierżoniowskich inwestycji ostatnich lat. Za kwotę ponad 9 mln złotych odrestaurowano nie tylko zabytkowy budynek dworca, zmienił się także układ komunikacyjny w jego okolicy.
- Obecnie trwa jeszcze odbiór techniczny budynku, procedury powinny zakończyć się w pierwszej połowie stycznia przyszłego roku. Ze stanowisk odjazdowych w Sowiogórskim Centrum Komunikacyjnym korzystać będą nie tylko autobusy miejskie, ale także prywatni przewoźnicy – takich podmiotów funkcjonuje kilkanaście na terenie naszego miasta. Wszyscy zostali zaproszeni do rozmów – informuje burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.
Jedna z firm zadeklarowała organizację komunikacji w imieniu wszystkich prywatnych przewoźników. Przy ul. Sienkiewicza naprzeciwko dworca będzie funkcjonował także postój taksówek.

W wyremontowanym budynku dworca gotowa jest już poczekalnia wraz z automatem biletowym, kącik zabaw dla dzieci, otwarty punkt z książkami - każdy będzie mógł pożyczyć książkę, a także przynieść własną. Do budynku dworca z ul. Batalionów Chłopskich przeniesiona zostanie także siedziba dzierżoniowskich dzielnicowych. Na parterze funkcjonować ma restauracja - lokal jest w pełni wyposażony – kuchnia, lodówki, zamrażarki, stoliki i krzesła.
Pierwsze piętro zaadaptowano na hostel z 34 miejscami noclegowymi (pokoje 4-10 osobowe) i całodobową recepcją - z myślą o turystach indywidualnych i grupach, także wycieczkach szkolnych. Hostel powstał z lokali uzyskanych po wykwaterowaniu do mieszkań komunalnych byłych pracowników kolei i ich rodzin.
Miasto ogłosiło już przetarg na prowadzenie restauracji i hostelu, jednak nie znaleźli się chętni. W kolejnych przetargach działalności te mają zostać rozdzielone. Do czasu rozstrzygnięcia przetargu na prowadzenie hostelu będzie nim zarządzał dzierżoniowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

- Budynek jest nowoczesny i ekologiczny. Dotychczasową kotłownię węglową zastąpiła nowoczesna kotłownia gazowa, wyposażono go w instalacje solarne do podgrzewania wody i instalacje fotowoltaiczne zasilające tablice świetlne z rozkładem jazdy oraz zbiorniki na wodę deszczową, by wykorzystać ją do spłukiwania toalet. Obiekt ocieplono i wymieniono okna - zaznacza burmistrz. 
Przy dworcu wybudowano także parking z pierwszą w mieście stacją do ładowania samochodów elektrycznych, plac zabaw, ścieżki rowerowe, miejsca postojowe dla rowerów, dwa pawilony handlowe. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych – podjazd od strony poczty.

Początki dzierżoniowskiego dworca sięgają 1854 roku, wyróżniał się charakterystyczną dekoracją elewacji - poziomymi białymi pasami na tle czerwonej cegły.
- W początkowej koncepcji elewacja miała nawiązywać do tej historycznej, jednak w trakcie projektowania konserwator zabytków zadecydował o obecnej elewacji, korespondującej z otoczeniem – alejkami i punktami handlowymi – wyjaśnia burmistrz.

 

Miasto podejmowało także rozmowy z PKP na temat modernizacji stacji kolejowej. W zakres prac wchodziłaby wymiana torów, podkładów, remont peronów i przejścia podziemnego. W ostatnim piśmie, z marca 2017 roku, dotyczącym remontu infrastruktury na stacji Dzierżoniów, PKP poinformowało, że w „perspektywie 2014-2020 planowana jest rewitalizacja linii kolejowej nr 137 na odcinku Legnica - Dzierżoniów. Zadanie może zostać sfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Rozpoczęto prace nad opracowaniem studium wykonalności dla tego projektu. Rozwiązania i koncepcje zawarte w studium będą podstawą m. in. do określenia optymalnego wariantu inwestycyjnego w zakresie realizacji projektu”.
- PKP opracowało cztery różne warianty modernizacji. Jeden z nich zakłada możliwość elektryfikacji linii kolejowej, wymaga jednak przebudowy zbyt niskiej obecnie estakady w pobliżu OSiR-u. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie zadeklarowano jeszcze żadnych terminów rozpoczęcia prac. Myślę, że w przyszłym roku po konsultacjach wybrany zostanie konkretny wariant – mówi burmistrz Kucharski. - Zakładam, że obiekt w pełni zatętni życiem po mniej więcej pół roku od otrzymania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, to nie stanie się na drugi dzień. Liczę, że jesienią centrum będzie funkcjonowało na pełnych obrotach. Układ komunikacyjny w mojej opinii jest optymalny, choć jeszcze nie wszyscy stosują się do przepisów. Jeśli jednak w trakcie użytkowania stwierdzimy, że warto coś zmienić, to dokonamy drobnych korekt i zmian.

