Oficjalne stanowisko Bielawskiego Ruchu Obywatelskiego w sprawie zmian ulic w Bielawie

poniedziałek, 15.5.2017 12:37 3157 6

Jak państwu wiadomo, podczas ostatniej sesji radni odstąpili od procedowania nad uchwałami dotyczącymi zmian nazw ulic. W oczekiwaniu na ich opinie i decyzję radny Jarosław Florczak złożył w biurze Rady wniosek z propozycjami Bielawskiego Ruchu Obywatelskiego. W naszym odczuciu zmiany powinny być jak najmniej kosztowne dla mieszkańców, a tym samym i dla Gminy. Poniżej treść wniosku:

Szanowny Panie Przewodniczący
W związku z przedłużeniem prac nad zmianami nazw ulic w Bielawie przedkładam stanowisko Bielawskiego Ruchu Obywatelskiego w tej kwestii. Są to propozycje związane ze zmianą nazw niektórych ulic oraz propozycje działań w formie konsultacji z mieszkańcami. Pragnę poinformować, że stanowisko to podzielam w całości i proszę aby było ono traktowane jako mój wniosek do dyskusji.

1. W przypadku ul. Generała Zygmunta Berlinga proponuje się przeprowadzenie powszechnych konsultacji społecznych w formie tradycyjnej i elektronicznej. Wskazanie pod głosownie co najmniej 3 propozycji nazw ulic, w tym z uwzględnieniem propozycji zgłaszanych wcześniej przez mieszkańców, tj. Aleja Najświętszej Maryi Panny. Konsultacje społeczne powszechne motywuje się niewielką liczbą mieszkańców tychże ulic oraz faktem iż jest to jedna z głównych arterii miasta. Jeżeli, któraś z propozycji uzyska 50%+1 głosów osób biorących w badaniu, to jest to wiążąca nazwa i winna być przyjęta jednogłośnie przez Radnych. Jeżeli natomiast żadna z ulic nie uzyska 50%+1 głosów osób biorących w badaniu, to wtedy Radnym przekazuje się informację o liczbie głosów uzyskanych przez daną propozycję oraz listę propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. Radni głosują według własnego rozeznania.

2. W przypadku Osiedla XXV-lecia PRL proponuje się zmianę nazwy na Osiedle XXV-lecia. Są w Polsce przypadki podobnych zmian, które zostały zatwierdzone.

3. W przypadku ul. Jana Hempla, ul. 22-lipca i ul. 9-go maja proponuje się pozostawienie nazw bez zmiany, a zmienić jedynie uzasadnienia: Jana Hempla (proponujemy, by zostawić tą nazwę, a jako jej patrona ustanowić Jana (Mariana) Hempla, przedwojennego generała, szefa sztabu I Armii, a potem VI dywizji w wojnie polsko-bolszewickiej, trzykrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych) 22-go lipca (proponujemy by nazwa ta nie upamiętniała manifestu PKWN z 1944 r., a nadanie w 1807 r. w Dreźnie przez Napoleona Bonaparte Konstytucji Księstwu Warszawskiemu i wprowadzenie jednocześnie Kodeksu Napoleona, który był pierwszym cywilnym kodeksem na ziemiach polskich) 9-go maja - Dzień Europy (proponujemy, by zostawić tą nazwę jako upamiętnienie przedstawienia tego dnia w 1950 r. przez Roberta Schumana planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która z biegiem czasu przekształciła się w Unię Europejską)

4. W przypadku pozostałych ulic proponuje się przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych w formie tradycyjnej z mieszkańcami ulic: wskazanie 3 propozycji nazw ulic oraz umożliwienie zgłoszenia innej nazwy. Jeżeli, któraś z propozycji uzyska 50%+1 głosów osób biorących w badaniu, to jest to wiążąca nazwa i winna być przyjęta jednogłośnie przez Radnych. Jeżeli natomiast żadna z ulic nie uzyska 50%+1 głosów osób biorących w badaniu, to wtedy Radnym przekazuje się informację o liczbie głosów uzyskanych przez daną propozycję oraz listę propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. Radni głosują według własnego rozeznania.

5. Jeśli chodzi o nazwę ronda przy ulicach Waryńskiego i Ostroszowickiej, proponujemy aby pozostało jako rondo Plac Kościelny. Jest to nazwa funkcjonująca od wielu lat i choć była czasowo zmieniona na Pl. Obrońców Stalingardu, mieszkańcy nadal używali nazewnictwa Plac Kościelny.

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

prawy poniedziałek, 15.05.2017 14:01
Pan mi zmienisz "nowe" uzasadnienie, a i tak większości, z wyjątkiem maluczkich będzie się to kojarzyło tylko z PRL. A więc to wszystkie "przemalowania - podkładu" są bez sensu i sprzeczne z Ustawą. nie dekomunizują mózgu
poniedziałek, 15.05.2017 21:03
Jak ktoś ma zryty mózg to żadna zmiana nazwy nic nie zmieni. I to nie nazwy należy zmieniać ale tych wszystkich ze zrytymi mózgami.
poniedziałek, 15.05.2017 18:01
Ta propozycja to typowe robienie z tata wariata. Wszyscy wiedzą o jakiego Hempla czy o jakie daty chodzi. Równie głupia jest propozycja z osiedlem. Jeśli usuniemy "PRL" to ja pytam o jakie 25-lecie chodzi? 25-lecie czego? Nazwa staje się logicznie niekompletna i pozbawiona sensu.
poniedziałek, 15.05.2017 20:59
Na przykład XXV lecie tzw. Ziem Zachodnich, końca wojny, Polski powojennej, polskiej Bielawy. Dla kolejnych pokoleń nazwa ta na pewno nie będzie się kojarzyła z PRL jeżeli tego nie będzie w nazwie. Bo nawet teraz nikt nie mówi pełnej nazwy tylko korzysta ze skrótu np. gdzie to jest? - na osiedlu XXV lecia.
Zlotowka poniedziałek, 15.05.2017 17:30
Zgadzam sie z uzasadnieniem p.Florczaka mniejsze koszty ,a w histori daty i nazwiska sa oceniane po latach ,kto z mlodziezy wie kim byl ,Berling,Warynski,Hempel (5 wybitnych ludzi o tym imieniu i nazwisku) a wszystko dla tzw.prawdy ,tylko czyjej??
Henryk poniedziałek, 15.05.2017 16:38
Najlepiej nazwać wszystkie bliższe kościołowi ,bo i tak się wszystko zakończy.