Poseł Monika Wielichowska - wszystko o „BABCIOWYM” [ZOBACZ WIDEO]

piątek, 31.3.2023 11:30 1323 2

* KIEDY 1500 zł „babciowego”?
Do 36. miesiąca życia dziecka (od momentu powrotu matki do pracy).

* NA JAKI CZAS?
1500 zł do 3. roku życia na żłobek, klub dziecięcy, nianię albo opiekę „babci”– matka decyduje.

* JAKIE SĄ PLUSY „BABCIOWEGO”?
Pobudzi to gospodarkę, kobiety będą mogły w dowolnym czasie wrócić na rynek pracy.
Ułatwia podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci, umożliwiając zarówno wychowanie dziecka, jak i pracę zawodową.
Jednocześnie utrzymujemy rodzinny kapitał opiekuńczy.
Ponad 90% kobiet chce wrócić do pracy. 50% kobiet nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat. Tym kobietom chcemy pomóc.
Doświadczenie z okresu wychowywania pierwszego dziecka jest kluczowe dla decyzji o kolejnym, dlatego wspieramy rodziców już od pierwszego dziecka

* Q&A
Ile wyniesie „babciowe”?
1500 zł miesięcznie do momentu ukończenia przez dziecko 3. roku życia.

* Kto będzie mógł skorzystać z „babciowego”?
Każda mama, która wraca do pracy przed skończeniem przez jej dziecko 3. roku życia.

* Jakie formy opieki nad dzieckiem będą finansowane z programu?
Środki można przeznaczyć na dowolny cel, na przykład: sfinansowanie żłobka, niani, ale także np. pomoc babci czy dziadka, którzy w polskim społeczeństwie mają specjalną rolę, często zastępując państwo w jego obowiązkach.

* Jaki będzie koszt funkcjonowania programu?
Suma składek i podatków, jakie odprowadzane są przez osobę otrzymującą świadczenie minimalne przekracza 1500 zł więc dla kobiet, które dzięki temu programowi wrócą na rynek pracy, program będzie się bilansował. Koszt całości programu szacowany jest na 6 mld zł w skali roku.

* Jakie są korzyści gospodarcze programu?
Z punktu widzenia gospodarki „babciowe” przynosi liczne korzyści. Przede wszystkim stwarza dodatkowy argument za powrotem do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego. Obecnie około 50% kobiet nie wraca do pracy przed ukończeniem przez ich dzieci trzeciego roku życia.
Długa przerwa w pracy zawodowej jest wymieniana wśród kluczowych powodów różnicy w wynagrodzeniach oraz niższym poziomie emerytur, jakie pobierają kobiety.

* Czym różni się to od obecnego wsparcia dla młodych matek?
Obecny system nie stanowi zachęty do powrotu na rynek pracy.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest wypłacany dopiero od drugiego dziecka, a jego skala jest znacznie niższa niż w przypadku „babciowego” (500 zł RKO wobec 1500 zł „babciowego”).
Nasza propozycja jest wyrazem innego sposobu myślenia. Chcemy wspierać szczególnie te mamy, które wracają do pracy. Naszym celem jest pomoc kobietom w powrocie na rynek pracy.

* Czy „babciowe” ma zastąpić inne programy takie jak 500+ lub Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?
NIE, „babciowe” jest nowym programem nakierowanym na aktywizację zawodową kobiet, ograniczenie nierówności płacowych, wsparcie mam w poryciu wydatków związanych z powrotem do pracy. Obecne programy są zupełnie nieadekwatne do skali wyzwania, jakim jest pogarszająca się demografia.

* Czy liczba żłobków jest w Polsce wystarczająca?
Za rządów PO-PSL liczba żłobków i klubów zwiększyła się prawie pięciokrotnie. Po wygranych wyborach jeszcze zwiększymy ich liczbę.

