25.05. Beatlesowskie granie Marka Cieśli w Bielawie

wtorek, 22.5.2018 11:38 2002 2

25 maja (piątek) 2018 r. o godz. 18.00 na dziedzińcu przed Miejską Biblioteką Publiczną w Bielawie przy ul. Piatowskiej 19c (dziedziniec Art-Inkubatora) odbędzie się koncert Beatlesowskie granie Marka Ciesli. Marek Cieśla zagra izaśpiewa piosenki Beatlesów po polsku według własnego przekładu i aranżacji. Zapraszamy wstęp wolny. Marek Cieśla jest znanym malarzem, śpiewa i gra. Pisze również wiersze. Jego wiersze ukazały się m.in. w bielawskim wydawnictwie bibliotecznym Bibliotheca Bielaviana w 2013 r. w tomiku Im... serii literackiej Sudecka poezja i proza V.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

wtorek, 22.05.2018 17:18
Wszechstronny pan. Muzyk, malarz, poeta i bardzo skromny. Wszystkiego najlepszego!!!
JADZIA BYŁA NARZECZONA JOHNA wtorek, 22.05.2018 12:38
Pan Marek ma prawa autorskie do publicznych wstąpień, bo je kupił od Johna Lennona.

Ale na wszelki wypadek można powiedzieć, że:

Nie przebrzmiały jeszcze echa Europejskiego Kongresu Kultury, na którym intelektualiści snuli wizję wolnej kultury bez ograniczeń, kiedy ich marzenia zostały brutalnie sprowadzone na ziemię przez eurourzędników. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów Unii Europejskiej zdecydowała o przedłużeniu ochrony praw wykonawców i producentów muzycznych z 50 do 70 lat od chwili publikacji. Państwa członkowskie mają dwa lata na wprowadzenie zmian w swoim prawodawstwie.

Oznacza to, że wiele nagrań z przełomu lat 50. i 60. pozostanie jeszcze przez 20 lat własnością wytwórni płytowych i trzeba będzie za nie nadal płacić bez względu na to, czy wygasną prawa autorów muzyki i tekstu. A stawka jest wysoka: na początku lat 60. ukazywały się pierwsze albumy The Beatles i The Rolling Stones, piosenki Cliffa Richarda i Charles'a Aznavoura. W Polsce nagrywali jazzmani tej miary co Krzysztof Komeda i Michał Urbaniak, w muzyce poważnej zaczynali kariery tenor Wiesław Ochman i pianistka Regina Smendzianka. Ich nagrania będą nadal chronione, nawet jeśli wygasną prawa autorskie kompozytorów czy librecistów. Przykład: Ochman śpiewający arie z oper Moniuszki.