75. rocznica Rzezi Wołyńskiej

sobota, 14.7.2018 11:00 1037 0

Kresowianie dzierżoniowscy godnie i uroczyście uczcili pamięć Polaków bestialsko pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN - UPA, w związku z 75. rocznicą Krwawej Niedzieli będącej kulminacją Rzezi Wołyńskiej, a także obchodzonym po raz drugi Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach pod hasłem: " Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary.".

Obchody rozpoczęły się w niedzielę 8 lipca w kościele pw. Królowej Różańca Świętego uroczystą , koncelebrowaną mszą św. w intencji pomordowanych duchownych i osób cywilnych na Wołyniu i pozostałych ziemiach kresowych. Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe wystawione przez: Gminny Związek Kombatantów, Stowarzyszenie Dzieci Wojny i Stowarzyszenie Kresowian. W obchodach uczestniczyły władze administracyjne i samorządowe Dzierżoniowa, Bielawy, powiatu i gminy Dzierżoniów, a także delegacje organizacji pozarządowych, społecznych i politycznych, mieszkańcy miasta i okolic. Mszę św. zakończono wspólnym odśpiewaniem "Boże, coś Polskę".

Po nabożeństwie uczestnicy udali się w procesji pod pomnik (obok kościoła) upamiętniający pomordowanych przez banderowców duchownych w latach 1939 - 1947. Tam na wstępie wysłuchano hymnu państwowego, Apelu Pamięci o martyrologii duchownych kresowych, wspomniano o niedokończonych mszach wołyńskich, modlono się w intencji wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy wysłuchano i zaśpiewano "Rotę".

Prezes Stowarzyszenia Kresowian podziękował wszystkim za liczny udział w uroczystościach, pamięć o Rodakach, oddanie hołdu pomordowanym i złożenie kwiatów, a także za wspólną modlitwę. Księdzu prałatowi Zygmuntowi Kokoszce za uroczystą oprawę liturgii nawiązującą do 75. rocznicy Krwawej Niedzieli i coroczne goszczenie Kresowian w swojej świątyni. Ksiądz prałat w odpowiedzi zaprosił wszystkich na kolejną rocznicę ludobójstwa za rok.

11 lipca, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, Kresowianie, ich potomkowie, a także osoby pragnące uczcić pamięć Rodaków, władze miasta, powiatu, gminy i Bielawy oraz duchowni, w otoczeniu pocztów sztandarowych spotkali się na cmentarzu komunalnym przy pomniku upamiętniającym pomordowanych Polaków na Kresach. Prezes Stowarzyszenia Kresowian otwierając spotkanie, w serdecznych słowach powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystościach rocznicowych ludobójstwa kresowego dokonanego przez ukraińskich bandytów spod znaku OUN - UPA 75 lat temu.

Po wysłuchaniu hymnu wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do genezy ludobójstwa i hasła przewodniego towarzyszącego uroczystościom. "Uroczyste obchody, w których uczestniczymy, mają przywrócić Polakom pamięć zbiorową o ludobójstwie na Kresach, zwłaszcza, że po stronie ukraińskiej polityka pamięci jest całkowicie odmienna i z pewnością nie sprzyja pojednaniu. My nie chcemy się mścić i nie pragniemy odwetu. Chcemy i pragniemy postępować zgodnie z prawdą historyczną. Polacy coraz lepiej rozumieją, w jaki istotny sposób zapisała się UPA w historycznej świadomości Polaków, a w jaki Ukraińców. Trzeba odróżnić jasne karty historii od ciemnych. Chcemy budować pojednanie , ale na prawdzie. Dobro nazywać dobrem, a zło złem.". Wspomniał też o centralnych uroczystościach rocznicowych w Warszawie i udziale delegacji Kresowian w tych uroczystościach, o oddzielnych wizytach prezydentów - Polski w Łucku na Wołyniu i Ukrainy w Sahryniu na Lubelszczyźnie.

Następnie odczytany został Apel Pamięci oraz wzruszający wiersz pt. "Wołyń 1943" autorstwa Lecha Makowieckiego , dedykowany ofiarom Krwawej Niedzieli. Odmówienie modlitwy w intencji pomordowanych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz odśpiewanie "Roty" zakończyło uroczystości przy pomniku.

Prowadzący spotkanie serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom m.in. władzom miasta, powiatu, gminy oraz Bielawy, organizacjom kombatanckim i pozarządowym, mieszkańcom, Kresowianom za przybycie, udział, kwiaty i znicze. Księżom za wspólna modlitwę, pocztom sztandarowym i żołnierzom z 22 Podkarpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka i Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej "Szpica" za zaciągnięcie warty honorowej przy pomniku oraz mediom.

Florian Kuriata

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)