Aneta Pudło-Kuriata

Przeczytaj komentarze (67)

Komentarze (67)

środa, 19.12.2018 10:35
Nowoczesne ? odwożąc kogoś na pociąg nawet niema gdzie autem zaparkować by wysadzić kogoś z bagażami, 7 stanowisk zrobione na 3 linie autobusów które jeżdzą u nas, z czego wystarczyły by nawet 2 stanowiska. Niema gdzie auta zostawić próbując wysłać paczkę na poczcie polskiej, duży wstrętny blaszak zasłania cały budynek dworca, a peron ? dopiero po remoncie będą się zastanawiać jak podnieść peron i dostosować go do wymogów wysokości do pociągów. Tylko tak patrzę cały czas jaki ciężko się wsiadam tym starszym osobom do tych pociągów. To jest nowoczesne centrum przesiadkowe ? to jest jedna wielka kpina i kompromitacja z nas mieszkańców.
niedziela, 23.12.2018 09:59
Ale jezdnia przeznaczona tylko dla paru autobusów i taksówek (Sienkiewicza) jest _dwupasmowa_, na bogato! A pozostały ruch (nie mały) musi zawijać ślimakiem na drugą jezdnię (Kolejową). Nowocześnie.
sobota, 22.12.2018 21:26
"Nie ma"
środa, 19.12.2018 11:28
Cała prawda o propagandowej inwestycji
piątek, 21.12.2018 01:40
A dach ja był tak został od strony torów kolejowych nie wymieniony na nowy, funduszy na to zabrakło
Jerzy czwartek, 20.12.2018 11:15
Źle oznakowano znaki poziome nie widać zegara wiaty zasłaniają rondo- za dużo znaków jak prywatnie podwiezie się osobę i niepełnosprawnych pod dworzec paranoja
A M czwartek, 20.12.2018 19:25
Wygląda pięknie. Jednak nie majak podjechać bliżej by wysadzić kogos z bagażami. Biznesowi tam zlokalizowanemu ciezko wróżyć sukces. Nie ma jak podjechac na pocztę a restauracja z klientow komunikacji publicznej nie uciagnie.
środa, 19.12.2018 08:50
Elewacja jest okropna!
czwartek, 20.12.2018 18:53
Okropny to jesteś ty w swoim bezguściu
czwartek, 20.12.2018 22:08
mnie sie najbardziej podobala ta cegla co ja ukazali jak tynki zbili
środa, 19.12.2018 20:48
Restauracja hmm... a pamiętacie jaką można kiedyś było dobrą kiełbaskę z grilla na dworcu zjeść?
Tyle w temacie czwartek, 20.12.2018 17:04
kiedys byly lepsze czasy ,czlowiek sie cieszyl wszystkim choc miał "mało"
RAFAŁ środa, 19.12.2018 21:36
Smaczne kielbaski na kartoniku od starszego pana REWELACJA
Klon środa, 19.12.2018 22:29
Bułka z tłuszczem ;) To było to.
Jacek czwartek, 20.12.2018 04:13
Pamiętam jak szło się na basen rano albo ręczną a później ta bułka z tłuszczem. Brzmi komuną ale wspominam smacznie.
Zieniu czwartek, 20.12.2018 11:56
No to muszą pisać chłopaki z mojej klasy sportowej :)
Bułka z tłuszczem po basenie a potem na ręczną na Osir ech piękne czasy pierwsza połowa lat 90 tych .
czwartek, 20.12.2018 03:45
Bardzo fajnie!
czwartek, 20.12.2018 05:51
Jeszcze niech zrobia kino to bede przychodzil na popcorn i cole
Olek. środa, 19.12.2018 18:06
Uważam że pomysł z renowacją infrastruktury komunikacyjnej jest trafiony. Tylko skąd będą przyjeżdżać turyści jak pomijając góry nie mamy nic do zaoferowania i dokąd będziemy odjeżdżac pociągami, autobusami (PKS,MPK), czy taksówkami.
1) Powinien to być projekt zdecydowanie szerzej zakrojony co najmniej do granic powiatu.
