Noc Muzeów 2015 - Synagoga Rutika - Przyjdź
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Fundacja Beiteinu Chaj – 2004 serdecznie zapraszają na Noc Muzeów 2015. W Dzierżoniowie, do Synagogi Rutika. Jest to wyjątkowe miejsce, przesycone historią. Ludzie skupieni wokół niego mają na względzie także teraźniejszość i przyszłość. Spotkajmy się zatem wkrótce w Synagodze Rutika w Dzierżoniowie – w sobotę, 16 maja 2015 roku.

Fundacja, którą założył Rafael Blau, uchroniła ten obiekt od zapomnienia, a przede wszystkim od popadania w dalszą ruinę. Dziś jest to jeden z ciekawszych zabytków Dzierżoniowa, tętniący życiem kulturalnym. Rafael Blau, który spędził swoje dzieciństwo w Dzierżoniowie, a od wielu lat mieszka w Izraelu wraz ze swoją żoną Dorin – wypowiada się z dumą o tym, że jego inicjatywa ratowania unikalnej synagogi w małym, ale jakże ważnym dla Żydów mieście, spotkała się z tak przyjaznym odbiorem otoczenia. Zarówno polskiego, jak i żydowskiego. Nie ukrywa faktu, że czasami bywało ciężko. Najważniejsze jest jednak to, że Rafaelowi Blauowiu udało się stworzyć równocześnie centrum społeczności żydowskiej w Dzierżoniowie i uchronić od destrukcji jeden z cenniejszych zabytków architektonicznych tego miasta. Taka postawa zasługuje na duży szacunek. Rafael Blau zaprasza do Synagogi Rutika licznych gości, z Polski i zagranicy. To świadczy o prestiżu tego miejsca. Tegoroczna Noc Muzeów będzie przede wszystkim kierować uwagę odbiorców na zagadnienia związane z XIX-wiecznym przemysłem Dzierżoniowa i udziałem Żydów w jego tworzeniu. W tym roku mija również 40 lat od premiery „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, co stwarza do okazje do zaprezentowania oblicza industrialnej Łodzi.
W programie:
19:00 – spacer „Żydowscy przemysłowcy w dawnym Dzierżoniowie”, dr Anna Grużlewska (zbiórka przed synagogą)
20:30 – prezentacja „Łódź – żydowskie dziedzictwo Ziemi Obiecanej”, Piotr Piluk (TSKŻ Warszawa) 21:30 – pokaz filmu „Żydzi” z cyklu „Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce...” zrealizowanego przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, z udziałem m.in. Tamary Włodarczyk (Uniwersytet Wrocławski) i Rafaela Blaua (Fundacja Beiteinu Chaj – 2004)
22:30 – dyskusja i zakończenie wieczoru Uczestnicy programu otrzymają promocyjne egzemplarze „Słowa Żydowskiego” wydawanego przez TSKŻ.
Organizatorzy: TSKŻ, Fundacja Beiteinu Chaj – 2004
Patronat prasowy: „Doba.pl”, „Tygodnik Dzierżoniowski”, „Słowo Żydowskie” , „Miasteczko Poznań”
Partnerzy: Urząd Miasta w Dzierżoniowie, Muzeum Miejskie w Dzierżoniowie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie, Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
DODATKOWE INFORMACJE O ORGANIZATORACH:
Rafael Blau jest psychologiem i założycielem Fundacji Beiteinu Chaj, działającej od 2004 roku, której celem jest zachowanie dzierżoniowskiej synagogi. Dzieciństwo spędził w Dzierżoniowie, skąd w połowie lat 60. XX wieku wyemigrował z rodzicami do Izraela. Od 1990 roku Rafael Blau wraz z żoną Dorin dzieli swoje życie między Dzierżoniów i Beer Szewę. Wiele uwagi poświęcają na propagowanie kultury żydowskiej w Polsce i budowanie dobrych relacji polsko-izraelskich. W „Słowie Żydowskim” ukazał się wywiad z Rafaelem Blauem, który przeprowadziła z nim Joanna Lisek – nr 7(449) z lipca 2009, str. 18-21.
Anna Grużlewska jest doktorem historii, tytuł naukowy uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim za dysertację „Społeczność żydowska gmin Przedgórza Sudeckiego (1812-1945)”. Współpracuje z Fundacją dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej, Fundacją Beiteinu Chaj, TSKŻ oraz instytucjami kultury i oświatowymi w Dzierżoniowie. Została uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi i odznaczeniem „Chroniąc Pamięć”. Jest popularyzatorką wiedzy na temat historii Żydów na Dolnym Śląsku oraz autorką kilkunastu publikacji popularno-naukowych z tego zakresu.
Tamara Włodarczyk obecnie przygotowuje doktorat o emigracjach Żydów z Dolnego Śląska w latach 1945-1970 w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1999 roku współpracuje z organizacjami żydowskimi, m.in. TSKŻ. Autorka dwudziestu artykułów naukowych i kilku publikacji popularno-naukowych z zakresu historii Żydów przede wszystkim na Dolnym Śląsku.
Komentarze (30)