Jaką wyważarkę wybrać do warsztatu?

wtorek, 11.5.2021 14:57 1265

Wyważarka do kół jest niezbędną maszyną w każdym serwisie pracującym z kołami. Pozwala ona na dokładne sprawdzenie, oszacowanie wartości niedoważeń oraz wskazanie miejsca nabicia ciężarka nabijanego, lub przyklejenia ciężarka klejonego, aby doważyć koło. Dzięki takiemu procesowi zostaje dociążone miejsce w kole, które powoduje jego bicie. Przez zapewnienie prawidłowego rozłożenia masy w kole zapewnia się dobre prowadzenie pojazdu, który w innej sytuacji powodować niepożądane wibracje koła kierownicy. Wyważarka do kół podaje dokładną gramaturę, którą następnie w postaci ciężarków do wyważania, należy zamontować na feldze w jej wewnętrznej i zewnętrznej części.

Po co wyważać koła?

Dlaczego wyważa się koła? Każdy, kto chociaż raz odczuł drgania na kierownicy podczas prowadzenia samochodu doskonale rozumie potrzebę wyważania kół. Takie działanie powinno się wykonywać po każdej wymianie opon oraz dodatkowo jeśli zachodzi taka potrzeba. Konsekwencją źle wyważonych kół jest nie tylko dyskomfort podczas jazdy, czyli wspomniane wyżej drgania, ale także nierównomierne zużywanie się opony. Nieprawidłowo wyważone koło niesie konsekwencje nie tylko dla opon, ale także dla innych części pojazdów, takich jak przegubów, amortyzatorów albo łożysk.

Wyważarki do kół dzielą się zgodnie z rodzajem kół pojazdów, jakie są przez nie obsługiwane. Mamy więc:

  • Wyważarki do kół aut osobowych i dostawczych;
  • Wyważarki do kół ciężarowych;
  • Wyważarki do kół motocyklowych;

Aby uniknąć konieczności zakupu kilku maszyn do różnych typów kół, popularne są maszyny, które łączą w sobie obsługę jednocześnie kół aut osobowych i dostawczych oraz różnego typu adaptery, pozwalające na wyważanie kół motocyklowych. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie jakie akcesoria i adaptery współpracują z daną wyważarką. Dane akcesoria współpracuję tylko z wyważarkami określonego typu lub producenta.

Wyważarki dostępne dzisiaj na rynku są dokładne – wskazują wagę do 1 grama, jaka powinna być zamontowana na feldze. Popularne wskaźniki laserowe precyzyjnie podają miejsce zamontowania ciężarka. Dodatkową funkcjonalnością wyważarki, są specjalne kleszcze do nabijania ciężarków, bądź osobną prowadnicę do montażu ciężarków klejonych. Dzięki czemu sam proces doważanie koła jest kompleksowo przeprowadzany przez jedno urządzenia.

Jaką wyważarkę wybrać?

Wybierając wyważarkę, pierwszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest jakie koła będą na niej wyważane. Jeśli w serwisie dość popularne są jednoślady, warto rozważyć zakup wyważarki do kół motocyklowych.

Następnie ważnym pytaniem jest, czy planujemy zakup wyważarki z monitorem lub bez monitora. Monitor, najczęściej obecnie jest to monitor LCD, ułatwia pracę na wyważarce, ponieważ na ekranie widać więcej niezbędnych informacji oraz zwiększa się profesjonalizm wykonywanej usługi. Dotykowy monitor ułatwia i przyspiesza wybór programu do wyważania, pozwala na łatwiejsze nawigowanie, jednak wymaga dość precyzyjnego zaznaczania elementów na monitorze, co bywa trudne, jeśli używa się rękawic roboczych.

Wyważarki bez monitora są oczywiście tańsze. Brak monitora nie wpływa na jakość pracy urządzenia, analogowy wyświetlacz poda wartość wyważenia.

Kolejnym elementem, jaki jest brany pod uwagę przy wyborze wyważarki, jest średnica obręczy kół, jakie mogą być obsługiwane na wyważarce. Oczywiście im większy zakres, tym więcej kół pojazdów dana maszyna jest w stanie wyważyć. Jest to szczególnie istotny parametr, który realnie wpływa na możliwości wyważarki.

Wyważarki ciężarowe obsługują koła do aut ciężarowych. Średnio maksymalna średnica koła, obsługiwanego przez takie urządzania to 1300mm, maksymalna szerokość koła to 665mm a dopuszczalna waga to 200kg.

Ciekawym zagadnieniem są wyważarki do kół ciężarowych przeznaczone do serwisów mobilnych. Takie urządzenia muszą być tak zoptymalizowane wielkościowo, wagowo oraz przede wszystkim konstrukcyjnie, aby mogły być przewożone na aucie. Ważne są w takiej sytuacji możliwości samego serwisu mobilnego, ponieważ wyważarka do kół ciężarkowych sama w sobie jest ciężka, a należy jeszcze doliczyć wagę samego koła.

Ceny wyważarek do kół wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ze względu na znaczny koszt warto zwrócić uwagę przy zakupie na markę i producenta. Dodatkowo, co bardzo ważne na serwis urządzenia. Świadomość, że w razie awarii urządzenia, serwisant przyjedzie do warsztatu i naprawi lub wymieni wadliwą część, gwarantuje spokój, że w sezonie nie zostaniemy długo z niedziałającą wyważarką do kół.