* Warto wiedzieć:
Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska proponuje kompleksowy program wsparcia kobiet polegający na pomocy mamom w ich powrocie do zawodowego życia. W Polsce brakuje rąk do pracy. Stąd powrót kobiet po urodzeniu dziecka jest tak bardzo istotny.
Z drugiej strony notujemy ujemny przyrost naturalny, co wprost zagraża przyszłości Polski. PiS nic z tym nie robi. A KO proponuje, by poprzez ten system zachęcić panie do posiadania dzieci.
Kluczem jest tu bezpieczeństwo. System tworzy bowiem bezpieczne warunki ekonomiczne dla kobiet. Czując to bezpieczeństwo, czując opiekę państwa, kobiety mogą nie odkładać decyzji o dziecku.
„Babciowe” tworzy bezpieczeństwo polskiej rodziny.
Poziom użłobkowienia w Polsce z roku na rok się podnosi, dzięki wprowadzonemu przez rząd PDT programowi Maluch, przekształcony przez PiS do Maluch+. Niestety proces tworzenia miejsc żłobkowych nie jest jednorodny. W zeszłym roku nie było naboru do programu Maluch+. Wiele gmin (1 365!) wciąż nie ma nawet jednego miejsca przeznaczonego na opiekę żłobkową.

* Warto wspomnieć.
Sukcesy rządu PO-PSL
Wprowadziliśmy roczne płatne urlopy dla rodziców oraz urlop tacierzyński.
Od czerwca 2013 r. wprowadziliśmy roczny płatny urlop dla rodziców dzieci urodzonych od 2013 r. Wydłużony urlop obejmuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z urlopu dodatkowego oraz rodzicielskiego mogą korzystać na równych prawach ojciec i matka. W sumie dało to 52 tygodnie, czyli cały rok, a przed zmianami było to zaledwie 6 miesięcy. Wtedy był to najdłuższy urlop w całej Europie.
Od 2010 r. wprowadziliśmy dwutygodniowy urlop ojcowski. Umożliwiliśmy rozwój żłobków.
Liczba instytucji zapewniających opiekę nad dziećmi do lat trzech za rządów PO-PSL zwiększyła się prawie pięciokrotnie.
Ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech umożliwiliśmy dynamiczny rozwój żłobków i klubików dziecięcych w Polsce.
Dzięki zwiększaniu się liczby żłobków więcej kobiet mogło łączyć pracę z wychowaniem dzieci.
W 2007 r. w Polsce były 503 instytucje zapewniające opiekę dzieciom do lat trzech, w tym 373 żłobki i 130 oddziałów żłobkowych przy przedszkolach, natomiast w 2015 r. funkcjonowały już 2322 instytucje, w tym 1874 żłobki, 387 klubów dziecięcych i 61 oddziałów żłobkowych. Łącznie placówki te zapewniły miejsca dla prawie 81 tys. maluchów. Źródło: GUS – Bank Danych Lokalnych i Roczniki Statystyczne GUS.

Wprowadziliśmy „przedszkola za złotówkę”.
- Rząd PO-PSL wyrównywał szanse edukacyjne, rozwijał sieć przedszkoli i prowadził prorodzinną politykę państwa.
- Od września 2013 r. zaczął obowiązywać program „Przedszkola za złotówkę”, dzięki któremu opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej – powyżej pięciu bezpłatnych godzin w publicznym przedszkolu – wynosiła nie więcej niż 1 zł.
- Samorządy otrzymały dotację celową na pokrycie kosztów tego programu.
- Dzięki wprowadzonym zmianom systematycznie zaczął się zwiększać odsetek dzieci w wieku 3–5 lat objętych wychowaniem przedszkolnym.

Monika Wielichowska
    Poseł na Sejm RP

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

O, tu.. poniedziałek, 03.04.2023 15:04
Ale ' piniendzy nie ma i nie będzie' przecież na świadczenia socjalne.
sobota, 01.04.2023 09:11
Brawo

Ogłoszenia