Kolonoskopia - zaproszenie na darmowe badania

czwartek, 13.10.2016 14:30 3678 2

Co to jest Kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie całego jelita grubego miękkim, giętkim elektronicznym instrumentem, który lekarz pod kontrolą wzroku przesuwaw kierunku połączenia z jelitem cienkim. Jeśli w trakcie badanie zostaną stwierdzone polipy, które są stanem przedrakowym, usuwa się je w trakcie jednego badania. Zabieg jest niebolesny - odczuwalny dyskomfortporównywalny jest z łagodną niestrawnością.

Dlaczego tak ważne jest to badanie?
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Statystycznie co 40 minut jedna osoba dowiaduje się o zachorowaniu na raka jelita grubego, a co 1 godzinę umiera. Ponad 25% osób w wieku 55-64 ma polipy, które są stanem przedrakowym. Dlatego wykonanie profilaktycznej kolonoskopii między 55 a 64 rokiem życie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 90%.

Jak zmniejszyć ryzyko?
Rak jelita grubego najczęściej rozwija się po 50 roku życia. Na jego powstawanie duży wpływ mają czynniki środowiskowe, a w śród nich:
1. sposób odżywiania - ochronnie działa dieta bogata w błonnik, świeże pokarmy a także bogata w warzywa i owoce. Pokarmy bogate w tłuszcze zwierzęce, ubogie w wapń i witaminy niestety nie są dla nas zdrowe
2. sprzyja rozwojowi raka brak wysiłku fizycznego i aktywności ruchowej, częste zaparcia
3. wiek
4. palenie tytoniu

Do kogo skierowany jest program przesiewowy „Kolonoskopia. Złoty standard medycyny, współczesna konieczność dla zachowania zdrowia i długiego życia”?
Zapraszamy do udziału w programie mieszkańców subregionu wałbrzyskiego (powiaty: dzierżoniowski, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, kłodzki) w wieku 55-64 lata, którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ostatnich 3 latach.

Jak należy przygotować się do badania?
Tydzień przed badaniem prosimy nie spożywać produktów z pestkami i nasionami np. mak, owoce, jogurty owocowe, pieczywo z ziarnami itp. W dniu poprzedzającym badanie prosimy zachować dietę bezresztkowa oraz pić bardzo dużą ilość wody mineralnej (ok. 5 litrów). Leki, które są przyjmowane na stałe proszę stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. Do badania niezbędne jest stosowanie preparatu do oczyszczania jelit. Pacjenci uczestniczący w programie otrzymują bezpłatne środki do przygotowania!!! Więcej informacji dot. przygotowania i spożywania preparatu oczyszczającego otrzymają od nas Państwo w momencie rejestracji na badanie.

Czy badanie jest bolesne?
Kolonoskopia z reguły jest niebolesna. Dyskomfort odczuwalny przez pacjenta można porównać do niestrawności. W przypadku złej tolerancji badania podawane są środki sedatywne i przeciwbólowe bezpłatne.Kolonoskopia wykonywana przez doświadczony zespół endoskopowy trwa ok 5-10 minut. Bezpośrednio po badaniu pacjent może pić i udać się do domu o ile nie podano środków znieczulających.

Jak można się zarejestrować na badanie?
Można zarejestrować się osobiście w rejestracji głównej Przychodni Miejskiej w Pieszycach oraz pod specjalnymi do tego celu numerami telefonów: 500 174 338; 500 112 027. W czasie rejestracji otrzymają Państwo dokładne informacje dotyczące terminu badania, otrzymania darmowych środków do przygotowania oraz przygotowania do kolonoskopii.

Gdzie realizowany jest program?
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Miejska w Pieszycach
ul. Królowej Jadwigi 1
58-250 Pieszyce
Rejestracja telefoniczna:
tel. 500 174 338, 500 112 027

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

75 lat czwartek, 13.10.2016 21:38
wiek powyzej 64 lat to co ,ma badac grabaz
czwartek, 13.10.2016 15:49
A PO chciała likwidacji tej Przychodni .