2) W projekcie zaangażowane powinny być miejscowości które powinny uczestniczyć w zagospodarowaniu turystycznym naszego regionu.
3) Powinna zostać postawiona na nowo kolejka Srebrnogórska jako jedna z głównych atrakcji powiatu.
4) Poprawiona i rozbudowana infrastruktura drogowa do wszystkich atrakcji gór sowich.
5) Wprowadzenie bezpłatnego transportu do największych i najważniejszych atrakcji turystycznych regionu i gór sowich.
6) Intensywna reklama powiatu jako mocno rozwijającego się regionu turystycznego w mediach ogólnopolskich.
7) Współpraca na najwyższym poziomie z sąsiadującymi powiatami w ramach zwiększania regionu turystycznego o kolejne atrakcje (których w regionie nie brakuje).
Pomysł jak napisałem trafiony, ale rozpoczęty od d... strony i oczywiście bardzo trudny do zrealizowania, ale piękny w moich oczach.
Już widzę nagłówki w gazetach, telewizji, internecie
"Powiat dzierżoniowski wzorem rozwoju turystycznego kraju, mnóstwo ludzi wraca po tułaczce za chlebem na stare śmieci z dumą w sercu, utożsamiając się z regionem i jego mieszkańcami.
:( Szkoda że to tylko marzenie.
środa, 19.12.2018 21:35
to nczy marzenia? raczej pieniądze
Kolejarz środa, 19.12.2018 19:03
Rewitalizacja lini kolejowejxnr 137 to wielka ściema za 65 mln złotych dla porównania linia kolejowa ze swidnicy na zagórze śląskie dostanie 225 mln złorych
Pasażer! środa, 19.12.2018 20:23
Za te pieniądze wyremontują przejazdu, kilka dworców i część podkładów. :D
... środa, 19.12.2018 06:34
Może doczekamy w nowoczesnym Dzierżoniowie Pendolino i 30 minut do Wrocławia...
środa, 19.12.2018 09:10
DDZ leży poza głównymi szlakami PKP wiec zawsze bedzie dojazd albo do Jaworzyny z przesiadką lub długim i nie uzasadnionym postojem ale bez przesiadki, albo do Kamieńca z przesiadką.Tam są węzły PKP i tak już pozostanie. wiec czas przejazdu można skrócić do max 2 godzin. Pociąg staje przy każdej budce wiec nie da się szybciej . Jeśli kiedykolwiek zelektryfikują te linie to po to aby towary typu węgiel transportować taniej do miast na tej linii. Będziesz wciąż jechał do Wroca 2 godziny i 4 do Warszawy potem. Samochód wciąż bedzie szybszy
Pasażer! środa, 19.12.2018 15:24
Po elekryfikacji czas przejazdu wynosiłby 69min (77km)
środa, 19.12.2018 19:34
+ 15 na "obrócenie" skaldu w jaworzynie i mamy 105 minut
Pasażer! środa, 19.12.2018 20:21
Na co ci 15min , wystarczy 5 ( wliczone już) na przejście do drugiej kabiny.
środa, 19.12.2018 19:58
Pięknie jest
Mikrobi/Wafel środa, 19.12.2018 12:18
Ja mam pytanie czemu całą noc w lokomotywie chodzi silnik i ekolodzy się tego nie czepiają ale jak ja odpalę auto na 5 minut to i odśnieżę to dostane mandat.
KD środa, 19.12.2018 19:54
Nie w lokomotywie lecz w szynobusie który nocuje w Dzierzoniowie a silnika nie gasimy poniewaz chcemy miec cieplo w szynobusie gdy nocujemy w waszym miesce aby rano pierwszy kurs obsłuzyc.
Tyle w temacie środa, 19.12.2018 17:34
dokladnie tak jest mieszkam kolo PKP i nie raz nawet 1,45 potrafi chodzić silnik ! kto za to paliwo placi ????
Lokomotyw środa, 19.12.2018 18:35
