Jak poruszać się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym?

piątek, 19.10.2018 10:05 2722 2

Mając na uwadze zachodzące zmiany organizacji ruchu drogowego na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego, w szczególności dotyczące rozbudowy sieci drogowej oraz wprowadzeniu  w najbliższym czasie kolejnych rozwiązań mających poprawić płynność ruchu i jego bezpieczeństwo, poprzez rozbudowę „obwodnicy” i połączeń  z tą drogą w postaci skrzyżowań o ruchu okrężnym tzw. „Rond” pragniemy przypomnieć i omówić podstawowe zasady poruszania się na tego rodzaju skrzyżowaniach.

Dla właściwego określenia zasad poruszania się  po „Rondzie„ musimy przede wszystkim wskazać , że z terminem tym nie spotkamy się  w żadnym przepisie!       Jest to odmiana skrzyżowania, będącego kolistym placem z wysepką lub bez, od którego rozchodzi się promieniście dwie lub więcej dróg.       

 „Pierwszeństwo przejazdu oraz sygnalizowanie manewrów”

Charakterystyczną cechą tego typu skrzyżowań jest występowanie przy nich oznakowania wskazującego pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowanie. Występują tu znaki pionowe „ruch okrężny” - skrzyżowanie równorzędne - występuje bardzo rzadko i na takim skrzyżowaniu  kierujemy się regułą udzielenia pierwszeństwa nadjeżdżającym z prawej strony, a także znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu” - oznaczający pierwszeństwo przejazdu pojazdów znajdujących się już na skrzyżowaniu. W powiecie dzierżoniowskim mamy do czynienia z tą drugą sytuacją                                       

„Czy włączamy kierunkowskaz i kiedy”

Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie zmieniamy kierunku jazdy (skręt jest wymuszony jedynie geometrią jezdni), bezzasadne jest w takim przypadku użycie kierunkowskazu. Użycie prawego kierunkowskazu przed wjazdem na tego rodzaju skrzyżowanie  jest dopuszczalne w przypadku gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której wielkość skrzyżowania nie pozwala nam na zasygnalizowanie wyraźnie i zawczasu  manewru zmiany kierunku jazdy na kolejnym pierwszym zjeździe ze skrzyżowania, a użycie sygnalizatora na samym skrzyżowaniu mogłoby stworzyć realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast użycie lewego kierunkowskazu może oznaczać tylko i wyłącznie chęć zmiany pasa ruchu, co odbywać się może na skrzyżowaniu o wielu pasach ruchu. Jeśli już jesteśmy na rondzie, to zjeżdżać z niego możemy zarówno z lewego, jak i prawego pasa, jeżeli zjazd jest dwupasmowy. Manewr ten zawsze sygnalizujemy prawym kierunkowskazem. Kierowca zjeżdżający lewym pasem, a więc skręcający w prawo, musi ustąpić pierwszeństwa kierowcom jadącym prawym pasem na wprost. Znajdują się oni, bowiem po jego prawej stronie. Kierowcy poruszający się drogami naszego powiatu nie napotkają na ronda wielopasmowe, a co najwyżej będą korzystać z prawoskrętu.

Skrzyżowania  o ruchu okrężnym pomimo że zdobyły miano najbezpieczniejszych rozwiązań w infrastrukturze drogowej, jednak nie do końca eliminują wszelkie zdarzenia drogowe. Na pewno są nisko wypadkowe i skala zdarzeń do jakich na nich dochodzi jest mniej dramatyczna, niemniej pewien procent zdarzeń ma na nich miejsce.

Opracowano WRD KPP Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Kierowca poniedziałek, 22.10.2018 20:46
Nie została poruszona jeszcze jedna kwestia, moim zdaniem bardzo ważna....
piątek, 19.10.2018 18:48
Przeprowadzić szkolenia dla taksówkarzy, kierowców autobusów i policjantów!