Sprawa jedenastu - nowa książka prof. Andrzeja Friszkego

czwartek, 4.1.2018 08:59 1588 0

Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ "Solidarność" i KSS KOR 1981-1984

Prof. Andrzej Friszke 

Rok 1981. Komuniści tracą grunt pod nogami. Władze robią wszystko, by odzyskać kontrolę nad państwem. 13 grudnia wprowadzony zostaje stan wojenny. Niewiele później ruszają przygotowania do – w zamierzeniu władz – największego procesu politycznego tego okresu PRL.

Śledztwo lat 1981-1984 wymierzone przeciwko przywódcom opozycji staje się najważniejszą sprawą karną epoki. O próbę obalenia przemocą ustroju PRL zostają oskarżeni m.in. Jacek Kuroń, Adam Michnik i Zbigniew Romaszewski. Cel działań jest jednoznaczny- i skompromitowanie Solidarności i odebranie jej społecznej legitymizacji. Swój sprzeciw wobec procesu wyraża Kościół Katolicki, a europejskie rządy zachodnie są zaniepokojone. Rozpoczyna się gra polityczna o zakres i sens procesu, a też przyszłość Polski, między władzami PRL, Kościołem i uwięzionymi, których postawa ma zasadnicze znaczenie.

„To nie jest książka wyłącznie o „sprawie” jedenastu prominentnych działaczy opozycji demokratycznej z lat 1981-1984. Jest przede wszystkim o władzy i stosowanych przez nią ponadczasowych sposobach walki z przeciwnikami politycznymi, zakłamanej propagandzie, zastraszaniu, przemocy psychicznej i fizycznej, łamaniu praw obywatelskich, zmuszaniu do wyjazdu, uwięzieniu i pokazowych procesach.
Książka jest nie tylko doskonale udokumentowanym i świetnie napisanym, jak zawsze u Andrzeja Friszke, opisem niedawnej przeszłości, której bohaterowie są wciąż czynni w życiu publicznym, ale też przekonującą przestrogą.”

Jerzy Kochanowski

Dodaj komentarz

Komentarze (0)