Demokratyczne wybory: warunki, które powinny zostać spełnione

poniedziałek, 4.5.2020 13:28 1657 3

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, przywrócenie kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej i monitoring nadawczych skrzynek wyborczych to warunki brzegowe, aby proces wyborczy był zgodny z prawem, mówią eksperci z Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji Batorego.

Fundacja Batorego zawsze apelowała o szeroki udział w wyborach. W przypadku wyborów majowych nie możemy tego zrobić. Nie możemy namawiać do głosowania w czasie trwającej epidemii, gdy zagrożone może być zdrowie i życie uczestników. Nie możemy namawiać do uczestnictwa w głosowaniu, które nie spełnia konstytucyjnych warunków wyborów. Natomiast możemy, i to czynimy w naszym stanowisku, przedstawić konkretne warunki, po spełnieniu których, można, po zakończeniu wprowadzonego ze względu na epidemię stanu klęski żywiołowej, przeprowadzić wybory korespondencyjne: wybory spełniające warunki konstytucyjne i bezpieczne ze względów zdrowotnych – mówi prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Fundacji im. Stefana Batorego.

Ścieżka przygotowania głosowania korespondencyjnego w czasie epidemii oraz warunki brzegowe zgodności z zasadami prawa wyborczego:

1.    Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który da czas na solidne przygotowanie bezpiecznej i uczciwej procedury.
2.    Organizacja procesu głosowania korespondencyjnego musi powrócić do kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego.
3.    W procedurze głosowania korespondencyjnego pakiet wyborczy nie może być drukiem bezadresowym, a numer PESEL nie może być jedynym gwarantem osobistego głosowania.
4.    Przepisy muszą umożliwiać wyborcom podanie adresu dostarczenia pakietu wyborczego - nie musi to być adres zameldowania.
5.    Obwodowe komisje wyborcze muszą być złożone z przedstawicieli startujących w wyborach komitetów wyborczych i przedstawicieli organizacji społecznych.
6.    Liczba komisji wyborczych w miastach musi zostać zwiększona, komisje powinny dysponować większą liczbą spisów wyborców.
7.    Wyborcze skrzynki nadawcze musza być zabezpieczone i objęte monitoringiem, umieszczone równomiernie w odpowiednich miejscach, a ich lokalizacja ogłoszona wcześniej wyborcom.
8.    Wyniki głosowania w obwodach powinny być niezwłocznie dostępne on-line.

Eksperci podkreślają, że głosowanie korespondencyjne w maju byłoby przedsięwzięciem naruszającym konstytucyjne warunki stawiane wyborom, a także zagrażającym zdrowiu i życiu obywateli oraz apelują o to, by niezależnie od poglądów politycznych nie dopuścić do kompromitacji wyborów i podważenia ich wiarygodności. Za konieczne uznają wprowadzenie przewidzianego w Konstytucji stanu klęski żywiołowej, który pozwoliłby na odłożenie wyborów Prezydenta RP, gwarantując ciągłość władzy i czas na szczegółowe opracowanie procedur głosowania.

Wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej interpretacjom, stan klęski żywiołowej nie oznacza konieczności wypłaty dewastujących dla budżetu odszkodowań, ani konieczności ograniczenia praw człowieka i obywatela. Przypominamy, że Konstytucja jedynie dopuszcza możliwość wyrównywania strat majątkowych w sposób i w zakresie określonym w ustawie. Podobnie, jedynie dopuszcza możliwość wprowadzenia ustawowo określonego zakresu ograniczenia wolności obywatelskich (Art. 228 i 233 Konstytucji) – wyjaśniają członkowie Zespołu Ekspertów Wyborczych w stanowisku.

Zespół Ekspertów Wyborczych Fundacji im. Stefana Batorego

dr hab. Mikołaj Cześnik, profesor Uniwersytetu SWPS, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych SWPS, członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego
dr hab. Jarosław Flis, Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego
dr Adam Gendźwiłł, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Jacek Haman, Zakład Statystyki, Demografii i Socjologii Matematycznej, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
dr Anna Materska-Sosnowska, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego
dr hab. Bartłomiej Michalak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych
dr hab. Bartłomiej Nowotarski, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Katedra Filozofii i Historii Gospodarczej
prof. dr hab. Jacek Raciborski, Zakład Socjologii Polityki, Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
prof. dr hab. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Fundacji im. Stefana Batorego

SZCZEGÓŁY - KLIKNIJ TUTAJ.

Zespół Ekspertów Wyborczych działający przy Fundacji im. Stefana Batorego zajmuje się analizą prawa wyborczego przedstawiając propozycje zmiany w prawie i praktyce organizacji wyborów w kierunku zwiększenia uczestnictwa w wyborach i podniesienia reprezentatywności wyników wyborczych.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Ruda poniedziałek, 04.05.2020 13:54
MAJA RACJE PRAWDZIWE WYBORY ORGANIZUJE PKW A NIE SASIN PROJEKTY...
wtorek, 05.05.2020 19:00
Ruda nie siej propagandy,ty sobie poczytaj kto sponsoruje Stefana...
Ziębiczanka środa, 06.05.2020 10:43
Pierdoły piszecie. Ciekawe od kiedy tak bardzo się martwcie o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Każdy myślący człowiek wie doskonale o co chodzi a mianowicie:,Zablokowanie wyborów,wprowadzenie zamieszania a wtedy już prosta droga do odzyskania koryta. Ludzie nie słuchajcie tego bo to nie o nas chodzi oni nie mogą się pogodzić z tym że utracili władzę że patrzy im ktoś na ręce że próbuje rozliczyć z licznych afer. Plotą o demokracji o czyjej demokracji pytam.Z całą pewnością nie naszej tu chodzi o demokrację dla nich czyli dla skorumpowanych kolesiów. Gdzie byli i dlaczego o nas nikt się nie upominał jak podwyższyli nam wiek emerytalny .Można by tu mnożyć przykłady. ,ale nie oto chodzi trzeba nam wyborów koniecznie i naszego Pana Prezydenta Dudę bo w innym przypadku nici z demokracji. Znowu:Tusk i Merkelowa będą się panoszyć w naszym domu.Nie pozwólmy na to nie dajmy się omamić bo Oni robią wszystko żeby nas omamić. Jeden z ich ludzi jest tak zdesperowany że aż płacze na wizji i prosi o wasze głosy to kojarzy mi się tylko z małym chłopcem który chce dostać zabawkę. Ja nie chcę takiego prezydenta osmarkanego chłopca w krótkich majtkach. Ja chcę poważnego odpowiedzialnego prezydenta.Oczywiście takim jest tylko Prezydent Duda i na niego będę głosować i Was o to proszę nie ma innej opcji pozdrawiam.