Powiat dzierżoniowski: Bezpłatne porady prawne

piątek, 18.12.2015 08:58 5412 4

Od nowego roku w naszym powiecie ruszą cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Dwa będą działały w Dzierżoniowie, a po jednym - w Bielawie i w Pieszycach. Ich organizacją zajęło się Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie.

Od 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, zgodnie z którą w całej Polsce rozpocznie funkcjonowanie system darmowej pomocy prawnej.

Dla kogo?

Z bezpłatnych porad prawnych będą mogły skorzystać „osoby uprawnione”:

- młodzież do 26. roku życia,

- posiadacze Karty Dużej Rodziny,

- seniorzy powyżej 65. roku życia,

- korzystający z pomocy społecznej,

- weterani i kombatanci.

- dotknięci katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Gdzie i kiedy?

- Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Rynek 27, pok. 314:
od poniedziałku do piątku w godz. 10.30 – 14.30.


- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Dzierżoniowie, ul. Nowowiejska 73:
od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 11.30.


- Gimnazjum Ekologiczne nr 3 w Bielawie, ul. Lotnicza 5:
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00.


- Urząd Gminy w Pieszycach, ul. Kościuszki 2:

od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00.

Co istotne, nie będzie rejonizacji. Mieszkaniec będzie mógł skorzystać z pomocy dowolnego punktu w naszym powiecie, ale też na drugim końcu Polski.

Przygotował powiat
Organizacją punktów, w których udzielane będą porady prawne, zajęło się Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Przygotowanie polegało na znalezieniu lokali i pracowników.

- Jeden punkt będzie się mieścił w Starostwie, w lokalu powiatowym, natomiast trzy pozostałe lokale zostały udostępnione przez gminy: miejską Dzierżoniów, Bielawa i Pieszyce w ramach porozumienia z powiatem - mówi starosta Janusz Guzdek.

– W dwóch punktach: w TPD w Dzierżoniowie i w Urzędzie w Pieszycach pracować będą osoby wskazane przez okręgowe rady adwokatów i radców prawnych. Natomiast połowa punktów będzie obsługiwana przez organizacje pozarządowe wyłonione w drodze konkursu na realizację zadania publicznego. Punkt w Starostwie będzie prowadzony przez Fundację „Razem”, a punkt na Lotniczej w Bielawie – przez Sudeckie Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Zdrowia „Szansa” – dodaje starosta.

Co obejmuje?

Pomoc prawna będzie polegała na poinformowaniu o stanie prawnym i sposobach rozwiązania problemu oraz pomocy w sporządzaniu pism. Nie obejmuje ona natomiast spraw z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Bliższe informacje o tym, komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługuje nieodpłatna pomoc prawna:

https://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/darmowa-pomoc-prawna/

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

poniedziałek, 21.12.2015 18:46
Punkt dla PIS-u- poprzednicy mieli nas obywateli w du..e
Majka środa, 30.12.2015 07:37
Ustawa została podpisana 5 sierpnia i nie była inicjatywą PISu.
Zapewnienie ubogim prawa do sądu to wymóg europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Karty Praw Unii Europejskiej i standardów polskiej konstytucji. Od dłuższego czasu unijne instytucje wytykały Polsce, że nie oferuje najuboższym obywatelom darmowego dostępu do prawnika na etapie przedsądowym.
Ustawa jest też wypełnieniem deklaracji złożonej przez premier Ewę Kopacz w expose, w którym zapowiedziała program "Prawo dla każdego", czyli bezpłatny dostęp niezamożnych obywateli do porad prawnych na poziomie lokalnym.
sobota, 26.12.2015 13:38
Znowu najbardziej potrzebujący , wykluczeni .
sobota, 19.12.2015 20:53
Nowe etaciki dla znajomych?