O sukcesie gminy decyduje wizja rozwoju

wtorek, 26.1.2016 09:25 2143 2

Gminy zabiegają o nowe inwestycje i podnoszą standardy obsługi przedsiębiorców. Działania te powinny być przemyślane i wpisane w długofalowy plan, zmierzający do realizacji ambitnej wizji rozwoju. Najlepsze wizje i strategie zmierzające do ich realizacji mają szansę stać się wzorem dla gmin z całej Polski w nowej edycji konkursu „Gmina Fair Play” 2016.

Tworzenie strategii rozwoju to dobra praktyka samorządów, lecz nie idzie to jeszcze z tworzeniem  ambitnych wizji rozwoju i dążeniem do ich realizacji - wynika z obserwacji Fundacji „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” przy KIG. Instytut od ponad 15 lat współpracuje z samorządami w ramach projektów rozwojowych, dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej i konkursu „Gmina Fair Play”. Chce zachęcić gminy do planowania rozwoju w dłuższej perspektywie, dlatego rozpoczynająca się jubileuszowa XV edycja konkursu „Gmina Fair Play” odbywa się pod hasłem „Samorząd z wizją”.

 

Samorząd z wizją

Obecnie w wielu gminach inwestorzy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony władz lokalnych. Samorządy aktywnie pomagają im na każdym etapie, np. w pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników czy w zakresie infrastruktury.

15 lat temu, gdy rozpoczynaliśmy współpracę z gminami, brakowało powszechnego przekonania, że gminy są odpowiedzialne za właściwą sprzedaż swoich zasobów i za właściwe podejście do inwestorów – przypomina dr Mieczysław Bąk, prezes Fundacji. 

Polskie gminy doszły do punktu, w którym zaczynają dostrzegać potrzebę zweryfikowania swoich długofalowych priorytetów, którym podporządkowane są plany strategiczne i  dzięki którym rozwój  gminy jest płynny i spójny, uwzględniający przyszłe wyzwania. Ważne jest dla nich, by rodzaj pozyskiwanych inwestycji pokrywał się z długoterminowymi potrzebami społeczności lokalnej i regionu, m.in. w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy, warunków życia mieszkańców, zaspokajania ambicji zawodowych czy podnoszenia atrakcyjności regionu.

 

Konkurs z tradycją

 

Samorządy, które mają konkretną i perspektywiczną wizję swojego rozwoju, mogą się nią pochwalić przed całą Polską. To z myślą o nich odbywa się XV edycja Konkursu „Gmina Fair Play”, której motto brzmi „Samorząd z wizją”. Celem konkursu jest docenienie tych polskich gmin, które potrafiły wypracować ambitną wizję stanu docelowego i ją realizują, które  świadomie planują swój rozwój, a ich działania bazują na zrozumieniu potrzeb inwestora i społeczności lokalnej oraz wypracowaniu obopólnych korzyści. Organizatorzy szczególną wagę podczas weryfikacji uczestników będą przywiązywać do planów na przyszłość, możliwości ich realizacji i spójności z potrzebami gminy. 

Samorząd z wizją już na etapie planowania inwestycji dba, by jej pozytywne efekty były odczuwalne przez wiele lat, a powstała inwestycja była impulsem do dalszego rozwoju regionu – dodaje dr Mieczysław Bąk.

Na przestrzeni lat gminy-laureaci znacznie rozwinęły standardy obsługi inwestorów i podniosły swoją atrakcyjność inwestycyjną. Na ich terenach zrealizowano lub realizuje się duże inwestycje, także kluczowe w skali regionu czy inwestycje indywidualne wpływające na zwiększenie potencjału rozwojowego danej gminy. Wyróżnione gminy dają dobry przykład pozostałym samorządom i są promowane wśród potencjalnych inwestorów w całej Polsce, a także za granicą, m.in. podczas misji gospodarczych organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą, przy której konkurs jest afiliowany.

Więcej informacji o samorządach i jubileuszowej edycji konkursu na www.gmina.fairplay.pl.

 

mat. pras. 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

wtorek, 26.01.2016 16:21
wizjonerów przybywa a miejsc pracy ubywa-sukcesem gminy to rozwoj przedsiebiorstw i dobrze opłacanych miejsc pracy-a do tego nie potrzeba wizji tylko stworzenia warunków do opłacalnych inwestycji-a nie opracowania g-wno wartych programów
wtorek, 26.01.2016 15:43
Jedynym sukcesem gminy bielawa jest wzrost urzedników z 28 po wojnie do 280 aktualnie-odwrotnie proporcjonalnie zniszczono rzemiosło polski handel i przemysł-i jak zabraknie emerytów lub świadczenia bedą niskie to pozegnamy i miasto