Stanowisko dolnośląskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie 73. rocznicy Bitwy Pod Lenino

środa, 12.10.2016 10:00 2401 10

W dniu 12 października obchodzimy 73 Rocznicę bitwy Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego pod Lenino. Bitwa ta była „chrztem bojowym” I Armii Wojska Polskiego i początkiem szlaku bojowego polskiego żołnierza od Lenino do Berlina. Szlak ten został  usłany ofiarami Polaków, którzy stanęli do walki z hitlerowskim agresorem.

Żołnierze I Armii Wojska Polskiego rekrutowali się z ludności wschodnich terenów przedwojennej Polski, którzy zostali zesłani przez represyjne władze ZSRR do obozów  pracy na daleki wschód Rosji. Ich przystąpienie do polskiej armii formowanej w ZSRR często było dla nich wyzwoleniem od represji i niewolniczej ciężkiej pracy. 

W dzisiejszej Polsce, gdzie codziennie spotykamy się z wypaczaniem  wojennej i powojennej historii Polski walczymy  o pamięć i szacunek dla żyjących i nieżyjących Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, upominamy się o prawdę historyczną, która ukazuje tych żołnierzy, jako wyzwolicieli naszego kraju.

Polska, jak nigdy dotąd, potrzebuje budowania swojej przyszłości i  tożsamości na prawdzie, a to oznacza, że nie możemy Polaków dzielić na dobrych i złych, prawych i wyklętych, godnych i niegodnych.  Taka polityka zaprowadzi nas na manowce.

Rada Dolnośląska Sojuszu Lewicy Demokratycznej z całym szacunkiem i należytym uznaniem dziękuje Żołnierzom I Armii Wojska Polskiego za Waszą honorową i bohaterską walkę o wolną Polskę przeciw hitlerowskiemu agresorowi.

Chwała Bohaterom!

            Marek Dyduch
Przewodniczący SLD na Dolnym Śląsku

Przeczytaj komentarze (10)

Komentarze (10)

oszukany wyborca PO czwartek, 13.10.2016 20:17
Ze skrajności w skrajność , to domena oszołomów .
emi czwartek, 13.10.2016 10:37
Szanowny Panie, do jakiej grupy zaliczyłby Pan Polaków którzy w latach 50 przesłuchiwali i skazywali na śmierć żołnierzy AK? Dlaczego nikt ich nie rozliczył, dlaczego ich nazwiska sa tak głęboko zakonspirowane,że nawet po latach nie można ich nazwać z imienia i nazwiska?
ENDRIU czwartek, 13.10.2016 07:31
Ciekawy jestem w jakiej to dziedzinie udzielal porad pan Dyduch za rzadow w Bielawie poprzedniego Burmistrza oraz ile to kosztowalo podatnikow.Teraz czasy inne -dobrze wiec zaistniec w przestrzeni publicznej nawet jako ekspert od historii a nie tylko ekonomi jak to mialo miejsce swego czasu w Bielawie.
środa, 12.10.2016 13:14
To prawda szeregowy żołnierz walczył z hitlerowskim okupantem- ale Komuch zapomniał ze zamieniono jednego zaborce na drugiego i przez dzisiątki lat Tzw PRL to był sowiecki łagier dla polaków o nieco złagodzonym rygorze, i nie miało to nic współnego z wolnościa - wiec nie ma co świetowac.
oBSERWATOR środa, 12.10.2016 13:32
Spojrzyj w lustro... i co...zauważyłeś? aleś ty...g...i!Kto cię tak nafaszerował? Cyba ...pisiory!
środa, 12.10.2016 21:07
No to bo jak ktoś ma swoje zdanie to od razu takiej osobie przypisuje się sympatię dla PiSu. Dobrze że na te PO PISY SWETRY NOWOCZESNE same Janusze i Grażyny po 60-ce a nawet po 70-ce. Potem nikt nie będzie na te partie głosował.
środa, 12.10.2016 17:29
ten oboz zafundowali nam wodzusie angli i ameryki:):)
stary komunista środa, 12.10.2016 11:05
Rozsądne stanowisko SLD. Jednak zacietrzewienie prawicy sięga granicy obłędu. A co niektórzy z prawej strony już sami nie wiedza o co im chodzi. Na przykładzie Bielawy widać, że obchodzimy ważne rocznice i zapominamy wymieniać kto i jakie miał zasługi w wyzwalaniu Polski. Wszyscy zbowidowcy którzy chodzili najeść się do Ludowego Wojska Polskiego. Gdy dorośli wykształcili się w socjalistycznej ojczyźnie, pracowali dla niej i brali udział czynach społecznych nagle stali się zbowidowcami AK z Matka Boską w klapie.
Mlody komunista. środa, 12.10.2016 11:29
Takiego to warto posluchac!
czwartek, 13.10.2016 02:16
Adam Lizakowski shared Żyłem w PRL's photo.
September 19 at 8:14am ·

Bitwa pod Lenino

W nocy z 13 na 14 października 1943 roku. nastąpiło natarcie przez polską dywizję na niemiecką linię obrony. Straty dywizji kościuszkowskiej poniesione w dwudniowej bitwie pod białoruską wsią Lenino były bardzo duże. Z jej szeregów ubyło ponad 3 tysiące żołnierzy, z czego 510 poległych, 1776 rannych, ponad 650 zaginęło bez wieści, 116 dostało się natomiast do niemieckiej niewoli. Straty własne dywizji kościuszkowskiej wyniosły blisko 24% stanu osobowego i procentowo przewyższały straty 2 Korpusu Polskiego poniesione w walkach o Monte Cassino w maju 1944 roku we Włoszech.

Ojciec walczył pod Lenino



po zdobyciu Berlina został
osadnikiem wojskowym u podnóża

Wielkiej Sowy;


syn z wypiekani na twarzy podchodził w stronę stołu
posłuchać opowieści żołnierzy
o wojnie,
o wielu bitwach
rozegranych pomiędzy butelkami
taniego wina pitego w szklankach po musztardzie
talerzykami z niedojedzonym śledziem
talerzami z chlebem
wśród noży, widelców i łyżek
popielniczek wypełnionych petami.

Przez niedomknięte okno zaglądała jesień
kot szedł po cieniu muru, aby nie obudzić
zmęczonych bitwą żołnierzy
półleżących na stołach,
półsiedzących na krzesłach.


Trzydzieści lat później nad
oceanem Spokojnym
w drewnianym mieście świętego Franciszka
patrząc ze Złotego Mostu
na namalowany na ciemnoniebiesko ocean
czerwone słońce
chowające się za Angles Island


Syn rozmyślał o bitwach ojca