komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 30 listopada 2020

Andrzeja, Maury

Jak szejkowie radzą sobie z pandemią?

piątek, 30.10.2020 13:00 , komentarze: 0 , odsłony: 969
kategorie artykułu:

Prawdziwy przywódca, albo mówiąc potocznie dobry przywódca, potrafi dokonać niemożliwego, nawet w trudnych czasach. Dziś, w dobie szalejącej pandemii, wszyscy światowi liderzy mierzą się z podobnymi wyzwaniami, ale jest coś co sprawia, że jeden przywódca radzi sobie z sytuacją kryzysową, a inny nie.

Nie ma chyba kraju, którego rząd nie musi mierzyć się z pandemią koronawirusa, kryzysem gospodarczym i niepewnością ludzi o jutro. Kolejne państwa wprowadzają coraz bardziej rygorystyczne restrykcje, które nie poprawiają sytuacji za wiele. Co spowodowało, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają pandemię pod kontrolą, liczba chorych i zmarłych na Covid-19 systematycznie spada, a społeczeństwo ufa swemu rządowi? Do dziś w tym kraju wykonano ponad 10 milionów testów, czyli więcej niż liczba mieszkańców, lecz nie to jest przyczyną sukcesu. Swymi spostrzeżeniami dzieli się Krzysztof Sadecki – analityk finansowy, trener mentalny i biznesmen, który w ZEA mieszka i pracuje od 11 lat.

Region ten doświadczył najgorszego kryzysu, gdyż w momencie wybuchu pandemii, ceny ropy były najniższe od dekady, turystyka zamarła, a Expo 2020 w Dubaju i wiele planowanych kongresów przełożono. Działalność branży lotniczej została zawieszona, doszło też do masowych migracji związanych z brakiem zatrudnienia. - Pierwszą reakcją był strach przed nieznanym, nader widoczny przy podejmowaniu decyzji przez rządy kolejnych krajów. Przygnębienie panujące w Europie i Stanach Zjednoczonych dało jednak rządowi ZEA motywację do poszukiwania krótkotrwałych rozwiązań, głównie w celu spowolnienia ekspansji pandemii. Początkowe przestoje, po których nastąpiło złagodzenie ograniczeń, przyniosły poczucie ulgi i pewności siebie, ale warto zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki zapewniające obywatelom komfort – mówi Krzysztof Sadecki.

Po pierwsze - liderzy

Gdy liderzy dają nadzieję, społeczeństwo im ufa. Prawdziwy przywódca ma odwagę stanąć przed swoim ludem i przedstawić dokładny obraz kryzysu, zarówno dobry jak i zły. Premier ZEA, Khalifa bin Zayed Al Nahyan, na bieżąco informował społeczeństwo o dostępnych placówkach opieki zdrowotnej, przyczynach rozprzestrzeniania choroby, wyzwaniach jakie stoją przed całym państwem, ale przede wszystkim o krokach podejmowanych w celu zatrzymania pandemii. Do dziś z powodu koronawirusa zmarło jedynie około 500 osób, a ilość aktywnych przypadków jest na poziomie około 5 000 dziennie i liczba ta systematycznie spada od połowy września.

Po drugie - kwestia spójności społeczeństwa

ZEA jest domem 150 narodowości, więc stanowi ogromną mieszankę kulturową. W porównaniu z Polską ma się poczucie niezwykłości w chwili, gdy obserwuje się, jak ludzie pomagają sobie nawzajem w drobnych, acz bardzo znaczących sprawach. Rządy kraju zostały wzmocnione na tyle, że nie było osób, które chciałyby czerpać korzyści finansowe z ofiar epidemii. Khalifa bin Zayed Al Nahyan wie, że nie ma nic gorszego niż bezduszne korzystanie z zysków wynikłych z czyjegoś nieszczęścia.

Po trzecie - pobudzanie działań społecznych

Rozpoczęto kampanie wnoszące o dotację na posiłki w cenie 2 USD, co nie tylko pomogło ludziom w potrzebie, ale też wsparło lokalnych przedsiębiorców, którzy zostali w to zaangażowani. Mogli oni dostarczać paczki z pożywieniem w okresie, gdy ich restauracje były zamknięte. - Można powiedzieć, że chociaż rząd nie ma wystarczających środków by zaspokoić wszystkie potrzeby społeczeństwa, w zamian działa jak katalizator. Łączy zainteresowane strony, osiągając wielowymiarowe, pozytywne wyniki. To niesamowicie jednoczy społeczeństwo – tłumaczy Krzysztof Sadecki.

