„Kantaty Krosien” - projekt realizowany przez uczniów bielawskiego liceum

piątek, 15.2.2019 12:15 1427 0

13 lutego uczniowie z klasy 1a oraz 1dj naszego Liceum Ogólnokształcącego w Bielawie przystąpili do projektu „Kantaty Krosien”. Jest wydarzenie, w którym uczniowie będą współpracować ze sobą, poszukiwać żywej wiedzy podczas kontaktów i wywiadów z lokalną społecznością, dzielić się doświadczeniami z młodzieżą z innych szkół Dolnego Śląska, a także spotkać z pracownikami Instytutu Goethego i rozwijać kompetencje językowe zarówno w języku ojczystym, jak i angielskim oraz niemieckim. Krajobraz społeczny Dolnego Śląska jest pełen niezwykłych historii, śladów języka i kultury niemieckiej, polskiej, czeskiej czy żydowskiej. Bielawa, Dzierżoniów i Pieszyce to miasta postindustrialne, w których znajdowały się od wieków zakłady tkackie, a dźwięk krosien wpisał się mocno w pamięć zbiorową. Stąd nazwa projektu - „Kantaty Krosien”. Jego celem jest odnalezienie w pamięci mieszkańców tego, co zostało zasypane pyłem historii, co znikło lub zostało zatarte, jednak jego echo wciąż istnieje w opowieściach, pamięci, wspomnieniach, a ostatecznie w tożsamości lokalnej. W projekcie chcemy zanurzyć się w opowieści na temat roli kobiet w przemyśle, zebrać je i stworzyć specyficzne teksty literackie, które potem staną się podstawą działań artystycznych o charakterze kantaty. Chcemy odnaleźć herstorie – opowieści o przeszłości widziane oczami kobiet. Naszym celem jest pokazać mieszkankom wagę i unikalność ich narracji.


Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, którego prezesem jest zaprzyjaźniona z naszą szkołą pani dr Kamila Kamińska – Sztark oraz Instytut Goethego z Berlina. Z ramienia naszej szkoły koordynatorem projektu jest Magdalena Avinash – polonista, a w działania i warsztaty czynnie zaangażowana jest młodzież klas pierwszym . Finał projektu planowany jest na czerwiec.


Uczniowie podczas pierwszego panelu projektu spotkali się z panią Hanną Achremowicz – koordynatorem projektu, pedagogiem i animatorem ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej we Wrocławiu. Nasz gość przedstawił cele i założenia projektu oraz rolę uczniów w zbieraniu, selekcjonowaniu i nagrywaniu materiałów do projektu. „Chcemy z szacunkiem i zrozumieniem wysłuchać ich wspomnień, zaprosić do warsztatów teatralnych, które pozwolą im na artystyczną interpretację opowieści, a finalnie na współwystąpienie podczas spektaklu wieńczącego projekt. To, co zatarte, nie utraciło wartości, wymaga jednak starcia kurzu i odrzucenia niepewności, która wynika z pytania – czy kogoś to jeszcze interesuje?” – powiedziała pani H. Achremowicz. Efektem projektu będzie więc stworzenie komunikatu pokazującego wagę herstorii, możliwość ich twórczego wykorzystania - kantonu. Zależy nam na tym, by cała społeczność lokalna usłyszała głos kobiet, który dotąd wybrzmiewał cicho i niewyraźnie. Ciężko zmierzyć sukces projektu, gdyż stanowi on proces, któremu chcemy nadać dynamikę - zainspirować uczestniczki do snucia opowieści, a społeczność lokalną zainteresować ich wysłuchaniem. Nawiązana w ten sposób współpraca międzypokoleniowa, wsłuchanie się w głos najbliższych osób i poznanie ich herstorii kształtować będzie oczekiwany rezultat projektu – chcemy pokazać młodemu pokoleniu wartość płynącą z badania przeszłości, która jest elementem składowym ich własnej tożsamości. Młodzi badacze będą uczestnikami wydarzenia finałowego, co też stanowić można dla nich inspiracje do artystycznego przekształcania/ interpretowania przeszłości ich rodzin.

Podczas pierwszych zajęć warsztatowych uczniowie poznali termin herstorii, rolę kobiet w przemyśle, metody pozyskiwania materiałów audio, pracę metodami etnograficznymi: „Pamiętam, że”, „Walizka wspomnień”.
Prowadzącym zajęcia udało się pozyskać zainteresowanie i entuzjazm do działania naszej młodzieży.

Życzymy młodym poszukiwaczom powodzenia!
Red. Magdalena Avinash

Źródło: UM Bielawa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)