Silnik chodzi dla sprężarki powietrza. Bo gdyby miał ruszyć to mogłoby się okazać że jednak nie ruszy... hamulce by się zablokowały
pytam sie środa, 19.12.2018 19:35
nie kumam ! to jak np nie chodzi 1 dzień to zeby ruszyc musi sie " namyślać" ponad godzine czy ruszy ?
środa, 19.12.2018 05:55
W październiku miało być otwarcie
autor środa, 19.12.2018 19:11
Pierwsze plany były, że w połowie Września bedzie gotowe.
środa, 19.12.2018 18:26
przepięknie
środa, 19.12.2018 14:48
czyli cofamy się do PRL. Więzienne prycze, szafki metalowe na kluczyk, brak prysznica czy nawet toalety w pokoju. Brawo, barwo. Tylko kto przy zdrowych zmysłach wynajmie taki pokój. Panie Burmistrzu te czasy dawno minęły, a żeby to służyło jako hostel to najpierw muszą być jakieś atrakcje w Dzierżoniowie. Zbliża się zima, to może zrobimy tam noclegownie dla bezdomnych, przynajmniej nie będzie puste stało.
Oj coś słabo w tym naszym mieście z przemyślanymi inwestycjami, bo postawić czy wyremontować zawsze można i nawet trzeba, ale co potem to już niech się martwią inni, jakoś to będzie
gir środa, 19.12.2018 13:17
Co stało się, że budynek nie został obłożony klinkierem, tak jak prezentowano to na filmiku zapowiadanym remont. Filmik z takiej perspektywy pokazywał dworzec, że budynek był odpowiednio wyeksponowany. Natomiast teraz postawione w bezsensownej ilości, wiaty zasłaniają go. To co wybudowano to potworek!!! Ilość miejsc przystankowych prawie pobiła wrocławski dworzec. Widziałem koncepcję dzierżoniowskiej firmy Biodom, o niebo lepsza, niż to co powstało!!! Dlaczego Panie Burmistrzu nie promuje się lokalnych przedsiębiorstw?!
Maria środa, 19.12.2018 12:17
Nie wiedziałem że mamy góry sowiogóry. Sowiogorskie? Język polski trudna język.
środa, 19.12.2018 13:09
Tak, sowiogórskie. Podobnie jak są np. porty czarnomorskie. Jeśli język polski jest dla ciebie trudny to poświęć więcej czasu na jego naukę.
Beata środa, 19.12.2018 13:08
Wieje chlodem. Ta biel odstrasza, malo przytulne wnetrze
Ciekawska środa, 19.12.2018 03:27
Projekt trwa od jakiegos czasu - dziwne ze miasto nie ma podpisanej zadnej umowy na wynajem lokali przygotowanych za tyle pieniedzy. Oj zeby nie skonczylo sie na dumnej nazwie I obiekcie swiecacym pustkami. Linia do Bielawy ostatnia deska ratunku ; )
Kasia środa, 19.12.2018 08:01
Haha Bielawa nigdy się nie doczeka tego luksusu I bardzo dobrze :D
środa, 19.12.2018 12:42
W Bielawie dworzec niepotrzebny. Mamy PKS I taryfy.
tak tak środa, 19.12.2018 17:32
taryfy drogie oj drogie
środa, 19.12.2018 11:44
Architekturę głównego budynku (zabytkowego!) dostosowano do nowo budowanych drobiazgów takich jak kiosk czy alejka? Czy pan burmistrz liczy na to że ktoś to łyknie? Serio?
środa, 19.12.2018 11:46
"Układ komunikacyjny w mojej opinii jest optymalny". ROTFL!!!
eSTe! środa, 19.12.2018 11:52
Gdzie tam dzielnicowych nie zasługują na taką siedzibę! 3P!
środa, 19.12.2018 09:44
Po kilku latach jak dym z kominów to okadzi będzie wyglądało wstrętnie jak dawniej za komuny.
środa, 19.12.2018 11:57
Poczekaj aż miejscowe patusy oznaczą te ściany sprejami, jak psy szczając na drzewa.
Gość środa, 19.12.2018 09:46