Po czwarte – inicjatywy sektora publicznego i państwowego oraz zapowiedzi nowych projektów, czyli nadzieja na lepsze jutro

Przy każdej możliwej okazji premier ZEA Khalifa bin Zayed Al Nahyan i Minister Zdrowia Abdul Rahman Mohammed Al Oweis dziękowali obywatelom, którzy bezinteresownie zaangażowali się w pomoc innym. Doceniono poświęcenie służby zdrowia, policji i innych służb. Rząd ZEA regularnie informował o przygotowanej infrastrukturze i planach opieki zdrowotnej oraz o środkach przeznaczonych na walkę z pandemią. Co więcej, jako kraj bardzo wysoko rozwinięty gospodarczo, Zjednoczone Emiraty Arabskie pomagały krajom tak dalekim jak np. Brazylia, przez co zyskały uznanie światowych przywódców. Dodatkowo, w związku z opóźnieniami w realizacji niektórych projektów i działań, kraj świętował start sondy Hope, która leci na Marsa. W ten sposób ZEA zapoczątkowały swoją pierwszą misję międzyplanetarną, która finalnie odbyła się 19 lipca 2020. Oprócz tego, w tym samym czasie powstał projekt wykorzystania energii jądrowej, który miałby uzupełnić potrzeby energetyczne kraju. - To wszystko powoduje, że społeczeństwo czuje, że żyje w stabilnym kraju, rząd ma sytuację pod kontrolą i warto mu zawierzyć, gdyż dba o dobro kraju i ludzi. Nie trzeba dyktatury, by ludzie wykonywali polecenia władzy w zakresie dbania  o bezpieczeństwo swoje i innych, chociażby w zakresie noszenia maseczek. Tutak wszyscy wiedzą, że grają do jednej bramki – dodaje Krzysztof Sadecki.

Po piąte – nauka na błędach i szukanie nowych możliwości

Oprócz zapewnienia nieprzerwanego dostępu do usług, w tym sądowych i imigracyjnych, rząd starał się zachować czujność i śledził zmiany w otoczeniu, dostosowując się do potrzeb chwili. Sytuacja w marcu była zupełnie inna, trudniejsza. Teraz, uzbrojony w wiedzę, co się sprawdza, rząd ZEA podjął śmiałe decyzje dotyczące zarządzania niektórymi sektorami kryzysowymi. Dotknięte impasem linie lotnicze Emirates Airlines i Etihad Airways, zostały zaangażowane w przejmowanie pasażerów z różnych części świata. Zamiast skupiać się na kryzysie i zwolnieniach, komunikaty dotyczyły nowo podejmowanych inicjatyw oraz otwieranych tras. Ponadto ZEA będą gospodarzem corocznego Indian Premier League (IPL), czyli turnieju krykieta w gwiazdorskiej obsadzie, który do tej pory organizowany był w Indiach. Wpłynie to bardzo pozytywnie na całą branżę hotelarską od września do listopada tego roku. Dodatkowo, ze względu na fakt, iż rząd chiński mierzy się z problemem znalezienia partnerów, ZEA będą gościć dziesiątki firm, które chcą wykorzystać położenie geograficzne i bazę hotelarsko-gastronomiczno-transportową kraju.

Po szóste – media

Rząd rozumie ich rolę, więc aktywnie zaangażował media w tworzenie dokładnego, terminowego i rzetelnego przekazu. - Nie ma nic bardziej szkodliwego niż źle poinformowane media i okłamywane społeczeństwo w czasie kryzysu, a to właśnie w gestii rządu jest zapewnienie źródeł wiarygodnych informacji, dla uniknięcia spekulacji wywołanej dezinformacją, czy wręcz medialnym szumem w sprawach wielkiej wagi. Ten element komunikacji zewnętrznej jest szalenie istotny, gdyż zapewnia poczucie bezpieczeństwa nie tylko obywatelom ZEA, ale również społeczności międzynarodowej i zagranicznym firmom, aktywnie zaangażowanym w rozwój takich sektorów jak, turystyka, rynek inwestycji, handel, sport itp.

Wszystko razem jest przykładem, że warto czerpać z pozytywnych wzorców i z wiedzy ludzi, których działania przynoszą pozytywne skutki. Zamiast martwić się więc tym, czego nie można kontrolować, lepiej poświęcić energię na to, co można stworzyć nowego. W ten sposób jedynym sposobem na przetrwanie kryzysu jest pozytywne i innowacyjne myślenie.

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 3 godz temu
wczoraj, 10 godz temu
piątek, 27.11.2020 14:55
5
piątek, 27.11.2020 14:53
piątek, 27.11.2020 10:15
piątek, 27.11.2020 08:28
piątek, 27.11.2020 08:26
1
środa, 25.11.2020 20:14
czwartek, 26.11.2020 15:26
czwartek, 26.11.2020 14:59
czwartek, 26.11.2020 13:35
czwartek, 26.11.2020 12:48
2
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe