Karczma „Zur Glogerei” w Pieszycach

poniedziałek, 27.11.2023 18:18 5759 1

W 1897 r. w Pieszycach przy Neuroderstraße 136/138 (ul. Mikołaja Kopernika 136/138) została wymieniona gospoda o nazwie „Scheideweg” (Scheideweg). Później nazwa zmieniła się na “Zur Glogerei”. Odbywały się tutaj zebrania lokalnych władz wiejskich. W karczmie tej odbywały się posiedzenia zwoływane przez wójta, a później przewodniczącego gminy (Gemeindevorsteher).

Nazwa gospody pochodzi od nazwiska jej właściciela, którym był niejaki Scheideweg (występuje również zapis nazwiska: Scheidewig). W 1901 r. gospodę prowadził Eduard Scheidewig, w 1912 r. Reinhold Wolf. W 1934 r. lokal oferował 8 pokoi z 12 łóżkami. W okresie przed końcem II wojny światowej właścicielem hotelu był Max Töpfer (ur. w 1882 r., zm. 3 sierpnia 1952 r. w Jever/Oldenburg). Na budynku pieszyckiej gospody-hotelu zachowała się data budowy tego obiektu: 1812 i inicjały jego budowniczego: JGM. Pod koniec XIX w. ulubionym sposobem reklamowania lokali były wielkie napisy na budynku gospody-hotelu. Napisy takie informowały o jego nazwie i właścicielu, co proponował lokal (np. bilard, kręgielnię) i czy oferował pokoje noclegowe. Nieraz zdarzały się teksty zabawne. Czasem, jak w przypadku tej gospody-hotelu były to teksty z literatury poważnej. Gastronom, obok informacji o lokalu, umieścił na ścianach fragmenty dramatu Die Weber (Tkacze) śląskiego noblisty Gerharta Hauptmanna.

 

                                Gospoda Zur Glogerei

Koło gospody istniał staw, który służył do pozyskiwania lodu, który rąbano zimą (styczeń, luty). O takim przeznaczeniu stawu przy pieszyckim hotelu „Zur Glogerei” świadczą wspomnienia jego przedwojennych bywalców. Gospoda „Zur Glogerei” słynęła w okolicy z jednej z lepszych kręgielni. Kręgle były od pocz, XX w. bardzo popularną rozrywką bywalców gospododowych. W Pieszycach w 1933 r. działały trzy kluby miłośników kręgli: „Eule” (Sowa), klub „1920” i klub „Freitag abend tegelt”. Gospoda ta była miejscem, gdzie organizowano uroczystości i wszelkiego rodzaju ważne wydarzenia, jak np. otwarcie linii kolejowej Dzierżoniów - Srebrna Góra. 1 czerwca 1900 r. szczególną oprawę miało otwarcie w Pieszycach kolei, popularnie zwanej „Eule” (Sowa). Przygrywała wtedy orkiestra, którą dyrygował słynny dyrygent Ferdinand Kautzenbach. Po oficjalnym otwarciu szlaku kolejowego uroczystość przeniosła się do sali tej pieszyckiej gospody. Wśród gości znaleźli się m.in. landrat baron Hermann von Richthofen, burmistrz Paul Koslik z Dzierżoniowa i szkolny inspektor powiatowy Richard Tamm z Dzierżoniowa.

dr Rafał Brzeziński i Władysław Rogowski

 

                                  Otwarcie linii kolejowej w Pieszycach

Wiele ciekawych artykułów i filmów dotyczących historii Bielawy znajdziecie Państwo na stronie: https://pl-pl.facebook.com/bielawaprzewodnik/

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

mieszkaniec wtorek, 28.11.2023 08:21
Bardzo ciekawe. Dziękuję. Lubię ten kanał na YouTube dużo cennych