Jeżeli chodzi o nazwę, to co ma Dzierżoniów wspólnego z Górami Sowimi?!? Bielawa, Pieszyce, Walim - w porządku, ale Dzierżoniów?...
środa, 19.12.2018 11:55
Na przedwojennych niemieckich widokówkach podpisywano "Reichenbach, Eulengebirge", więc tak, Dzierżoniów jest częścią regionu sowiogórskiego. Natomiast nazwa "Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne" jest moim zdaniem na wyrost, podobnje jak "Jezioro Bielawskie". Prowincjonalna megalomania.
środa, 19.12.2018 10:17
Dzierzoniow jest najwiekszym miastem w poblizu gor sowich. Patologiczne wioski ktore wymieniles, moga byc tylko atrakcja turystyczna jako skanseny PRLu
Facio środa, 19.12.2018 10:45
Dzierżoniów jest w pobliżu podgórskich miast (Bielawy i Pieszyc) - może o to chodziło autorom nowej nazwy stacji Dzierżoniów Śląski?
Mieszkanka Dzierżoniowa :) środa, 19.12.2018 05:34
Dworzec pierwsza klasa...teraz się miło będzie podróżować z takiego dworca...Pozdrawiam
autor środa, 19.12.2018 10:03
Żeby podróżować z tego dworca, to njpierw muszą przyjeżdżać i odjeżdżać pociągi, a o tym niestety nie pomyślano. Nazwa tego miejsca brzmi dumnie "Centrum Przesiadkowe", tylko z czego i do czego się przesiadać?, do Otmuchowa ciężko się dostać.
Gość środa, 19.12.2018 10:48
Dokładnie! Klasyczny przerost formy nad treścią. Z obiektu korzysta maksymalnie 100 osób dziennie, ale za to nazwa SCK brzmi dumnie:-) Zbity z surowych desek wychodek też można nazwać Ekologiczna Toaleta Średniogabarytowa...
marek franek środa, 19.12.2018 09:46
Daje kilka dni i Dzierżoniowska Cebula zostawi podpis na ścianie dworca.
MSP DZA środa, 19.12.2018 09:19
Ludzie, cieszcie się, że macie coś takiego, bo w Ząbkowicach psy siurami szczekają, konie na palcach gwiżdżą bo włodarz postanowił w zadłużonej na potęgę gminie postawić kryty basen za ponad 16 mln ale dojechać do tego basenu już nie będzie czym, a dworzec przypomina parodię a przecież też są w Ząbkowicach i okolicach atrakcje turystyczne
środa, 19.12.2018 08:34
Historyczna elewacja była o wiele ciekawsza.Spaprana robota!
Facio środa, 19.12.2018 07:48
Remont na plus, tylko ta straszna, biała elewacja! No i nazwa brzmi śmiesznie, bo przez tę stację przejeżdża dziennie +/- 10 szynobusów...
środa, 19.12.2018 09:10
syf z kominów przyprószy i bedzie szara jak reszta okolicy
n. środa, 19.12.2018 08:16
A jaka elewacja byłaby odpowiednia? Pstrokata, jak wszystkie okoliczne bloki?
Na reszcie postawiono na elegancje i prostotę. Dworzec wygląda bardzo dobrze i nowocześnie.
środa, 19.12.2018 09:11
Skoro to zabytkowy budynek, powinni zostawić czystą cegłę, bez tynku. Byłoby dużo ładniej.
środa, 19.12.2018 12:03
"Czysta cegła" była zbyt zniszczona i poobijana. Bez tynku ściany bardzo szybko by zmurszały. Poszukaj zdjęć z remontu i się przyjrzyj.
Jozek z Uciechowa. środa, 19.12.2018 09:08
Jednemu nie pasuje kolor, drugiemu poslizg otwarcia. Ludzie nie potraficie sie cieszyc, tylko narzekac! Lza w oku sie kreci, jak czlek sobie wspomni jedzenie w restauracji, piwo i atmosfere 45 lat temu!
środa, 19.12.2018 08:07
kilkanaście tysięcy netto miesięcznie za wynajmowanie więziennych pryczy ?